Porady architektów: jak zaplanować niedużą kuchnię. Zobacz WIDEO
Jak urządzić niewielką kuchnię? Jakie materiały wybrać na blat, ścianę nad nim, fronty mebli i podłogę? Jakie uchwyty meblowe sprawdzą się w kuchni? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy podczas webinaru „Jak zaplanować niedużą kuchnię”. Obejrzyj wideo, w którym znajdziesz porady na temat urządzania kuchni.
Spis treści
Czym wykończyć ściany i podłogę w kuchni? Jaki materiał najlepiej sprawdzi się na blacie? O jakich szczegółach warto pamiętać, wybierając kolor zabudowy kuchennej, uchwyty, sposób wykończenia? Te i inne zagadnienia omówiliśmy razem z architektkami Adą Skwirą i Małgorzatą Liebhart, właścicielkami pracowni WZ Studio, które podzieliły się z nami swoją wiedzą i praktycznymi wskazówkami. Obejrzyj rozmowę z architektami na temat planowania i projektowania kuchni.
Projekt kuchni – na co zwrócić uwagę?
Odpowiedzi architektek Ady Skwiry i Małgorzaty Liebhart z WZ Studio na pytania zadane przez widzów w trakcie spotkania:
Jaka jest minimalna wysokość okapu/pochłaniacza nad kuchenką?
Odległość między płytą kuchenną a okapem lub pochłaniaczem powinna wynosić minimum 60 cm.
W których miejscach w zabudowie kuchennej powinno się robić wentylację (oprócz lodówki)?
W przypadku każdego urządzenia AGD należy pamiętać o prawidłowej cyrkulacji powietrza, zwłaszcza w przypadku sprzętu wydzielającego dużo ciepła. Szafki powinny być wyposażone w odpowiednie otwory wentylacyjne zapewniające przepływ powietrza.
Czy kolor frontów (niebieski) i korpusów mebli powinien być taki sam?
Niekoniecznie, może zdecydować się na białe z płyty laminowanej. Interesujące jest połączenie niebieskich frontów z korpusami w kolorze drewna, jednak takie rozwiązanie może być droższe.
Blaty drewniane, które są najbardziej odporne?
Naszym zdaniem lepszym wyborem są blaty laminowane. Naturalne drewno, choć jest przepiękne, może się nie sprawdzić na blacie w kuchni, zwłaszcza nieodpowiednio zabezpieczone lub po prostu kiepskiej jakości. Jeśli jednak ktoś chce zaryzykować i zdecydować się na blat z naturalnego drewna, to polecamy rodzime gatunki, takie jak dąb, buk i jesion.
Jak sprytnie schować wejście do spiżarni w otwartej kuchni?
Najlepiej zrobić drzwi do spiżarki wykończone tak samo, jak fronty zabudowy kuchennej (to zadanie dla stolarza). Identyczny wzór sprawi, że wejście do spiżarki „wtopi się” w przestrzeń i będzie niewidoczne.
Jakie mają Panie zdanie o blatach drewnianych olejowanych?
Lubimy materiały, które są bardzo trwałe i raczej bezobsługowe. Olejowanie drewna należy wykonywać minimum raz w roku, aby utrzymać właściwości ułatwiające dbanie o czystość powierzchni. Mimo olejowania, niestety nadal zagrożeniem dla tego produktu mogą być plamy np. z kawy albo z buraka.
Biała fuga epoksydowa – czy to dobry wybór?
Tak, to bardzo dobry wybór. Biała fuga epoksydowa nie zmieni koloru. Barwy tego spoiwa nie blakną wraz z upływem czasu, ponadto powierzchnia jest odporna na zabrudzenia, nie powstają na niej osady z brudu i tłuszczu. Fugę epoksydową łatwo utrzymać w czystości, a nawet sterylności. Minusem tego materiału jest przede wszystkim cena oraz trudność w jej położeniu, ze względu na szybkie zastyganie materiału. Wykonawca, który nie ma doświadczenia, raczej nie wykona tego prawidłowo. Fuga epoksydowa Jest niezwykle trudna do usunięcia, jeśli popełniliśmy błąd przy fugowaniu.
Jakiej wielkości próbki koloru lakieru przygotowujecie?
Najczęściej format kartki A4, który według nas wystarcza, aby sprawdzić kolor danej powierzchni.
Webinary „Wygodne mieszkanie”
Cykl „Wygodne mieszkanie”, to regularnie odbywające się spotkania online organizowane przez redakcje magazynu „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl, które każdy zarejestrowany uczestnik może oglądać na żywo. Podczas webinarów, wraz z ekspertami przybliżamy zagadnienia dotyczące urządzania i aranżacji poszczególnych pomieszczeń w domu. Kładziemy nacisk zarówno na funkcjonalność przestrzeni, jak i wygodę użytkowników oraz estetykę.