Przytulna kuchnia prowansalska
Aranżacja kuchni prowansalskiej z rozbudowaną zabudową kuchenną i wygodnym aneksem jadalnianym jest ciepła i przytulna. Kuchnia jest stylowa, a drewniane białe szafki, płytki ceramiczne i dekoracyjna tapeta z motywem czarnych oliwek przywołują klimat Prowansji.
Autor: Mariusz Bykowski
Stylizowany okap dodaje charakteru kącikowi do gotowania. Odkryte półki sprawiają, że zabudowa kuchenna nie jest monotonna. Są świetnym miejscem ekspozycyjnym, gdzie możemy ustawiać przedmioty z duszą. W takiej kuchni jest miejsce na dekoracyjną ceramikę i niezawodną wiklinę, która wprowadza element tradycji.
Spis treści
- Meble kuchenne w kuchni prowansalskiej
- Kuchnia prowansalska z tapetą
- Aranżacja kuchni prowansalskiej: postaw na wzór
- Kuchnia prowansalska czy biała? Inspiracje
Właścicielka lubi styl klasyczny i taka marzyła się jej aranżacja kuchni. Nie goni za modą, woli zdać się na własny gust. Uważa, że wnętrze musi być jasne i przestronne. Nie powinno przytłaczać ani barwą, ani ilością rzeczy. Urodziwa aranżacja kuchni w stylu prowansalskim nie przemija.
Patyna jej służy. Bezpieczne kolory i naturalne materiały tworzą stonowany, harmonijny wystrój kuchni, który zawsze będzie na czasie. Kompozycja z terakoty.
Jasnobeżowe płytki tworzą układ stykających się rogami rombów, uzupełnionych malutkimi kwadratami wyciętymi z innej terakoty przypominającej marmur.
Meble kuchenne w kuchni prowansalskiej
Meble kuchenne ze świerku miały nawiązywać formą do stylowych. Powinny jednak być oszczędne w dekoracji. Znajomy stolarz wykonał według projektu Marzeny taki właśnie komplet mebli kuchennych ze świerkowego drewna bejcowanego na biało. Zrobił też duży, solidny stół.
Autor: Norbert Banaszyk/DADA
Białe, drewniane meble pochodzą z kolekcji Lawendwoa Prowansja. Wprowadzają do kuchni niezwykły, romantyczny klimat. Całości dopełniają ceramiczne naczynia, ozdoby oraz mnóstwo świeżych roślin.
Kuchnia prowansalska z tapetą
Szlak z oliwkowych gałązek biegnie wysoko pod sufitem dookoła całej kuchni. W roli lamperii zastosowano tapetę z motywem czarnych oliwek, kupioną w Almi Decor. W części jadalnianej tapeta z subtelnym motywem w czarne oliwki pokrywa dolną partię ścian do wysokości jednej trzeciej.
Górna partia została pomalowana farbą w odcieniu złamanej bieli. Aby uzyskać leciutki ton szarości korespondujący z tłem tapety, w aranżacji kuchni zmieszano aż pięć pigmentów.
Autor: Marcin Czechowicz
Aranżacja kuchni prowansalskiej: postaw na wzór
Gra we wzory. Minikwadraty posadzki znajdują swoje odbicie w małych gałkach kuchennych szafek oraz w tapecie w drobny deseń. Unikając dużych i wyrazistych ornamentów, w aranżacji kuchni wykorzystano te, których podstawą jest niewielki motyw, rozrzucony regularnie i w dużych odstępach po powierzchni.
Jednolitość, choć nie identyczność dekoracji, to sposób na wizualne zjednoczenie dużego pomieszczenia. Płytki ceramiczne w roli kuchennego blatu. Praktyczne i estetyczne rozwiązanie pasujące do klimatu retro.
- Materiały wykończeniowe na ściany i podłogi kuchni
Paleta barw jest stonowana. Materiały wykończeniowe wyłącznie naturalne. Na podłodze zastosowano płytki Loft Ivory, Marca Corona, 119,56 zł/m2, kostki cięte z płytek Tecnolito Klondike, Ceramiche Caesar, 123,22 zł/m2, DAV-IMPORT.
- Ściany i sufit
Farby emulsyjne, DULUX; tapeta, ok. 280 zł/rolka, ALMI DECOR; glazura, Storie Caracas, Marca Corona, 103,70 zł/m2, marralech, 103,70 zł/m2, DAV-IMPORT
Kuchnia prowansalska czy biała? Inspiracje
Nie wiesz, czy zdecydować się na białą kuchnię czy na tę w stylu prowansalskim? Zajrzyj do naszych galerii, znajdziesz w nich masę inspiracji!
Autor: Mariusz Bykowski
Zabudowa kuchenna płynnie przechodzi w jadalnianą i salonową. Jak mówi projektant: „Otwarta przestrzeń zobowiązuje do tego, by łączyć przestrzenie o różnych przeznaczeniach”.
Autor: Marcin Czechowicz
Wzory płytek nawiązują do modnych i popularnych arabskich deseni. Wyspa kuchenna osadzona jest na finezyjnych nózkach. Fronty szafek są błyszczące, pozbawione uchwytów, a bateria kuchenna, co ciekawe biała.
Autor: Devangari Design
Granicę strefy kuchennej wyznacza wyspa, w którą wbudowana została płyta grzewcza.