Planujesz wynająć mieszkanie? 9 sposobów na atrakcyjną kuchnię w mieszkaniu na wynajem
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem jest przeważnie otwarta na salon lub wydzielona ze strefy dziennej mieszkania… Warto pamiętać, że to właśnie kuchnia jest pomieszczeniem, którego estetyka oraz funkcjonalność mają niebagatelny wpływ na atrakcyjność mieszkania przeznaczonego do wynajmu.
Autor: Mariusz Bykowski
Aneks kuchenny, nawet nieduży, powinien być w pełni funkcjonalny. Właściciele mieszkania na zdj. postawili na małe AGD – podblatową lodówkę, wąską zmywarkę oraz płytę indukcyjną z dwoma polami grzewczymi. Dzięki skróceniu zabudowy do minimum, udało się zaaranżować miejsce do spożywania posiłków.
Zabudowa kuchenna, wykończenie ścian i podłogi to ważne elementy mieszkania na wynajem. Bez względu na to, czy przyszły najemca będzie kulinarnym mistrzem, spędzającym w kuchni długie godziny, czy też jego umiejętności będą ograniczać się do zrobienia kanapki – strefa gotowania powinna być solidna i wygodna w użytkowaniu, z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania i z niezbędnymi sprzętami.
Te ostatnie mają duży wpływ na comiesięczne opłaty, dlatego – aby mieszkanie było atrakcyjne dla lokatora – warto zainwestować w energooszczędne urządzenia z funkcjami gwarantującymi niskie zużycie prądu i wody. Nowoczesne AGD to także mniejsze ryzyko awarii.
Polecamy artykuł: Jak urządzić kawalerkę na wynajem? 5 wskazówek architekta wnętrz
W kwestii estetyki… dobrze jest odłożyć na bok osobiste upodobania i postawić na neutralne, stonowane, proste wykończenie, które każdemu przypadnie do gustu i będzie dobrym tłem dla dodatków w różnych stylach. Mówi się, że kuchnia jest sercem domu – im lepiej wynajmujący będzie się w niej czuł, tym większa szansa, że zostanie tu na dłużej.
1. Trwałość. Kuchnia jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń, zwłaszcza przy kilku domownikach. Jeśli chcesz, by działała bez awarii, zainwestuj w solidne meble, armaturę, AGD.
2. Komfort. Bez względu na metraż, staraj się zachować zasadę trójkąta roboczego (pod którą kryje się odpowiednia kolejność ustawienia sprzętów, np. lodówka, zlewozmywak, płyta indukcyjna). Zadbaj też o niezbędne wyposażenie.
3. Uniwersalność. Akcesoria kuchenne, zastawa, a nawet małe AGD doskonale oddają gust i upodobania stylistyczne danej osoby. Urządzając kuchnię neutralnie, masz gwarancję, że trafisz w upodobania większej liczby użytkowników.
Urządzając mieszkanie pod wynajem, musimy pamiętać nie tylko o estetyce, ale też o kwestiach technicznych. Według prawa budowlanego, w każdej kuchni, bez względu na to, czy ma instalację gazową, czy nie, powinien się znajdować kanał wywiewny z kratką wentylacyjną, który usuwa zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, przez komin. Niezbędna jest również wentylacja mechaniczna, w postaci okapu nad płytą grzewczą. W przypadku remontu czy zmian projektowych, często nie mamy miejsca, aby wpiąć okap do osobnego kanału. Rozwiązaniem jest wtedy okap kuchenny w formie pochłaniacza (pracuje w układzie zamkniętym) lub zastosowanie dwudzielnej kratki wentylacyjnej, która odseparuje istniejący kanał.
Autor: Mariusz Bykowski
Aneks kuchenny, nawet nieduży, powinien być w pełni funkcjonalny. Właściciele mieszkania na zdj. postawili na małe AGD – podblatową lodówkę, wąską zmywarkę oraz płytę indukcyjną z dwoma polami grzewczymi. Dzięki skróceniu zabudowy do minimum, udało się zaaranżować miejsce do spożywania posiłków.