Projekt kuchni w kolorze: jak ożywić serce domu na zimę?
Kuchnia, jako serce każdego domu musi tętnić życiem. Projekt kuchni powinien być optymalnie dostosowany do naszego stylu życia i potrzeb. Dbając o wygodę i funkcjonalność kuchennego wnętrza, nie zapominajmy jednak o jego estetyce. Prezentujemy projekty kuchni w kolorze, które ożywią centrum każdego domu i wprowadzą do niego optymistyczny akcent na zimę.
Autor: Mariusz Bykowski
Kolor żółty w projekcie kuchni pozytywnie wpłynie na nasz apetyt i trawienie.
Spis treści
- Projekt kuchni w kolorze czy bez?
- Kolory w kuchni, czyli jak przegonić nudę w projekcie kuchni
- Magia koloru, czyli jak kolor w kuchni wpływa na nasz organizm?
Projekt kuchni w kolorze szalonym, żywym, nasyconym to propozycja dla ludzi odważnych, lubiących eksperymentować z aranżacją wnętrz domu. Bardzo często jednak, w projektach kuchni stawiamy na nowoczesny minimalizm, stonowaną kolorystykę i naturalne materiały. Czasem jednak warto wprowadzić do wnętrza optymistyczny akcent za pomocą koloru... Zwłaszcza wtedy, gdy aura za oknem nie nastraja pozytywnie. Jak wprowdzić kolor do aranżacji kuchennego wnętrz? Jakie znaczenie mają kolory w kuchni?
Projekt kuchni w kolorze czy bez?
Choć nowoczesność w kuchennym wnętrzu zazwyczaj będzie kojarzyła nam się z białą kuchnią i funkcjonalnym minimalizmem, czasem do jej wnętrza możemy wprowadzić kolorystyczny akcent, który ożywi wnętrze. Kuchnia, jako serce każdego domu to miejsce rodzinnych spotkań, przyjacielskich rozmów, a niejednokrotnie także jedna z części składowych strefy dziennej mieszkania. W przypadku, gdy zdecydujemy się na otwarcie kuchni na pokój dzienny pamiętajmy, że jej stylistyka powinna być dopasowana do aranżacji tej części wnętrza. Nie oznacza to jednak monochromatycznego i nudnego wnętrza bez wyrazu. Z powodzeniem możemy zdecydować się na kolory w kuchni, które wyznaczą styl całej aranżacji i będą stanowiły o jej charakterze. Świetnym rozwiązaniem, który zadecyduje o spójności obu stref części dziennej, będzie wprowadzenie elementu dekoracyjnego w tym samym kolorze, także w projekcie salonu.
Kolory w kuchni, czyli jak przegonić nudę w projekcie kuchni
W jaki sposób wprowadzić zatem kolor do kuchennego wnętrza? Jak ograć projekt kuchni, by żywy i nasycony kolor idealnie komponował się z resztą aranżacji? Uniknąć monotonii i nudy w kuchennym wnętrzu, a zarazem wprowadzić do niego optymistyczny akcent, możemy na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań będzie oczywiście ściana w żywym kolorze. Czasem, już niewielki jej fragment w kolorze może wyznaczać styl aranżacji i decydować o jej optymistycznym wyrazie. Jeśli kolorowa ściana w kuchni wydaje się dla nas zbyt drastycznym rozwiązaniem, nie bójmy się zaszaleć z dodatkami. Kolorowa lodówka, czy oryginalna fototapeta to świetne pomysły na ubarwienie projektu kuchni i nadanie mu niepowtarzalnego wyrazu. Aranżacyjne zmiany w projekcie kuchni możemy zacząć małymi krokami - od dodatków. Naczynia czy urządzenia kuchenne w optymistycznej barwie? Czemu nie!
Magia koloru, czyli jak kolor w kuchni wpływa na nasz organizm?
Nie każdy wie jak wielką moc ma kolor. Nie jest on tylko dekoracją wnętrza, ale bardzo często elementem, który determinuje nasze uczucia. Kolory w kuchni ma znaczenie wyjątkowe, ponieważ może on poprawić nie tylko nasz humor, ale przede wszystkim wzmagać apetyt. Kolor czerwony w kuchni sprawi, że wnętrze stanie się ciepłe i przytulne. Czerwień wydaje się idealną barwą w projekcie kuchni, ponieważ poprawia apetyt. Podobnie kolor żółty – pozytywnie wpłynie na nasz apetyt i trawienie. Dlatego też barwa ta, stosowana jest w kuchni dość często. Jeżeli zaś myślimy o ścianie w ostrej żółtej tonacji, pamiętajmy, aby wyciszyć ją dodatkami lub meblami w spokojniejszych barwach. A co z zielenią w projekcie kuchni? Zieleń kojarzy się z życiem, zdrowiem, harmonią i naturą. Kuchenna ściana w tym kolorze będzie pasowała do mebli i dodatków w naturalnych odcieniach. A może tak coś bardziej szalonego? Czarny kolor w kuchni sprawdzi się tylko w przypadku dużych i przestronnych wnętrz. Pamiętajmy jednak, że jego nadmiar może przytłaczać i przygnębiać.