Projekt otwartej kuchni: zabudowa kuchenna typu ściana. Jak ukryć kuchnię

2015-11-02 13:15

Projekt otwartej na część dzienną kuchni warto dobrze przemyśleć. Oto rozwiązanie na ukrycie kuchni w zależności od potrzeby. Jeśli chcemy przsłonić kuchnię nie musimy wydzielać jej ścianą, można wykonać zabudowę kuchenną, która wygląda jak ściana.

Spis treści

  1. Jak ukryć otwartą kuchnię
  2. Zabudowa kuchenna: projekt zabudowy typu "ściana"
  3. Wykończenie zabudowy kuchennej: wybieramy fronty

W ostatnich latach tzw. otwarte kuchnie zyskały wielu zwolenników. Jest to zrozumiałe, gdyż takie rozwiązanie łączenia kuchni z salonem posiada wiele zalet. Poprzez otwarcie kuchni na pokój dzienny uzyskujemy większą przestrzeń. Poza tym taki projekt kuchni sprzyja życiu rodzinnemu - nie izolujemy się w odrębnym pomieszczeniu na czas przygotowywania posiłków. Współczesne kuchnie, jeśli są dobrze zaprojektowane, stają się także często ozdobą przestrzeni dziennej w mieszkaniu lub domu.

Jak ukryć otwartą kuchnię

Są jednak sytuacje, kiedy wolelibyśmy niejako schować kuchnię kiedy z niej nie korzystamy. Dotyczy to głównie małych mieszkań typu studio, kiedy do dyspozycji mamy tak naprawdę tylko jedno pomieszczenie, które spełnia wiele funkcji - jest salonem, jadalnią, przestrzenią do pracy oraz sypialnią. Nie musimy w takiej sytuacji wydzielać kuchni ścianą, co zresztą najczęściej w tych przypadkach jest niemożliwe ze względu na powierzchnię pomieszczenia lub też układ okien.

Zabudowa kuchenna: projekt zabudowy typu "ściana"

Na etapie projektowania zabudowy kuchennej warto jest w powyższej sytuacji zdecydować się na zabudowę typu „ściana”. Różni się ona od typowego układu „szafki dolne + blat + szafki górne” tym, że po zamknięciu wszystkich drzwiczek uzyskujemy płaską pionową powierzchnię. Można ją porównać do szafy lub ściany wykończonej okładziną ścienną. W tym układzie zabudowy kuchennej nie istnieje już podział na szafki dolne, blat i szafki górne, gdyż również przestrzeń pomiędzy szafkami zostaje zamknięta – blat, zlew oraz płyta kuchenna nie są widoczne. Dodatkową zaletą jest fakt, że sprzęty takie jak ekspres do kawy, robot kuchenny czy też czajnik, które często stawiamy na blacie mogą pozostać na swoim miejscu. To samo dotyczy nieumytych naczyń pozostawionych w zlewie - przecież każdemu zdarza się taka sytuacja :)

Wykończenie zabudowy kuchennej: wybieramy fronty

Jeśli chodzi o wykończenie takiej zabudowy kuchennej - to mamy tutaj pełną dowolność. Warto jest zastanowić się podczas projektowania kuchni, jaki efekt chcemy uzyskać. W galerii znajdziemy dwa przykłady zabudowy kuchennej - na jednym fronty są jednolite, na drugim tworzą niejako mozaikę.

1. Fronty jednolite

Fronty jednolite zastosujemy w sytuacji, gdy zależy nam na „uspokojeniu” przestrzeni w kuchni, gdy w naszym wnętrzu dominuje wiele kolorów, gdy chcemy wizualnie „zatopić” kuchnię w ścianie.

2. Fronty kontrastowe

Kontrastowe i różnorodne fronty sprawdzą się we wnętrzach jasnych, stonowanych i minimalistycznych. Stworzą swoistą dominantę, staną się wręcz elementem graficznym, niejako obrazem na całą ścianę. Warto pamiętać o tym, aby przynajmniej jeden z kolorów, czy materiałów mający pojawić się na frontach mebli kuchennych, był już obecny w naszym wnętrzu. Unikniemy w ten sposób przypadkowości w całościowym odbiorze wnętrza, a także wizualnie odniesiemy się do innych elementów we wnętrzu, co jest niezwykle ważne w małych przestrzeniach i mieszkaniach jednopokojowych.

Nasi Partnerzy polecają