Projekt kuchni IKEA: studenckie METODy na funkcjonalną aranżację małej kuchni

2014-12-22 17:29

Projekt kuchni w studenckich mieszkaniach to ikona najwyższej funkcjonalności i wygody małego wnętrza. Mały metraż wymaga od nas kreatywnych i pomysłowych rozwiązań, które pozwolą optymalnie zagospodarować każdy dostępny metr przestrzeni. Odzwierciedleniem zasad pozwalających na funkcjonalną aranżację małego wnętrza są trzy projekty kuchni, które zwyciężyły w konkursie IKEA.

Założeniem konkursu „Studenckie METODY" realizowanego przez IKEA przy współpracy z Fundacją Rozwoju Talentów było wyłonienie najlepszego projektu kuchni dla rodziny z dziećmi (2 + 2) wykorzystującego meble METOD IKEA. Konkurs skierowany był do studentów oraz słuchaczy wydziałów Projektowania wnętrz uczelni wyższych w całej Polsce.

Studenckie METODy, czyli projekt kuchni po studencku

Zadaniem konkursowym był projekt kuchni dla rodziny z dziećmi, który wykorzystywałby system METOD, stwarzający nieograniczone możliwości aranżacyjne. System METOD IKEA opiera się na modułach, które są wielokrotnością 20 cm, dzięki czemu idealnie dopasowują się do aranżowanej przestrzeni. To pomaga na maksymalne wykorzystanie każdego wolnego metra i wygodną aranżację małych mieszkań. System METOD jest połączeniem stylowego wyglądu mebli oraz najwyższej funkcjonalności, dzięki czemu staje się idealną odpowiedzią na indywidualne potrzeby i oczekiwania. Konkurs skierowany był do młodych ludzi, studentów, którzy nie raz muszą zmierzyć się z funkcjonalną aranżacją małych wnętrz. Projekt kuchni musiał odznaczać się nietuzinkowym podejściem do tematu oraz skutecznymi sposobami wykorzystania przestrzeni i przedmiotów.

I miejsce: czarno-biały projekt kuchni z kolorystycznym akcentem

Pierwsze miejsce w konkursie zajął projekt kuchni Zuzanny Strychalskiej. Kuchenne wnętrze wyposażone w system METOD urzeka kolorystycznym zestawieniem i funkcjonalnością. W projekcie kuchni dominuje biała zabudowa kuchenna dopełniona czarnymi frontami górnych szafek. Całość idealnie odznacza się na tle czarnej ściany pokrytej farbą tablicową. Charakteru projektowi kuchni dodają elementy w energetycznej barwie. Projekt uwzględniał także zaaranżowanie niewielkiego blatu, który pełniłby funkcję strefy jadalnianej.

II miejsce: projekt kuchni z elementem drewna

Na drugim miejscu uplasował się projekt kuchni autorstwa Katarzyny Lenart. Koncepcja wnętrza zakłada efektowne połączenie czystej bieli z drewnianymi elementami kuchennej zabudowy. Podobnie jak w pierwszym projekcie, tłem dla szeregu zabudowy jest ściana pokryta czarną farbą tablicową. Projekt kuchni zakłada także niewielką strefę jadalnianą, która została wyznaczona na granicy kuchennego wnętrza. Całość dopełniają wiszące lampy, które przywodzą na myśl surowe, industrialne klimaty.

III miejsce: projekt kuchni z cegłą na ścianie

Projekt kuchni, któremu przypadło ostatnie, trzecie miejsce na podium, to kuchnia według koncepcji Joanny Dolot. Na plan pierwszy projektu kuchni bez wątpienia wysuwa się biała cegła na ścianie. To ona wyznacza styl całej aranżacji i nadaje jej ostatecznego szlifu. Kuchenne wnętrze zostało absolutnie zdominowane przez kolor biały, na tle którego wyróżniają się jedynie drobne elementy dekoracyjne w kolorze głębokiej czerni. W małym wnętrzu zdecydowano się na całkowitą zabudowę jednej ze ścian. Mimo to wnętrze nie zostało przytłoczone, a wyjątkowej lekkości aranżacji dodaje zagospodarowanie sąsiedniej ściany. Na tle białej cegły wyróżniają się jedynie lekkie półki i kubiki, które mogą służyć do eksponowania wyposażenia wnętrza. Przedłużeniem roboczego ciągu kuchennej zabudowy jest prosty stół dopełniony minimalistyczni krzesłami w kolorze czarnym.

Nasi Partnerzy polecają