Projekt kuchni z kolorem: 12 apetycznych aranżacji kuchni
Projekt kuchni z kolorem? Czemu nie! Kolory w kuchni odgrywają bardzo ważną rolę. Dla wielu z nas są jedynie elementem decydującym o estetyce kuchennego wnętrza, dla innych są główną wytyczną aranżacji. Ich rolą jest nie tylko kreowanie przestrzeni, ale także poprawa nastroju czy nawet wzmożenie apetytu. Prezentujemy 12 kuchennych wnętrz w apetycznych kolorach!
Autor: Konrad Kalbarczyk
Świetnym rozwiązaniem dla osób bojących się ryzykować z kolorem w kuchni jest postawienie na kolorowy akcent we wnętrzu. Z prostą zabudową kuchenną w kolorze białym idealnie skomponuje się dekoracja ściany w mocnym kolorze.
Spis treści
Ostatnimi czasy to białe kuchnie królują w aranżacji wnętrz. Stawia się je za wzór szyku i elegancji. Przeciwieństwem nieco sterylnych przestrzeni w kolorze białym są wnętrza kuchenne zabarwione nutką ekstrawagancji. W tych przestrzeniach pierwszoplanową rolę odgrywa kolor: mocny, nasycony, apetyczny. Jakie kolory w kuchni sprawdzą się najlepiej? Postawić na jedną barwę czy zainspirować się kolorami tęczy?
Kolorowe kuchnie: hit czy kit?
Kolorowe kuchnie to wciąż rzadkość w polskich domach. Boimy się wprowadzić do wnętrza kolorystyczne ożywienie z obawy przed niedopasowaniem, czy nawet przesadnym kiczem. Stawiając na bezpieczny kolor biały mamy pewność, że niezależnie od dobranych dekoracji czy wprowadzonych kolorów, całość będzie prezentowała się szykownie i gustownie. Rozpoczynając natomiast zabawę z kolorem, warto zadbać o odpowiednie wyważenie. Łącząc ze sobą kilka mocnych kolorów, zneutralizujmy nieco ogólny wyraz za pomocą stonowanych, białych dodatków. Decydując się na mocniejsze kolory w kuchni pamiętajmy, że warto dopasować je do wyposażenia wnętrza. Całość powinna tworzyć spójny i funkcjonalny projekt kuchni. Dla tych mniej odważnych - miłośników białych wnętrz - proponujemy przełamanie monochromatycznej kolorystyki za pomocą akcesoriów kuchennych w nasyconych barwach
Projekt kuchni w kolorze: jaki kolor do jakich wnętrz?
Chcąc wprowadzić odrobinę blasku do kuchni, czasem wystarczy pomalowanie nawet jednej ze ścian na mocniejszy kolor. Dobór odpowiedniej kolorystyki zależy także od wielkości pomieszczenia. Pamiętajmy, że w małej kuchni nie sprawdzą się mocne i nasycone kolory, ponieważ dodatkowo przytłoczą one przestrzeń. Wówczas bezpieczniej będzie zdecydować się na jasne barwy, które zgrabnie dopełnimy kolorystycznym akcentem. Zwróćmy także uwagę na oświetlenie kuchni – w tych dobrze oświetlonych możemy zaszaleć z odważną kolorystyką, bo z pewnością nie będzie działała ona na szkodę wnętrza. W kuchniach ciemnych, bez dostępu światła naturalnego – lepiej zdecydować się na subtelne i pastelowe kolory.