Parapet w kuchni – jak go wykorzystać? Sprawdzone triki i pomysły na stylową aranżację

2024-10-10 15:04

Parapet w kuchni może pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Oto kilka wskazówek, jak połączyć estetykę z funkcjonalnością, by aranżacja nie tylko dodawała wnętrzu charakteru, ale także zapewniała dodatkowe miejsce na drobiazgi czy rośliny. Poniżej znajdziesz sprawdzone porady i sprytne pomysły na wykorzystanie parapetu w kuchni!

Spis treści

  1. Kuchenne okno – z parapetem czy bez niego?
  2. Kuchenny parapet zintegrowany z blatem
  3. Parapet kuchenny w roli długiej półki
  4. Z czego zrobić kuchenny parapet?
  5.  Co ładnie wygląda na kuchennym parapecie?
  6. Jak odświeżyć parapet?
  7. Jak zaaranżować kuchenny parapet? Zdjęcia

Kuchenne okno – z parapetem czy bez niego?

Kuchenne okno najczęściej ma parapet wewnętrzny, ale nie musi go mieć. Jeżeli miejsca jest mało, można zrezygnować z tradycyjnego, wystającego poza zarys glifów okiennych (fragmenty ściany, w której osadzone jest okno; są także glify drzwiowe).

Ścianę pod oknem wystarczy pomalować albo wykończyć ją np. „półeczką” na szerokość wnęki okiennej. Może ona się łączyć z opaską okienną i dekorować okno.

Brak parapetu lub wąski docenimy zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest mała, a okno jest usytuowane na szlaku komunikacyjnym, kiedy to częste przechodzenie obok może skutkować... siniakami!

Jeśli pod oknem znajduje się stół czy ciąg roboczy, nie ma to tak dużego znaczenia, np i jest więcej miejsca do przechowywania czy do eksponowania roślin i ładnych przedmiotów.

Trzeba jednak i w tej sytuacji brać pod uwagę fakt, że szeroki parapet może okazać się niewygodny, tworzyć dziwną przestrzeń pod spodem itp. – warto po prostu kierować się potrzebami i gustem. 

Kuchenny parapet zintegrowany z blatem

Jeżeli okno kuchenne jest na wysokości blatu roboczego, doskonałym pomysłem jest zamontowanie wyprofilowanego blatu wypełniającego wnękę okienną.

W ten sposób nie tworzą się występy, które mogą utrudniać codzienne czynności i sprzątanie, ponadto zaś zyskujemy dodatkową przestrzeń miejsce na odstawienie akcesoriów, pojemników czy dekoracyjne rośliny.

To rozwiązanie sprawdza się nie tylko w małych kuchniach, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

Kuchenny parapet - wersja kombinowana
Autor: Technistone Okna dachowe nad ciągiem roboczym nie wykluczyły obecności parapetu. Jego funkcję przejęła półka z tego samego materiału co blat. Na tle kwarcowej okładziny (wzór Decore Ocra, Technistone®) rośliny i zioła stworzą egzotyczną kompozycję. Półkę-parapet warto też doświetlić, np. kinkietami na wysięgnikach. Pod spodem można dać listwę LED, by wygodniej pracowało się na blacie i przy zlewie.

Parapet kuchenny w roli długiej półki

W kuchni miejsce klasycznego parapetu może zająć właściwie długa półka, np. od ściany do ściany (zależnie od usytuowania okna) wykończona „fartuchem” czy gzymsem w tym samym kolorze.

Jeżeli obok jest jednak drugie okno, można je w ten sposób efektownie połączyć. Odstęp pod „fartuchem” to idealne miejsce do montażu listwy LED albo pojedynczych opraw halogenowych.

Kuchnia biała z drewnem – przytulna nowoczesność
Autor: Beckers Kuchnia w stylu skandynawskim ze ścianami w szaroniebieskawym odcieniu (City Walk, Beckers Designer Kitchen&Bathroom) i białym sufitem (Interio PRO, Beckers), a na tym tle białe fronty i boazeria oraz stalowe AGD. Mogłoby być chłodno, gdyby nie drewno i sklejka (blaty, półki, akcesoria) w ciepłym wybarwieniu. Jaka podłoga do tego? Z drewna, płytek jak beton, a nawet biało-czarna: średnia i drobna szachownica czy np. rozety.

Z czego zrobić kuchenny parapet?

Zależnie od rodzaju okna i wystroju kuchni można wykorzystać drewno (trwałe, eleganckie), laminat (mnogość kolorów i wzorów, przystępna cena), płytki ceramiczne i okładziny (wielość wzorów, faktur, odcieni), kamień (trwałość, elegancja, różnorodność wzorów i odcieni, łatwy do utrzymania w czystości), konglomerat, czyli sztuczny kamień (niższa cena, dowolne kolory, trwałość).

Traktuj jednak okno i parapet jako całość: a więc okno i parapet powinny współgrać. Jeśli nie masz pomysłu, niech jedno i drugie będzie z tego samego materiału (źle wygląda okno np. drewniane, a parapet z PCV drewno imitującego).

Ale z wyczuciem można łączyć drewniane czy plastikowe ramy z parapetem z cegły, stali, kamienia, pytek itp. Jeśli okno i parapet będą w jednym kolorze, np. pomalujesz je farbą, okno wyda się optycznie większe.

Zobacz także: Parapet wewnętrzny: poznaj rodzaje parapetów. Przegląd materiałów

Kuchenny parapet pomysłowo zaaranżowany
Autor: BLACK RED WHITE W kuchni będącej efektowną wypadkową stylów skandynawskiego, rustykalnego i loftowego okno przysłonięto neutralną beżową roletą. Parapet wystaje nieco powyżej blatu roboczego i służy głównie jako miejsce ekspozycji roślin. Wyposażenie marki BLACK RED WHITE, w tym modułową zabudowę Family Line z frontami Verdi, można kupić na Brw.pl.

 Co ładnie wygląda na kuchennym parapecie?

  • Rośliny doniczkowe i zioła – to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, bo to wymarzone dla nich miejsce. Obecność żywej zieleni zaś zawsze korzystnie wpływa na odbiór wnętrza, a kuchni dodaje witalności. Pamiętaj, by doniczki ustawiać tak, by okno dało się swobodnie choćby tylko uchylać. Wykorzystaj miniregaliki do piętrowych kompozycji, osłonki dobierz do wystroju kuchni.
  • Pojemniki na produkty spożywcze, które lubisz mieć pod ręką. Wybierz estetyczne, pasujące do stylu kuchni.
  • Niewielkie akcesoria, jak np. mały stojak na kubki, koszyczek z chochelkami itp., podpórkę książki kucharskiej.
  • Kucharskie książki – o ile nie grozi im na parapecie kontakt z wodą. Nie przesadź też z ich liczbą tak, by nie zasłoniły światła
  • Ulubione przedmioty dekoracyjne, np. ładne filiżanki, imbryki, stara waga kuchenna itd. Ozdoby powinny pasować do wystroju i podkreślać charakter kuchni.

Polecamy: Zioła w kuchni. Jak je hodować, gdzie i w czym ustawić, jak o nie dbać?

Jak odświeżyć parapet?

Ubytki w drewnie wypełnij szpachlą do drewna, w PCV np. silikonem, a potem użyj: bejcy i lakieru (albo lakierobejcy) oraz farby do PCV. Każdy parapet (kamień, drewno, lastriko itd.) możesz odmienić, malując odpowiednią farbą, oklejając meblową folią samoprzylepną albo okładając np. płytkami imitującymi cegłę.

Jak zaaranżować kuchenny parapet? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesne gotowe firany do kuchni. Sprawdź nasze propozycje, które odmienią twoje wnętrze

Nasi Partnerzy polecają