Patelnia żeliwna – tradycyjna solidność w kuchni
Patelnia żeliwna to naczynie, które posłuży przez długie lata. Dobrze przewodzi ciepło i długo utrzymuje temperaturę, nie deformuje się ani nie przegrzewa. Co najlepiej smażyć na patelni żeliwnej i jak o nią dbać? Przeczytaj nasz poradnik.
Spis treści
- Co to jest żeliwo?
- Czym się wyróżnia patelnia żeliwna?
- Jakie patelnie żeliwne znajdziemy na rynku?
- Jakie są zalety patelni żeliwnych?
- Jakie są wady patelni żeliwnej?
- Co najlepiej smażyć na patelni żeliwnej?
- Pierwsze użycie patelni żeliwnej
- Jak dbać o patelnię żeliwną?
Co to jest żeliwo?
Żeliwo to stop żelaza z węglem – bardzo wytrzymały i odporny na korozję materiał. Żeliwo głównie wykorzystuje się w produkcji grzejników, ale wykonuje się z niego również sprzęty gospodarstwa domowego, m.in. patelnie i brytfanny.
Czym się wyróżnia patelnia żeliwna?
Patelnie żeliwne są bardzo trwałe i solidne. Naczynia wykonane z żeliwa służą w kuchni wiele lat – nie rdzewieją ani nie niszczą się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Nawet gdy na zewnętrznej warstwie pojawi się rdza, nie wnika ona w głąb materiału. Patelnie żeliwne i brytfanny są zatem dobrą inwestycją.
Dlaczego warto kupić patelnię żeliwną? Bo bardzo dobrze przewodzi ciepło – tego typu naczynia szybko nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury. Co ważne, nagrzewanie odbywa się równomiernie, a patelnie długo utrzymują ciepło. Potrawy przygotowywane na patelniach żeliwnych są soczyste i smaczne.
Jakie patelnie żeliwne znajdziemy na rynku?
W sklepach kupimy dwa rodzaje patelni żeliwnych:
Zwykłe – solidne, ciężkie. Nie rysują się, nie deformują, szybko nabierają ciepła. Nie można ich myć w zmywarce.
Emaliowane patelnie żeliwne – droższe, ale łatwiejsze w użytkowaniu. Można je myć w zmywarce. Nagrzewają się wolniej od tradycyjnych patelni żeliwnych.
.. Tadżin – poznaj marokańskie naczynie do gotowania >>>
Jakie są zalety patelni żeliwnych?
- są solidnie wykonane;
- dobrze przewodzą ciepło;
- równomiernie się nagrzewają;
- nie niszczą się wraz z użytkowaniem;
- nie podlegają korozji.
Jakie są wady patelni żeliwnej?
- Jest bardzo ciężka. Dlatego kupując patelnię żeliwną, warto zwrócić uwagę na to, czy ma wygodną, drewnianą rączkę. Duże patelnie (o średnicy większej niż 30 cm) powinny mieć nawet dwie rączki.
- Po użyciu trzeba ją wycierać do sucha – inaczej na powierzchni pojawi się rdza.
Co najlepiej smażyć na patelni żeliwnej?
Na patelni żeliwnej można usmażyć wszystko. Naczynie dobrze sprawdza się do smażenia mięs w głębokim tłuszczu (kotletów, potrawek), racuchów, przygotowywania warzyw. Potrawy przyrządzane na patelni żeliwnej są soczyste i smaczne.
Pierwsze użycie patelni żeliwnej
Patelnie żeliwne, które nie są emaliowane, wymagają tzw. sezonowania. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie wyczyścić patelnię – można użyć płynu do naczyń, który pozwala usuwać m.in. woski nałożone na patelnię. Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu patelni za pomocą ręcznika papierowego nakładamy na nią olej roślinny i smalec – ważne, by robić to z obydwu stron (czyli także z wierzchniej).
Następnie przez mniej więcej godzinę „wypalamy” patelnię w piekarniku w wysokiej temperaturze (200-250 stopni). Patelnię kładziemy do góry nogami. Warto też podłożyć pod spód folię aluminiową – zbierze tłuszcz, który będzie skapywał z patelni żeliwnej.
Jak dbać o patelnię żeliwną?
Patelnię żeliwną trzeba konserwować, żeby długo nam posłużyła. Po każdym użyciu należy dokładnie ją umyć oraz wytrzeć do sucha. Mycie tradycyjnej patelni żeliwnej nie należy do najprostszych czynności – porowata powierzchnia dobrze wchłania tłuszcze. Taką patelnię trudno doczyścić, ale warto robić to bardzo dokładnie – inaczej szybko pojawi się rdza, która zacznie zżerać zewnętrzną powierzchnię naczynia.
.. Wybieramy patelnię grillową >>>
Autor: mat. pras. Nest.co.uk
Pozornie bałaganiarskie rozwiązanie, jakim jest przechowywanie sprzętów do gotowania na relingach, może stanowić mocny punkt kuchennej aranżacji. Zwłaszcza jeśli dobierzemy pieczołowicie kolory.
Autor: Unsplash/R ARCHITECTURE
Autor: mat. pras. Black Red White
Mała kuchnia dobrze doświetlona. Dzięki szklanej ścianie oddzielisz kuchnię od salonu i zapewnisz jej lepsze oświetlenie.
Autor: Mariusz Bykowski
Biel i piękne drewno to motywy przewodnie w kuchni. Obraz na ścianie świetnie wpisuje się w tę konwencję, subtelnie, ale ciekawie dekorując wnętrze