Przechowywanie przypraw w kuchni. Sprawdzone sposoby i pomysłowe rozwiązania
Rozsypana w szufladzie bazylia, ziarnka pieprzu na podłodze, a w herbacie sól zamiast cukru – nieład w przyprawach może stworzyć niezłe zamieszanie! Często zdarza się nam odsuwać na później porządkowanie tej strefy, jednak dobrze przemyślane miejsce na przyprawy może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie w kuchni, a nawet zachęcić do gotowania. Poznaj nasze sprytne sposoby na przechowywanie przypraw.
Autor: serwis prasowy marki Gefu
Przechowuj przyprawy z dala od światła słonecznego, ponieważ promienie UV mogą wpływać na jakość i smak przypraw. Na zdj. shaker do ziół i przypraw X-plosion marki Gefu.
Spis treści
- Jak przechowywać przyprawy?
- Przechowywanie przypraw w kuchni
- Organizer na przyprawy
- Słoiczki do przypraw – zrób to sam
- Stojak na przyprawy, praktyczny i wygodny
- Jak przechowywać przyprawy w szufladzie i na blacie. Inspiracje
- Przechowywanie żywności: pojemniki, szuflady, systemy przechowywania. Jak prawidłowo przechowywać żywność?
Jak przechowywać przyprawy?
Organizacja kącika z przyprawami nie może się obyć bez tego punktu. W pierwszej kolejności musimy przejrzeć to, co znajduje się w naszych zbiorach. Dzięki temu pozbędziemy się przeterminowanych produktów, wyrzucimy niepotrzebne opakowania i dowiemy się, co ewentualnie trzeba dokupić.
Czasem po takich porządkach się okazuje, że zyskaliśmy połowę miejsca w szufladzie czy szafce. Będziemy także wiedzieć, ile pojemników potrzebujemy do przechowywania przypraw. Jeśli uda się nam oczyścić kuchnię z tego, co zbędne, wówczas możemy zacząć myśleć o odpowiednim miejscu na przyprawy.
Przechowywanie przypraw w kuchni
Odpowiednie miejsce na przyprawy – co to właściwie znaczy? Zazwyczaj są to szafki lub szuflady, które jak najbardziej nadają się do tego, by przechowywać w nich nasze aromatyczne zbiory, choć możliwości mamy znacznie więcej.
Wybierając najpopularniejszą opcję, ważne jest, by nie ograniczać się do umieszczenia wewnątrz szuflady napoczętych opakowań, które gwarantują nieład. Dobrze, aby wszystkie przyprawy znalazły się w jednym miejscu – poszukiwanie odpowiedniego smaku w kilku szafkach może skutecznie zniechęcić do gotowania.
Pomyślmy o stworzeniu zgrabnej konstrukcji w środku szafki czy szuflady. Takiej, która ułatwi segregację. Może to być drewniana skrzyneczka, w której umieścimy pojemniczki z przyprawami albo metalowy lub plastikowy organizer z kieszonkami różnej wielkości.
Znajdzie się w nim miejsce zarówno na słoiczki z przyprawami, jak i na opakowania. Taka opcja może być przydatna dla tych, którzy w trakcie gotowania lubią zerknąć na skład konkretnej mieszanki przypraw lub potrzebują od czasu do czasu sprawdzić alergeny.
Organizer na przyprawy
Czasem ograniczony metraż kuchni sprawia, że każda szuflada i szafka są na wagę złota. Nie warto wówczas upychać naszych zbiorów razem z kaszami, mąką i makaronem. Stwórzmy osobny kącik, wybierając np. praktyczny i wygodny organizer podpółkowy.
Doskonale sprawdzi się w malutkiej kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Estetyczne i lekkie szuflady podwieszane z przegródkami są proste w montażu. Wszystko, co nam niezbędne może być w zasięgu ręki, ukryte zgrabnie pod jedną z półek kuchennych. Często organizery są dostępne z gotowym zestawem pojemniczków.
Słoiczki do przypraw – zrób to sam
Możemy także pomyśleć o zamontowaniu niewielkiej półki na słoiczki z przyprawami. Dzięki temu oszczędzimy miejsce na blacie kuchennym. Wybierzmy lekką, ażurową konstrukcję, wykonaną np. z metalu, a następnie pomyślmy o ciekawych słoiczkach, które będą widoczne na odkrytej półce. Zadbajmy o to, by były one jednocześnie praktyczne i miłe dla oka.
Jeśli udało nam się ustalić odpowiednie miejsce na przyprawy, czas pożegnać woreczki oraz otwarte opakowania. Wybierzmy raczej wygodne pojemniczki, które pozwolą zachować na dłużej aromat i smak dodatków. Mogą to być np. estetyczne słoiczki, na których umieścimy naklejki z nazwami przypraw.
Nie musimy kupować specjalnego zestawu, możemy stworzyć go samodzielnie. Wystarczy zgromadzić odpowiednią liczbę identycznych słoiczków oraz wyciąć z papieru samoprzylepnego naklejki. Dzięki temu sami zdecydujemy, jaka ilość, wielkość i kształt pojemników będą odpowiadać naszym potrzebom.
Możemy ozdobić je dodatkowo, np. przewiązując wzorzystymi wstążeczkami albo sznurkiem. Ciekawym elementem będzie także odręcznie podpisana naklejka. Dobierzmy jej kolor do wystroju naszej kuchni.
Stojak na przyprawy, praktyczny i wygodny
Jeśli używamy na co dzień zaledwie kilku konkretnych smaków, możemy wybrać niewielkich rozmiarów stojak na przyprawy. Ustawiony na blacie, będzie miłą dla oka dekoracją kuchni, a dostęp do tego, co najpotrzebniejsze – łatwiejszy.
Większe, drewniane lub metalowe stojaki polecamy tym, którzy potrzebują różnorodności w świecie przypraw i mają odpowiednią ilość miejsca, aby je wyeksponować, Taki element z pewnością przykuje wzrok i pozwoli zachować porządek w naszym kuchennym królestwie.
Jak przechowywać przyprawy w szufladzie i na blacie. Inspiracje
Autor: serwis prasowy marki Gefu
Przechowuj przyprawy z dala od światła słonecznego, ponieważ promienie UV mogą wpływać na jakość i smak przypraw. Na zdj. shaker do ziół i przypraw X-plosion marki Gefu.
Przechowywanie żywności: pojemniki, szuflady, systemy przechowywania. Jak prawidłowo przechowywać żywność?
Autor: materiały prasowe IKEA
Schować przyprawy? A może lepiej wyeksponować je na ścianie? Będą zawsze pod ręką, gotowe do użycia. Zwolnią miejsce w szafce lub na blacie. Na zdj. pojemniki Grundtal, z magnetycznym dnem i przezroczystą pokrywką, stal nierdzewna i plastik, 9,5x3,7 cm, 14,99 zł/3 szt., IKEA