Projekt kuchni w modnym kolorze zieleni butelkowej. KOSZTORYS
Projekt wnętrz mieszkania miał być spójny. Kolor szafek kuchennych został więc dopasowany do tapety w salonie. Jednak kolor to nie wszystko, zwłaszcza w kuchni, która powinna być funkcjonalna. Zobaczcie jak architekt wnętrz zaprojektowała funkcjonalną kuchnię w kształcie litery „U” i nietypowym kolorze.
Autor: Bernard Białorucki
Dłuższą ścianę zajmuje wysoka zabudowa z piekarnikiem i lodówką, krótszą – szafki stojące z płytą indukcyjnąoraz dwa rzędy wiszących. Pod oknem – zlewozmywak, zmywarka i blat roboczy pełniący też funkcję stolika.
Spis treści
- Projekt kuchni: kolor przede wszystkim
- Funkcjonalna kuchnia na planie litery „U”
- Zielona kuchnia w stylu nowoczesnym: KOSZTORYS
Właścicielom i projektantce zależało na spójnym efekcie. Kolor mebli kuchennych – odcień zieleni butelkowej, dopasowali więc do tapety w salonie i widoku za oknem. Białą kuchnię mieli poprzednio, teraz właściciele mieszkania marzyli o kuchni w konkretnym kolorze. Geometryczny wzór na płytkach, ożywiających ścianę nad blatem, został powielony w całym mieszkaniu. Z ustawionym przed nimi szkłem z wodą tworzą ciekawe efekty optyczne. Odwracają też uwagę od ewentualnych zabrudzeń (nieuniknionych podczas gotowania).
Projekt kuchni: kolor przede wszystkim
Mieszkanie kupione w stanie deweloperskim na warszawskim Żoliborzu, wymagało kompleksowego wykończenia. Zanim jednak w ruch poszły piły, szpachelki, pędzle i wałki, architektka Karolina Pogorzelska z pracowni Maszroom opracowała dokładne projekty poszczególnych pomieszczeń. Kuchnię postanowiła otworzyć na salon oraz częściowo na korytarz. Dzięki temu pojawiła się możliwość optycznego powiększenia przestrzeni – udało się zabudować szafkami dwie ściany i zyskać dużo, jak na tak małą kuchnię, miejsca do przechowywania. Od początku kuchnia miała też pasować do pokoju dziennego. Stylistycznie i kolorystycznie. Właściciele nie chcieli ograniczać aranżacji do bieli i szarości. Ich poprzednie miejsce do gotowania było „zanurzone w bieli”. Teraz zamarzyła im się mocniejsza barwa. Po długich dyskusjach stanęło więc na zielonym. Wybór odcienia nie był jednak prosty. Butelkowa zieleń (która pojawia się także na tapecie w salonie) okazała się strzałem w dziesiątkę. Jej głęboka tonacja świetnie łączy biel szafek z szarością podłogi, czarnymi elementami płytek i hokerów oraz jasnym drewnem blatu. Poza atutami estetycznymi nowa kuchnia jest bardzo funkcjonalna. Wszystko, co najważniejsze, jest na wyciągnięcie ręki. Przy oknie wydzielono blat do codziennego spożywania posiłków. Natomiast na specjalne okazje i dla większego grona w salonie jest regularny, rozkładany stół.
Czytaj też: Niebieska kuchnia. Projekt wymykający się trendom
Funkcjonalna kuchnia na planie litery „U”
W projekcie małej kuchni „diabeł tkwi w szczególe”. Tutaj wszystko musi być dobrze przemyślane i idealnie wykonane. W szafkach narożnych projektantka zaproponowała takie rozwiązania jak magic corner i „karuzela”. Pozwalają maksymalnie wykorzystać miejsce, ułatwiają dostęp do półek. Wbudowany w szafkę okap jest z przodu niemal niewidoczny – nie „burzy” ciągu białych szafek. Dzięki precyzyjnemu przycięciu nie widać też łączenia dwóch kawałków blatu. Od strony salonu blat opiera się na ramie wykonanej z tej samej płyty MDF co zabudowa kuchenna. Jest dość szeroka, przysłania grzejnik wiszący pod oknem. Jej biel łączy się z bielą ściany. Wysokość stołu idealnie „spasowano” z oknem, dzięki czemu można było zrezygnować z parapetu. Płytki podłogowe od desek oddziela cienki pasek korka.
Na jakiej wysokości powinien być blat?
W przeszłości obowiązywała zasada, by blat kuchenny montować 85 cm powyżej podłogi. Od tego czasu średni wzrost przeciętnego Europejczyka uległ zmianie - znacznie się „wydłużył”. Teraz architekci i projektanci kuchni radzą umieszczać blat na wysokości 85–92 cm. Najlepiej jednak dobierać wysokość blatu indywidualnie, do wzrostu użytkowników danej kuchni. Jak to zmierzyć? Wystarczy stanąć przy szafce i zgiąć ręce w łokciach pod kątem prostym. Od wysokości, na jakiej znajduje się przedramię, należy odjąć 10–15 cm. Otrzymany wynik pokazuje wysokość, na jakiej powinien być zamontowany blat.
Zielona kuchnia w stylu nowoczesnym: KOSZTORYS
zabudowa meblowa na zamówienie, e-stilo.pl 14 700 złpłytki ścienne, Vives 427 złpiekarnik, Bosch 1264 złpłyta indukcyjna, Siemens 1142 złokap, Siemens 540 złlodówka do zabudowy, Bosch 2587 złzmywarka, Bosch 1500 złbateria, Deante 174 zł zlewozmywak, Leroy Merlin 454 zł taborety, IKEA 298 złlampy sufitowe Tube, Lucide 400 zł
Razem: 23 486 zł
Autor: Marcin Czechowicz
Wzory płytek nawiązują do modnych i popularnych arabskich deseni. Wyspa kuchenna osadzona jest na finezyjnych nózkach. Fronty szafek są błyszczące, pozbawione uchwytów, a bateria kuchenna, co ciekawe biała.
Autor: zdjęcia: materiały prasowe
Fot. Meble KAM
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Michał Skorupski
Modna szara kuchnia.