Płytki do kuchni na ścianę. Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Płytki do kuchni na ścianę nad blatem wciąż są najczęstszym wyborem przy aranżacji kuchni. W zależności od wybranego stylu, rozmiaru płytek i szerokości fugi możemy jednak z ich pomocą zrealizować nieomal dowolnie obrany styl. Jak wybrać płytki do kuchni na ścianę?
Autor: materiały prasowe Cosentino
Kanadyjska modelka Coco Rocha postawiła na klasykę - poziomo ułożone w ceglany wątek białe płytki typu w metro - tym razem w wersji bez fazowania.
Spis treści
- Wykończenie ściany nad blatem kuchennym
- Jakiego rozmiaru płytki na ścianę do kuchni wybrać?
- Kolor płytek do kuchni na ścianę
- Kształty i profile płytek do kuchni na ścianę
- Wątek kafelków na ścianie w kuchni
- Długa lista możliwości
Wykończenie ściany nad blatem kuchennym
Aranżacja ściany w kuchni to zadanie złożone. Ściana nad blatem roboczym jest szczególnie narażona na zalanie i zabrudzenie, toteż zwyczajowo pokrywamy ją materiałem, który chroni ścianę przed wilgocią i daje się łatwo czyścić.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Szeroki wybór kształtów, rozmiarów i wzorów umożliwia dobre dopasowanie stylistyczne. Wysokiej klasy płytki do kuchni na ścianę spełnią także doskonale swoje zadanie ochronne.
Przystępując do wyboru płytek do kuchni na ścianę, musimy rozważyć przede wszystkim cztery ich aspekty: rozmiar, kolor, kształt i profil oraz wątek.
.. Płytki ścienne. Jakie płytki na ścianę wybrać? >>>
.. Prostokąty i kwadraty czyli nowoczesna ceramika łazienkowa >>>
Jakiego rozmiaru płytki na ścianę do kuchni wybrać?
Standardowym kuchennym formatem są kwadratowe płytki o boku 10 cm. Tak wyłożoną powierzchnię ściany nad blatem łatwo urozmaicić dekorami. Poza tym nie musimy decydować się na płytki w jednym kolorze.
W nowoczesnych kuchniach sięgamy chętnie po większe formaty płytek. To dobry pomysł do przestronnej kuchni. Śmiało sięgajmy po modne imitacje kamienia naturalnego. Dzisiejsze technologie nadruków sprawiają, że imitacja jest fotorealistyczna, a pokrywa trwała.
Z drugiej strony bardzo dekoracyjnie prezentuje się także ściana nad blatem wykończona mozaiką. Mozaika pasuje zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i klasycznych.
Kolor płytek do kuchni na ścianę
Współcześni producenci ceramiki oferują płytki właściwie we wszystkich kolorach. Dzięki temu z łatwością uda nam się potraktować ścianę nad blatem jako mocny barwny akcent w minimalistycznej kuchni.
Warto ponadto zwrócić uwagę na szeroki wybór imitacji. Jeśli tylko mieści się to w naszych założeniach aranżacyjnych, możemy pokryć kuchenną ścianę imitacją kamienia naturalnego, a nawet drewna. Imitacja nie ogranicza się wyłącznie do fotorealistycznego nadruku, lecz dzięki specjalnym powłokom zewnętrznym daje także złudzenie dotykowe.
Z jednej strony możemy pragnąć potraktować ścianę nad blatem roboczym jako przestrzeń neutralną, z drugiej zaś – zwłaszcza wśród stonowanej zabudowy kuchennej – jako miejsce dla szalonych akcentów aranżacyjnych.
Warto zwrócić uwagę na arcyciekawe, modne wzory, jak portugalskie azulejos, albo płytki w stylu marokańskim.
Kształty i profile płytek do kuchni na ścianę
Choć tradycyjnym kształtem płytki kuchennej jest kwadrat, nie jest on jedyną opcją, która będzie prezentować się znakomicie. Warto wspomnieć tu o innej klasycznej propozycji, jaką są fazowane, poziome, prostokątne płytki typu metro.
Swoją nazwę zawdzięczają temu, że ich najpopularniejszym zastosowaniem są stacje i korytarze systemów londyńskiego i paryskiego metra. Najczęściej białe dzięki fazowaniu dają efekt subtelnego wzoru światłocienia. Ich wielką zaletą jest to, że dobrze prezentują się zarówno w kuchniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.
Wątek kafelków na ścianie w kuchni
Nie bez znaczenia jest także sposób ułożenia płytek na kuchennej ścianie. Najpopularniejszym (i najbezpieczniejszym) sposobem jest układ prostokątny, tj. taki, w którym linie fugi układają się w regularną kratę. Ciekawy efekt osiągniemy, robiąc to samo, tyle że odwrócone o 45 stopni.
W przypadku podłużnych prostokątów, jak np. płytki typu metro, sprawdzi się jednak wątek mijankowy zwany wozówkowym. Długie prostokąty będą także dobrze wyglądać we wzorze jodełkowym, na wzór takiego, jaki stosujemy w klepce parkietowej.
Długa lista możliwości
Swoją specyfikę mają jeszcze kafelki „rybia łuska” i romby. Szczególnie zachowują się modne heksagony, chociaż w ich przypadku nie ma dużego pola do eksperymentowania z układem.
Jeśli mamy dość odwagi i pomysłowości, możemy próbować łączyć poszczególne wątki. Efekty mogą być oszałamiające.
Autor: Raw Decor
Płytki ceramiczne Constellation smoke grey. www.rawdecor.pl