Przybory kuchenne i ich miejsce w szeregu: jak zorganizować miejsce na przybory kuchenne w kuchni?
Jakie jest najlepsze miejsce na przybory kuchenne? Takie, które jest dla nas najwygodniejsze. Stosując się do oczywistych zasad ostrożności (ostre narzędzia poza zasięgiem dziecięcych rączek, itp.) pozostałe chwyty są dozwolone. Jak znaleźć najlepsze miejsce na przybory kuchenne w przestrzeni naszej kuchni? Oto kilka podpowiedzi!
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
- Przybory kuchenne i ich miejsce: relingi
- Przybory kuchenne i ich miejsce: listwa magnetyczna
- Przybory kuchenne i ich miejsce: ceramiczne pojemniki
- Przybory kuchenne i ich miejsce: szuflady i przegródki
W zależności od tego jak lubimy gotować, ułóżmy najczęściej wykorzystywane przybory kuchenne wedle kryteriów częstotliwości ich użytkowania i łatwości dostępu. Jeśli chcemy, by gotowanie w kuchni przebiegało sprawnie i sprawiało nam przyjemność, łatwy dostęp do łyżek, miarek, noży, obieraków i cedzaków z pewnością nam to umożliwi. Pamiętajmy przy tym jednak, że zewnętrzna ekspozycja wszystkich posiadanych przyborów kuchennych mija się z celem – jest niepraktyczna (zajmuje niepotrzebnie cenne w kuchni miejsce) i niehigieniczna (na przyborach zbiera się kurz i osad powstały na skutek gotowania). Tylko przybory często używane i myte mają rację bytu w pełnej ekspozycji. Jakie są najwygodniejsze metody przechowywania przyborów kuchennych w kuchni?
Przybory kuchenne i ich miejsce: relingi
Zawieszane w przestrzeni ponad blatem kuchennym relingi są niezawodnym i bardzo poręcznym sposobem na przechowywanie najpotrzebniejszych przyborów kuchennych. Szybki i łatwy dostęp do zawieszonych w ten sposób chochli, czerpaków i przypraw ułatwi błyskawiczną reakcję na „sytuacje na palniku”. Również i świeże zioła oraz doniczkowa bazylia, szczypiorek czy kolendra, zawieszone na relingach kuchennych, pozwolą na poręczne doprawianie potraw. Na relingowych haczykach zawieszać bowiem możemy zarówno pojedyncze przybory, jak i pojemniki do ich przechowywania, np. ceramiczne donice bądź metalowe koszyki na przyprawy. Dzięki temu organizujemy sobie przechowywanie przyborów i przypraw kuchennych w miejscu i pojemniku najbardziej dla nas dogodnym.
Przybory kuchenne i ich miejsce: listwa magnetyczna
Ta niezwykle estetyczna forma przechowywania przyborów kuchennych wymaga jednak pewnej stylistycznej dyscypliny. O ile magnetyczne listwy w kolorze aluminium pasują zazwyczaj do każdego wnętrza kuchni, tak już nie wszystkie przybory kuchenne pasują do listew lub dają się do nich przytwierdzić. Decydując się na listwy magnetyczne w kuchni warto wcześniej przemyśleć ich rozplanowanie. Doskonale prezentować się będą zebrane w jednym skupisku (w układzie jedna nad drugą). Najpraktyczniej – nad blatem roboczym lub w bezpośrednim jego otoczeniu. Warunkiem niezbędnym dla właściwego efektu jest jednak konieczność zachowania konsekwencji stylistycznej naszych przyborów. Wszystkie powinny być metalowe, a te które wymagają rękojeści powinny być dobrane w tym fragmencie kolorystycznie (jednolicie czarne bądź białe będą najbardziej eleganckim rozwiązaniem). Dzięki tym prostym zabiegom efekt przechowywania podręcznych przyborów kuchennych, a w tym również miarek, pojemników na przyprawy, mieszadełek czy szablonów do wzorów z kakao na kawie – będzie zachwycający!
Przybory kuchenne i ich miejsce: ceramiczne pojemniki
Znanym w wielu kuchniach sposób przechowywania drewnianych szpatuł, tłuczków i ubijaków w drewnianych pojemnikach lub kamionkowych dzbanach jest nadal bardzo na czasie. Zmieniają się co najwyżej estetycznie same pojemniki. Staromodna kamionka wyparta została przez białą i gładką ceramikę lub proste wazony z grubego szkła. Takie kompozycje pozwalają na organizację potrzebnych przyborów w jednym pojemniku, który można dowolnie przestawiać. Dzięki temu przybory są zawsze tam, gdzie akurat łatwiej nam przygotować daną potrawę.
Przybory kuchenne i ich miejsce: szuflady i przegródki
W każdej kuchni znajduje się szereg przyborów, z których korzystamy okazjonalnie lub wyłącznie do przygotowywania określonych rodzajów potraw. I tak – aby na co dzień nie zagracały nam cennego miejsca w kuchni i przestrzeni blatu roboczego, warto przechowywać je w zamknięciu (niemniej zawsze na podorędziu). Szuflady z praktycznymi przegródkami pozwolą nam na zachowanie porządku i organizacji przyborów do pieczenia ciast (foremki, wałki, wycinarki do ciasta, smarownice itp.), peklowania, otwierania puszek czy rozłupywania orzechów. Warto zorganizować sobie te pojedyncze egzemplarze w przestrzeni szuflady tak, aby przy tej rzadkiej okazji użytkowania, nie spędzić całego dnia na poszukiwaniach zapomnianego narzędzia.