Kuchnia w stylu angielskim. Jak stworzyć eleganckie i przytulne wnętrze - wskazówki

2025-03-27 15:09

Kuchnia w stylu angielskim to synonim przytulności, klasy i ponadczasowej elegancji. Jasne drewniane fronty, stylizowane witryny i delikatne detale tworzą atmosferę ciepła i harmonii. Jeśli marzysz o kuchni z duszą, w której dominuje naturalne drewno, subtelne wzory i klasyczne formy, styl angielski będzie doskonałym wyborem. Zobacz, inspiracje jak urządzić kuchnię w tym wyjątkowym stylu!

Spis treści

  1. Kuchnia w stylu angielskim krok po kroku
  2. Fronty w kuchni w stylu angielskim 
  3. Zlew i bateria kuchenna w angielskiej kuchni
  4. Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim? Fokus na detale
  5. Biała kuchnia w angielskim stylu
  6. Kuchnia z duszą - przestrzeń i dyskretne dodatki
  7. Subtelna aranżacja kuchni w angielskim charakterze
  8. Kuchnia w stylu angielskim z sosnowym kredensem

Jasne, białe lub kremowe fronty drewnianych szafek, stylizowane ażury i prześwity oraz przeszklone witrynki to znak rozpoznawczy kuchni w stylu angielskim. Jeśli lubisz przytulny, stylowy wystrój, efekt przestrzenności oraz drewniane meble, to styl angielski stanowi dla ciebie świetną inspirację.

Kuchnia w stylu angielskim krok po kroku

Zabudowa kuchenna w stylu angielskim powinna być jednym, spójnym ciągiem wypełnionym szafkami, szufladami, półkami i przegródkami (np. na wino). Cechować ją powinny widoczne sfazowania i uskoki wykończeniowe.

Dodatkowo warto wybrać okap kuchenny stylizowany na angielską oprawę kominkową (proste, geometryczne uskoki). Na jego szczycie można umieścić gliniane naczynia. Łatwo znajdziemy również odpowiednie AGD pasujące do tej konwencji stylistycznej. Stylowa oprawa idzie w nich w parze z nowoczesnymi funkcjonalnościami.

Fronty w kuchni w stylu angielskim 

Jeśli chodzi o fronty kuchenne, to najlepiej sprawdzą się te ramowo-płycinowe lub ażurowane deskowanymi prześwitami. Całość zabudowy kuchennej w stylu angielskim ma sprawiać wrażenie „pudełeczka z przegródkami”, w które wpisano wszystkie niezbędne funkcje użytkowe. Kafle okładzinowe nad blatem w kuchni w stylu angielskim mogą nawiązywać do tematyki kwiatów lub owoców. Godne polecenia są również wzorzysta mozaika albo uniwersalne płytki cegiełki.

Zobacz także: Jak urządzić kuchnię marzeń? Przewodnik, dzięki któremu obędziesz się bez projektanta

Zlew i bateria kuchenna w angielskiej kuchni

Ważny jest też dobór zlewu i armatury. Typowa we wnętrzach angielskich była długo emaliowana blacha. Ale dziś warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zlewy z tzw. kołnierzem. Mogą być wykonane z ceramiki albo nowoczesnych kompozytów. Kran kuchenny? Koniecznie stylizowany, o zmyślnych formach, z kurkami w kształcie kwiatów lub dźwigni. Często idealne modele znajdziemy pod hasłem "baterie retro". Ciekawym rozwiązaniem jest dopasowanie barwy kranu do zlewozmywaka.

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim? Fokus na detale

Dla bardziej naturalnego efektu można zgromadzić gliniane donice, w których bujnie rozkwitną szczypior, bazylia, pietruszka czy koper. Najlepiej, jeśli będą ściśle zsunięte na szerokim parapecie okna lub na blacie kuchennym. Zadbajmy również o odpowiednią oprawę okna. Zazdrostki i fikuśne firanki (białe, w kratkę lub kwiaty) podkreślą sielankowość stylizacji.

Podobnie możemy postąpić z poduszkami na krzesła, bieżnikami, serwetami i ściereczkami. Ważne są również stylizowane elementy wyposażenia, takie jak np. czajnik, toster, waga kuchenna czy ekspres do kawy. Efekt dopełnią zastawa herbaciana, czajniczki i kubki ze wzorami kwiatowymi.

Biała kuchnia w angielskim stylu

Właścicielka miała jasno określone oczekiwania: biała kuchnia ma być w stylu angielskim, ale powinna pasować do nowoczesnej wystroju wnętrz, w jakim urządzona jest reszta mieszkania. Prezentowany projekt jest wygodny i elegancki. Stylizowane białe meble kuchenne ładnie się prezentują w dość sporym pomieszczeniu. Na granicy z pokojem dziennym stoi drewniany stół.

Zabudowa kuchenna w białej kuchni została zrobiona na zamówienie. Projekt i wykonanie właścicielka powierzyła warszawskiej firmie Cedros. Białe, lekko frezowane fronty szafek i ceramiczny zlew  pasują do siebie, tworząc angielski styl kuchni.

Ukłonem w stronę nowoczesności jest zielonkawe hartowane szkło nad kuchennym blatem. Blat kuchenny wykonany został z szarego corianu - jest niezwykle wytrzymały i ładnie komponuje się z szarą ścianą salonu widoczną z kuchni.

Ta przestrzeń w stylu angielskim jest nie tylko efektowna i szykowana, ale również bardzo funkcjonalna. Biała zabudowa kuchenna skrywa mnóstwo miejsca do przechowywania, co w kuchni jest wyznacznikiem wygody. W zabudowę od podłogi do sufitu na jednej ze ścian, udało się również wmontować kuchenne sprzęty, dzięki czemu dobrze wpisują się w kompozycje kuchni. Stół znajduje się w centralnym punkcie mieszkania, łączy salon z kuchnią. Drewniany mebel z metalowymi nogami to efektowne połączenie dwóch różnych materiałów (drewna i metalu).

Kuchnia z duszą - przestrzeń i dyskretne dodatki

Ta kuchnia jest chyba najbardziej „wiejskim” wnętrzem w domu właścicieli. Biała zabudowa i drewniane dodatki tworzą delikatny i urokliwy klimat w kuchni, którą kolorystyką nawiązuje do reszty mieszkania.

Kolor ścian w kuchni to ulubiona szarość Pani domu. Subtelnie łączy się z drewnem i białymi meblami. Dodatki, często stylizowane na stare, podkreślają ciekawy charakter wnętrza.

Salon i białą kuchnię łączy otwór drzwiowy bez skrzydła. Tam, gdzie to możliwe, zrezygnowano z drzwi, co korzystnie wpłynęło na postrzeganie przestrzeni: otworzyło ja i pogłębiło. Okap w białej kuchni to dzieło pana domu. Powstał z płyty gipsowo-kartonowej i gipsowej sztukaterii. Razem z zintegrowanymi z nim witrynkami oraz dolną zabudową tworzy ciekawą całość kojarzącą się z dawnymi kredensami.

Angielski charakter białej kuchni podbijają płytki stylizowane na wzór kafli piecowych. Idealnie harmonizują z nimi antracytowe płyta i piekarnik oraz lekko glamourowy żyrandol. Ulokowanie zlewozmywaka i zmywarki w wyspie wymagało odpowiedniego zaprojektowania sieci wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej.

Wnęka w zabudowie to nie tylko dodatkowy blat, lecz także miejsce ekspozycji ładnych przedmiotów. Wcięcie ma dodatkowy atut: zapobiega wizualnej monotonii (jaką daje zwarta ściana szafek), tworząc perspektywę, z której oko chętnie korzysta.

Gospodarze marzyli o prawdziwej kuchni z zapieckiem. Jej namiastką jest dekoracyjna ścianka z kafli ze starymi żeliwnymi drzwiczkami. Biała kuchnia ma swój nieodparty urok, a stylowe dodatki sprawiły, że stała się jeszcze bardziej przytulna.

biała kuchnia
Autor: Marcin Czechowicz Biała kuchnia z wyspą jest urokliwa i dość obszerna. Angielski charakter wnętrza podbijają płytki na scianie, z którymi ciekawie harmonizuje żyrandol w stylu glamour oraz antracytowe płyta i piekarnik.

Subtelna aranżacja kuchni w angielskim charakterze

Oglądając uważnie magazyny wnętrzarskie, pani domu wypatrzyła kuchnię w stylu angielskim, która ją zachwyciła. Wraz ze stolarzem rozpracowała ją w każdym szczególe i odtworzyłam aranżację z gazety.

Tak powstała aranżacja kuchni zachwyca dopracowaniem wszystkich elementów wyposażenia, które podkreślają styl angielski. Przestrzeń jest klasyczna, elegancka i bardzo funkcjonalna. Meble nawiązujące do wzorów angielskiej zabudowy są dość proste, zwieńczone gzymsami. Przeszklenia szafek kuchennych wypełniono kryształowymi szybami z fazą.

Przy barku stoją hokery kupione w warszawskiej Domotece. W kuchni w stylu angielskim znalazł się też elegancki ceramiczny zlew, który ulokowano przy oknie. Dla pięknego widoku z kuchni po jego drugiej stronie posadzono krzewy hortensji.

W aranżacji tej angielskiej kuchni zdecydowana się na blaty robocze z granitu Kashmir White, z granitu są też cokoły chroniące ściany oraz parapet okienny. Kamień doskonale pasuje do stylowej, białej zabudowy kuchennej. Rzymska roleta w brązowo-beżowe pasy wprowadza do aranżacji angielskiej kuchni cieplejszą nutę. Chcą mieć stylową kuchnię, warto do mebli w dawnym stylu dobrać wyposażenie nowoczesne. Element niespodzianki dobrze robi w aranżacji każdej kuchni, nie tylko angielskiej.

Kuchnia w stylu angielskim z sosnowym kredensem

Kuchnie w stylu angielskim przywołują na myśl atmosferę wiejskiej sielanki, są przytulne i malownicze. Aranżacja tej przestrzeni to przede wszystkim jasne barwy, naturalne materiały i motywy kwiatowe. Pokazywany przez nas projekt kuchni jest funkcjonalny dzięki dwóm blatom roboczym i utrzymany w klimacie angielskiej wsi. Zbiór porcelanowych naczyń oraz mnóstwo tkanin upiększają wnętrze i dodają jej uroku. Meble kuchenne mają tradycyjne kształty i są wykonane z drewna sosnowego.

W dekoracji  kuchni ważną rolę odgrywają również dodatki, deskę do krojenia właściciele przywieźli z Irlandii, pan domu zrobił ją z ogromnego klonu przewróconego przez wichurę. Jest dużo półek na książki oraz czasopisma kulinarne, których właścicielom ciągle przybywa.

Kuchnie w stylu angielskim charakteryzują kropeczki, paseczki i naiwne motywy na tkaninach oraz porcelanie. Patrząc na nie, na myśl przychodzą wesołe gospodynie w falbankowych fartuszkach patrzące z amerykańskich reklam z lat 50. Mimo dużej liczby schowków nie wszystkie skarby w nich się mieszczą. Pani domu ma wyraźną słabość do rozmaitych wieszaczków i zawieszek, więc część zbiorów upiększa ściany. Zamiast kwiatów kuchnię ozdabiają bukiety ziół. Podczas gotowania wystarczy skubnąć listek czy dwa i danie jest przyprawione.

Panujący styl podkreśla oryginalny sosnowy kredens pochodzący z epoki wiktoriańskiej. To ulubiony mebel pani domu. Uwielbia jego prostotę i wyraźne ślady użytkowania przez kilka pokoleń. Wygląda na to, że wiele lat spędził w domu zamożnego farmera. Pod środkową szufladą znajduje się duży otwór (zasłonięty obrusem w paski), gdzie siedziała kura na jajkach. W latach 70' XX wieku kredens został kupiony w londyńskim antykwariacie przez kolekcjonerów, którzy z kolei sprzedali go obecnym właścicielom. W kredensie sąsiadują ze sobą porcelana i fajans, naczynia stare i współczesne.

Obok misek Nigelli Lawson stoją stylowe talerze z wiejskiego antykwariatu, a także limitowana kolekcja naczyń dla dzieci z myszkami i rymowankami zaprojektowana przez Emmę Bridgewater. Warto zwrócić uwagę na listwy przybite do półek służące do przytrzymywania stojących talerzy.

Zobacz także: Jak urządzić beżową kuchnię? Beżowa kuchnia bez tych dodatków będzie bez charakteru

Murator Remontuje 2. sezon filmów, Wiesiek Skiba prowadzącym