PROJEKT MAŁEJ KUCHNI: Aranżacja kuchni powiększająca przestrzeń - ZDJĘCIA

2013-06-13 10:19

Mała kuchnia urządzona we wnęce lub otwarta na salon bywa wyzwaniem w projektowaniu wnętrz. Nie jest łatwo połączyć funkcjonalność kuchni z estetyką, gdy w projekcie kuchni mamy mały metraż. Mała kuchnia nie musi ograniczać twojej wyobraźni. Zobacz, jak sprytnie zagospodarować przestrzeń kuchni. Jaka aranżacja kuchni się sprawdzi i jakie wybrać meble, kolory oraz dodatki.

Spis treści

  1. Mała kuchnia: sposób na powiększenie kuchni
  2. Mała kuchnia: półwysep wiele potrafi
  3. Mała kuchnia: wybór mebli

Mała kuchnia wymaga dobrego projektu. Tu liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Dobrym sposobem na powiększenie wnętrz jest mała kuchnia połączona z salonem. Projektowanie kuchni warto zacząć od rozplanowania zabudowy. W małej kuchni sprawdzą się meble, które mają wiele funkcji. Z takim zadaniem w aranżacji kuchni świetnie poradzi sobie półwysep. Udowadniamy, że półwysep to dobre rozwiązanie do małej kuchni. „Niepełny” półwysep pozwala wykorzystać powierzchnię małej kuchni do maksimum. Zabiera niewiele przestrzeni, można przy nim wygodnie przygotować posiłek i go zjeść. Z kolei miejsce pod spodem przyda się do przechowywania kuchennych drobiazgów i zamontowania gniazdka.

Mała kuchnia: sposób na powiększenie kuchni

Półwysep i blat uczynią nawet z wnęki małą kuchnię. Takie rozwiązanie w aranżcji małej kuchni pozwoli uzyskać miejsce do przyrządzania posiłków. Półwysep to dobre rozwiązanie, gdy brakuje nam także w małej kuchni szafek. Decyzja o otwarciu małej kuchni i wstawieniu półwyspu pozwoli powiększyć pomieszczenie. Mimo że taki mebel „uszczupli” nam metraż salonu, wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego. Decydując się na półwysep zyskamy też miejsce do przechowywania w kuchni, a także doświetlimy wnętrza.

Mała kuchnia: półwysep wiele potrafi

Półwysep w projekcie małej kuchni jest świetną alternatywą dla wyspy, która wymaga więcej miejsca i jest technicznie trudniejsza do wykonania. Zastosowanie go w kuchni otwartej na salon ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala podzielić przestrzeń na część kuchenną i wypoczynkową lub jadalnianą. Kiedy zamontujemy w półwyspie płytę kuchenną, umożliwia np. swobodną rozmowę z osobą przygotowującą posiłek. Ponieważ mebel ten jest dostępny z trzech stron, nawet w małej kuchni może przy nim pracować jednocześnie kilka osób, a odpowiednio rozbudowany spełni funkcję barku lub stołu. Jest też najlepszym rozwiązaniem, gdy planujemy zabudowę kuchenną zajmującą od podłogi do sufitu jedyną ścianę w kuchni. Zlewozmywak czy płytę montujemy wtedy właśnie w półwyspie. Przy nim też przygotowujemy posiłki.

Mała kuchnia: wybór mebli

Mała kuchnia nie będzie sprawiała wrażenia ciasnej jeśli wybierzemy fronty w jasnej tonacji. Zgodnie z zasadą w projektowaniu kuchni - małą kuchnię warto rozjaśnić. Do takich mebli wybieramy gładkie, jasne blaty, które będą odbijać światło. Pamiętajcie, że o ostatecznym wyglądzie małej kuchni decydują dodatki i akcesoria kuchenne, a także dobrze rozplanowane oświetlenie. Ustawione w kilku rzędach wnękowe półki (nie muszą być głębokie) dobrze jest podświetlić (np. jarzeniówkami). To rozwiązanie wyjątkowo skutecznie tworzy iluzję głębi w małej kuchni. Urządzając małą kuchnię warto poeksperymentować z fototapetami. Są nie tylko bardzo modnym rozwiązaniem. Przeskalowane przedmioty czy rośliny oraz zdjęcia przedstawiające widoki z perspektywą optycznie powiększą najmniejsze nawet wnętrze i dadzą wrażenie trójwymiarowości w małej kuchni.

Nasi Partnerzy polecają