Planujemy kuchnię: jak zaplanować kuchnię marzeń? PRZEWODNIK

2016-07-22 12:26

Jak zaprojektować kuchnię tak, by była ergonomiczna i dopasowana do naszych potrzeb? To nie lada wyzwanie sprawić, by była jednocześnie funkcjonalna i piękna. Projektowanie kuchni marzeń wymaga podejmowania trudnych decyzji i wyborów, oraz wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników. Razem z marką Samsung przypominamy o kilku ważnych zasadach, które zagwarantują udany projekt kuchni.

Spis treści

  1. Kuchnia idealna: krok po kroku
  2. Kuchnia idealna: ergonomia pracy
  3. Kuchnia idealna: dobór materiałów

Kuchnia to pomieszczenie szczególnie wymagające naszej uwagi przy projekcie mieszkania. To miejsce w którym spędzamy mnóstwo czasu, gotujemy, spożywamy wspólne posiłki - jest sercem domu. Dlatego podczas jej projektowania - od początku warto pamiętać o kilku zasadach.

Kuchnia idealna: krok po kroku

Projektując kuchnię w pierwszej kolejności pod uwagę bierzemy profil rodziny, dla której kuchnia ma powstać. Następnie jej styl życia oraz potrzeby, które z niego wynikają. Kuchnia powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników. Najważniejsza zasada dotycząca projektowania kuchni to dobre rozmieszczenie funkcji. Pamiętajmy, że wygląd kuchni jest kwestią, o której decydujemy praktycznie na samym końcu. Kluczowe jest dobre rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia. Pod uwagę bierzemy także kształt pomieszczenia i na jego podstawie decydujemy o układzie funkcji we wnętrzu. Układ kuchni możemy zaprojektować jednorzędowo, dwurzędowo, w kształcie litery "L", litery "U" lub otworzyć ją na salon - dodając barek czy wyspę. Zachowanie trójkąta roboczego, pozwoli na sprawną, codzienną pracę we wnętrzu. W celu dobrej organizacji miejsca pracy, podzielmy pomieszczenie na strefy: przygotowania, gotowania, zmywania oraz przechowywania. W każdej z nich powinny znaleźć się przedmioty ściśle z nią związane tak, by korzystając z konkretnej strefy można było z łatwością sięgnąć po potrzebne akcesoria. Rozmieszczenie sprzętów AGD również nie może być przypadkowe. Ważny jest także sam wybór sprzętów AGD - dobrze jest postawić na ich jakość. Wszystko powinno zostać dokładnie przemyślane. Dzięki temu kuchnia posłuży nam przez długi czas. Dodatkowym atutem kuchni będzie jej wygląd. Aranżacja wnętrza powinna korespondować stylem z resztą mieszkania, tak by nie sprawiała wrażenia zupełnie obcego pomieszczenia. Aranżując kuchnię dobrze jest przez chwilę zastanowić się nad charakterem wykonywanych w niej czynności. Następnie dobrać odpowiednie materiały, faktury, kolory oraz dodatki. Odpowiedni dobór materiałów i kolorów zapewni pomieszczeniu pożądaną przez nas oprawę wizualną.

Ekspert Samsung radzi: perfekcyjnie dopasowana

Wykorzystanie wzornictwa Kitchen Fit™ sprawia, że lodówka Samsung Chef Collection idealnie wkomponowuje się w wystrój każdej kuchni. Możliwość zabudowania na równi z meblami kuchennymi oferuje atrakcyjną alternatywę dla lodówki do zabudowy. Wolnostojąca czy obudowana meblami, nieustannie zachwyca estetyką i wyróżnia się funkcjonalnością.

 

Trendy w kuchni: detale, które czynią kuchnię wyjątkową!

Kuchnia idealna: ergonomia pracy

Gdy zdecydujemy już o układzie kuchni, z uwzględnieniem kształtu i warunków wnętrza, należy przystąpić do rozmieszczenia szafek kuchennych, blatów roboczych oraz poszczególnych sprzętów AGD. Najwygodniejszy ciąg roboczy to taki, który następuje kolejno po sobie, ukierunkowany w jedną stronę. Dobrze jest zacząć od ustawienia lodówki w jednym z końców pomieszczenia. Obok lodówki powinniśmy umieścić blat roboczy, aby swobodnie odkładać tam rzeczy z niej wyjęte. Minimalna szerokość blatu odstawczego powinna wynosić 40 cm, jednak optymalny i najwygodniejszy będzie blat o szerokości 60 cm. W następnej kolejności musimy umieścić zlewozmywak. Jego wielkość należy dopasować do naszych potrzeb. Optymalna szerokość blatu pod zlew to 60-80 cm. Możemy wybrać model jednokomorowy, dwukomorowy lub z dodatkowym ociekaczem. W jego okolicy powinniśmy zmieścić zmywarkę, tworząc w ten sposób spójną strefę „mokrą”. Pod zlewem natomiast umieśćmy kosz na odpady, z ewentualnym podziałem na segregację. Następnie umieszczamy kolejny blat roboczy - najważniejszy, gdyż służący przygotowywaniu posiłków. By praca na nim była wygodna, dobrze jest wygospodarować na nim 80 cm wolnej przestrzeni. Dalej zamieszczamy płytę indukcyjną/gazową, a nad nią okap kuchenny. Pod płytą możemy umieścić piekarnik, jeżeli nie zdecydowaliśmy się na model w wysokiej zabudowie. Piekarniki do zabudowy stanowią o najwyższym komforcie obsługi, który jest niemalże niezbędny w nowoczesnej kuchni. Ostatnim elementem wieńczącym ciąg kuchenny powinien być odstawczy blat roboczy. Służy on do odstawiania rzeczy zdjętych z płyty grzewczej lub tych wyjętych z piekarnika oraz przekładania ich do naczyń i serwowania dalej. Warto także wziąć pod lupę rozmieszczenie ceramiki, garnków oraz akcesoriów kuchennych w poszczególnych szafkach. Ich rozkład również nie może być przypadkowy. Najlepiej by był zsynchronizowany z rozmieszczeniem funkcji blatów oraz sprzętów AGD. Pod blatem głównym roboczym należy umieścić wszystkie niezbędne przybory do krojenia, deski, miski itp. W pobliżu płyty grzewczej - przybory do smażenia i gotowania. Pod blatem odstawczym zaś sztućce. W szafkach nad lub pod blatem roboczym najlepiej umieścić zastawę stołową. Takie rozmieszczenie poszczególnych elementów sprawi, że praca w kuchni będzie płynna i przyjemna. Przy wyborze wyposażenia kuchennego najlepiej postawić na jakość. Ważny jest dobór solidnych materiałów, prawidłowe ich zabezpieczenie, dobra jakość sprzętów AGD. Linia Neo marki Samsung posiada w swojej ofercie sprzęty AGD wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki ich innowacyjnym funkcjom - gotowania, pieczenia, a nawet zmywania, staną się prawdziwą przyjemnością. Warto zainwestować w jakość, gdyż sprzęty te służyć nam będą codziennie. Dobrze zaprojektowana kuchnia będzie funkcjonować bez zarzutów, przez wiele lat.

Ekspert Samsung radzi: perfekcyjnie przygotowane mięso

Funkcja kontroli temperatury w piekarniku Samsung Chef Collection niezwykle precyzyjnie utrzymuje poziom ciepła w piekarniku. Termosonda pozwoli Ci z łatwością i precyzją kontrolować temperaturę potrawy, wyraźnie pokazując, czy mięso jest już w pełni przygotowane – bez otwierania drzwi i uwalniania ciepła.

Jak gotować szybciej i ekonomiczniej?

Kuchnia idealna: dobór materiałów

Przy doborze materiałów wykończeniowych kuchni powinniśmy kierować się zarówno naszymi osobistymi upodobaniami, jak i jakością czy odpornością faktur, a także tym czy wzajemnie do siebie pasują. Na wstępie powinniśmy zastanowić się nad pokryciem podłóg oraz ścian. Podłogę w kuchni najlepiej jest wykończyć materiałem, który będzie odporny na ścieranie, trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Podłoga wykonana z płytek ceramicznych będzie łatwa do wyczyszczenia, posadzka z gresu zaś trudna do zaplamienia. W kuchni o charakterze skandynawskim dobrze będzie wyglądała posadzka drewniana. Musimy określić, czy wybrane materiały wykończeniowe spełniają wszystkie nasze oczekiwania. Wybierając meble do kuchni powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd i styl, ale także na to z czego są wykonane. Zastanawiając się z jakiego materiału wykonane będą szafki oraz fronty kuchenne, należy przede wszystkim pamiętać, że meble kuchenne poddawane są wyjątkowo intensywnej eksploatacji. Szafki kuchenne muszą być odporne na wielokrotne otwieranie i zamykanie, wilgoć w powietrzu, czy zalanie wodą. Należy wybrać czy meble kuchenne będą wykonane z drewna, płyty MDF lub też innego materiału. Jeśli wybierzemy materiał wysokiej jakości, fronty będą nam dobrze służyły przez długi czas. Przy wyborze kolorów szafek kuchennych warto zapoznać się z ich znaczeniem i tym w jaki sposób mogą wpływać na nasz nastrój. Bardzo wiele zależy jednak od naszych upodobań. Nie obawiajmy się wobec tego "myśleć po swojemu" i eksperymentować. Wystrój kuchni, gdzie będziemy spędzać dużo czasu powinien odpowiadać naszym osobistym gustom i poczuciu smaku, tak byśmy czuli się dobrze we własnej kuchni.

Zmywarka dla domowych mistrzów kuchni!

Więcej informacji znajduje się na stronie www.kuchnia.samsung.pl

Zabudowa kuchenna - od czego zacząć? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają