Projektowanie kuchni: kuchnia i styl
W przeciwieństwie do ubrań, kuchni raczej nie wymieniamy po sezonie użytkowania. Niech więc kuchnia, którą wybierzemy, sprosta upływowi czasu, zmiennej modzie i wymogom funkcjonalnym. Zabierając się za projektowanie kuchni, starajmy się robić to tak, by kuchnia podobała się nam także za kilka-, kilkanaście lat.
Autor: Andrzej Szandomirski
Klasyczne meble też potrzebują oddechu - w niewielkim wnętrzu będą robiły wrażenie przeładowania.
Spis treści
Aranżacje kuchni dobieraj do własnych potrzeb i wielkości wnętrza jakim dysponujesz. A także wybieraj to, na co cię stać w urządzaniu kuchni. Sprzedawcy mebli kuchennych zabierając się za projektowanie kuchni operują dwoma kategoriami jej wystroju: kuchnia klasyczna (angielska, prowansalska, romantyczna) i kuchnia nowoczesna. Te dwa przykłady to skrajności, między którymi zwykle poszukujemy tego, co jest nam potrzebne.
Kuchnia: aranżacje dobre dla ciebie
Rzadko kto ma do dyspozycji przestrzeń pozwalającą wyeksponować nowoczesną kuchnię tak, jak prezentuje się w ekskluzywnym salonie meblowym. Klasyczne meble też potrzebują oddechu - w niewielkim wnętrzu będą robiły wrażenie przeładowania. Dodajmy, że nowoczesna, lakierowano-stalowa kuchnia jest kłopotliwa w utrzymaniu (trzeba się starać, aby zachowała swoją gładkość i połysk). Z klasyczną nie jest lepiej – na licznych detalach, w rowkach i załamaniach lubi zbierać się tłustawy kurz. Urządzanie kuchni rodzi wiele wątpliwości. Argumenty użytkowe i rozsądek powinny skłaniać nas więc do szukania złotego środka.
Projektowanie kuchni klasycznej
Klasyczna z założenia jest raczej kuchnią zamkniętą, zgodnie z tradycją tego pomieszczenia, wypełnioną bogatymi w detale meblami kuchennymi. Drzwiczki szafek są bogato zdobione, szklenia podzielone szprosami, szkła fazowane lub zmatowione, krawędzie blatów i listew są wykończone dekoracyjnymi frezowaniami, a całość jest zwieńczona gzymsem. Szczególnie bogatą oprawę ma kuchenka wywołująca skojarzenia z kuchnią węglową lub piecem. Takie meble wymagają odpowiedniego otoczenia. Glazury i gresy są więc drobne, o nierównych krawędziach, szerokiej fudze, układane w różnych kierunkach (łączenie układu prostego i w karo), wykończone dekorami i listwami. Ściany są udekorowane sztukaterią, gzymsami.
Projektowanie kuchni nowoczesnych
Kuchnia nowoczesna wymaga przestrzeni. Z założenia taka kuchnia jest przestronna, łatwiej ją połączyć stylistycznie z otwartym salonem. Tutaj istotne są całe powierzchnie ścian, na których tle tworzone są kompozycje z szafek i urządzeń kuchennych, podkreślone odpowiednim oświetleniem. Meble kuchenne i wyposażenie prezentowane są jak na wystawie. Szafki kuchenne mają proste płycinowe drzwiczki, lakierowane albo oklejone egzotycznym fornirem. Taka kuchnia jest przestronna, wszystko w niej ma swoje miejsce i jest ukryte w szafkach i szufladach. Na wierzchu pozostają jedynie nieliczne, za to designersko wykończone urządzenia kuchenne („kosmiczny” toster, czajnik lub ekspres do kawy) i narzędzia, jak wyciskacz do cytrusów firmowany przez znanego projektanta. Na ścianach kuchni atrakcyjne materiały, gładkie kamienie, gatunki drewna egzotycznego, stal, chrom.