Patelnia do naleśników: jak wybrać dobrą? Na czym i jak smażyć naleśniki?
Patelnia do naleśników to – jak się okazuje – całkiem skomplikowana sprawa. A konkretnie wybór patelni do naleśników może przysporzyć nieco trudności, bo oferta rynkowa jest ogromna i bardzo zróżnicowana. Wszystko jednak sprowadza się do tego, by wybrać solidną i dobrą patelnię, na której każdy naleśnik wyjdzie idealnie. Podpowiadamy, jaka okaże się najlepsza.
Spis treści
- Patelnia do naleśników – dlaczego warto mieć osobną?
- Patelnie do naleśników – jaka powłoka będzie najlepsza?
- Patelnia do naleśników w nietypowej odsłonie
- Jak smażyć naleśniki?
- Najlepsza patelnia do naleśników, czyli jaka?
Patelnia do naleśników – dlaczego warto mieć osobną?
Jeżeli lubicie naleśniki i przyrządzacie je chociażby raz w tygodniu, warto kupić model, który jest specjalnie przeznaczony właśnie do tego. Patelnie naleśnikowe mają najczęściej bardzo niski brzeg, dzięki czemu łatwo rozprowadzić ciasto, a później zdjąć gotowy naleśnik. Poza tym tego typu patelnie są bardzo lekkie – łatwo więc podrzucać naleśniki do góry. Oprócz tego powierzchnia patelni błyskawicznie się rozgrzewa.
Warto wiedzieć: patelnia do naleśników nada się również do robienia placków, omletów i pancake'ów.
Patelnie do naleśników – jaka powłoka będzie najlepsza?
Jaka patelnia do naleśników będzie najlepsza? Jak już wspominaliśmy, wybór jest spory, przede wszystkim ze względu na rodzaj powłoki. Patelnia do naleśników granitowa oraz patelnia do naleśników ceramiczna to dwa typy, jakie najczęściej znajdziemy w sklepach. Są ku temu dobre powody – ich powierzchnie pozwalają smażyć bez tłuszczu, nic do nich nie przywiera, a każdy naleśnik (nawet ten pierwszy!) wyjdzie idealnie.
Jeżeli szukacie bardzo trwałej patelni, wybierzcie tą granitową. Nie tylko równomiernie rozprowadza ciepło i nie potrzebuje ani kropli oleju do smażenia, ale jest również odporna na zarysowania. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy czyścić ją druciakiem. Patelnie do naleśników czyścimy zawsze po wystudzeniu, miękką gąbką i łagodnym detergentem.
W sklepach znajdziemy oczywiście o wiele więcej materiałów: patelnie teflonowe, tytanowe, żeliwne, stalowe i mineralne. Każda z nich pozwoli przygotować udane naleśniki, choć pamiętajcie, że patelnie żeliwne i stalowe łatwo rdzewieją, a żeliwo trzeba stale natłuszczać.
.. Wszystko o patelni żeliwnej >>>
Patelnia do naleśników w nietypowej odsłonie
- Elektryczna patelnia do naleśników
Tej patelni nie wymieniliśmy wcześniej, a jest warta uwagi. Patelnia do naleśników elektryczna kosztuje ok. 100 zł. Będzie dobrym prezentem dla kogoś, kto uwielbia naleśniki i smaży je często. Patelnię zanurza się w cieście (do zestawu dołączony jest specjalna miska o odpowiednim kształcie), przez co nie trzeba rozprowadzać ciasta, a naleśniki robią się właściwie same. To również dobra opcja na podróż – naleśniki będzie można przygotować niemalże wszędzie, a wiadomo, że to szybki i smaczny posiłek zarówno na śniadanie, jak i na obiad.
- Patelnia do naleśników dwustronna
Nietypowe rozwiązanie. Patelnia zamykana, dwustronna, pozwala na smażenie idealnych naleśników bez konieczności podrzucania placków i podważania ich patyczkiem przed przewróceniem na drugą stronę – wystarczy odwrócić patelnię, a ciasto samodzielnie się odklei. Patelnia może służyć również do robienia znakomity omletów. Nie należy do najtańszych – kosztuje od 150 do nawet 300 zł.
- Patelnia do naleśników – indukcja
Wybór będzie spory, bo nadadzą się tu patelnie teflonowe, emaliowane, żeliwne, granitowe. Najważniejsze, by dno patelni nie rysowało powierzchni płyty indukcyjnej i pasowało do jej wymiarów. Patelnia do naleśników na indukcję będzie się bardzo szybko rozgrzewać, dlatego trzeba działać sprawnie, pilnując, by ciasto się nie przypaliło.
.. Nowoczesne garnki emaliowane – właściwości, zalety, wady >>>
Jak smażyć naleśniki?
Smażenie naleśników dla jednych jest banalnie proste, dla innych – stanowi wyzwanie. Aby naleśniki wyszły idealnie, potrzebna jest patelnia dobrej jakości (niezarysowana i czysta) oraz odpowiednio gęste ciasto, którego konsystencja powinna przypominać rzadki jogurt. Mąka, mleko (lub woda) i jajko to podstawa. Warto dodać łyżkę oleju, aby nie musieć smarować powierzchni patelni. Niektórzy zamiast mleka wolą używać wody gazowanej, ale ze zwykłej wody bez bąbelków naleśniki również wyjdą wspaniale. Warto wiedzieć, że naleśniki nie lubią cukru – lepiej go nie dodawać, bo wówczas każdy płat ciasta będzie się przypalał bez względu na jakość powłoki patelni.
Najlepsza patelnia do naleśników, czyli jaka?
Na czym smażyć naleśniki? Najmniej praktyczne będą patelnie żeliwne – aby każdy naleśnik wychodził na nich idealnie, trzeba je odpowiednio „przepalić” i nie dopuścić do rdzewienia (a o to bardzo łatwo). Zdecydowanie najlepszym wyborem będą patelnie granitowe, teflonowe i ceramiczne.
Autor: Mariusz Bykowski
Pomysły na nowoczesne oświetlenie do kuchni.
Autor: materiał prasowy
Garnek emaliowany marki Silesia Rybnik w pięknym pastelowym odcieniu.
Autor: mat. pras. V33
Kuchnia po metamorfozie - zamiast płytek użyto farby w delikatnym odcieniu zieleni (zwanym niekiedy kolorem szałwiowym)