Projekty kuchni: 10 pomysłów na kuchnię w stylu dworkowym

2014-10-10 14:30

Jak urządzić kuchnię w stylu dworkowym? Projekty kuchni tradycyjnej, przywodzącej na myśl XIX-wieczne dwory szlacheckie i kojarzącej się ze swojskością, ciepłem domowego ogniska oraz tradycyjną polską gościnnością, są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które tęsknią za przytulnymi, sielskimi wnętrzami. Jeśli szukasz inspiracji na aranżację takiego pomieszczenia, sprawdź galerię 10 projektów kuchni w stylu dworkowym!

Projekty kuchni w stylu dworkowym nie są zbyt często realizowane. Bo taka kuchnia wymaga przestrzeni. Kuchnia w stylu dworkowym powinna być obszernym i reprezentacyjnym, a zarazem przytulnym pomieszczeniem. Powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu, nawiązując do stylów historycznych. W projekcie kuchni tradycyjnej konieczna jest jednolita stylistyka mebli, materiałów, detali, dominujących kolorów lub powtarzającego się wzoru.

Projekty kuchni w stylu dworkowym: naturalne materiały i starocie

Kuchnia w stylu dworkowym to przede wszystkim baza w postaci jasnych ścian, naturalne materiały (drewno, cegła, glina) w kolorach ziemi i starocie lub przedmioty stylizowane na stare w roli dodatków dekoracyjnych. Wykorzystanie w aranżacji tradycyjnej kuchni wielu naturalnych materiałów budzi przyjemne skojarzenia z sielskim domem na wsi czy XIX-wiecznym polskim dworkiem. Tradycyjnego charakteru (i przytulności!) takiemu wnętrzu dodaje przede wszystkim drewno w ciepłych odcieniach – na blacie kuchennym, frontach szafek, rzeźbionej ławie czy okładzinie ściennej. Doskonale komponują się z nim podpalane stare cegły i skórzane tapicerki, a także elementy wyposażenia wykonane z kutego żelaza. Wymurowana podstawa ciągu roboczego, podobnie jak inne elementy aranżacji kuchni tradycyjnej, może pozostać niewykończona – styl dworkowy nie wymaga od nas perfekcjonizmu, wręcz przeciwnie – im naturalniej, tym lepiej! Jeśli preferujesz użycie płytek ceramicznych, wybierz jak najbardziej neutralne (najlepiej białe), proste kafle. Kolor ceglany, ciepłe beże, odcień kory dębu – to barwy, które sprawdzą się na podłodze. Dopełnieniem swojskiego klimatu będą ozdoby w postaci rodzinnych pamiątek, obrazów, starych naczyń i ozdobnych figurek. Do upolowania dekoracji idealnych do dworkowej kuchni (gliniane garnuszki, patynowane złote ramki, mosiężne garnki i patelnie, haftowane obrusy, serwetki i zazdrostki) wystarczy kilka wizyt na targach staroci. U powały zawieś wianki suszonych grzybów, czosnku i owoców, które pokreślą staroświecki, sielski charakter aranżacji kuchni.