Remont kuchni: odnawiamy kuchnię krok po kroku [PORADY]

2015-10-22 18:55

Powodów do remontu kuchni jest wiele. Mogą to być stare meble kuchenne, stłuczona płytka, zepsute AGD czy nieszczelna instalacja wodna. Bez względu na powód remontu powinniśmy się odpowiednio do niego zabrać. Sprawdźcie jak odnowić kuchnię krok po kroku!

Spis treści

  1. Remont kuchni: wymieniamy meble
  2. Remont kuchni: wymieniamy blat kuchenny
  3. Remont kuchni: co trzeba wiedzieć zanim kupimy blat kuchenny?
  4. Remont kuchni: nowy zlew i bateria
  5. Remont kuchni: wentylacja
  6. Remont kuchni: wymiana instalacji wodnej
  7. Wymiana płytek w kuchni: remont
  8. Remont kuchni: sposób na śliskie płytki w kuchni na podłodze
  9. Remont kuchni: cennik usług remontowych

Remont kuchni to duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Musimy zdecydować czy będzie to prawdziwa kuchenna rewolucja czyli generalny remont, czy wymiana jedynie frontów szafek kuchennych, blatu lub kranu. Na decyzję składa się kilka czynników. Przede wszystkim jest to czas i środki finansowe, które możemy poświęcić na remont oraz aktualny stan naszej kuchni. Jeśli denerwuje nas porysowany blat możemy go w każdej chwili wymienić bez urządzania kosztowwnego remontu. Inaczej sytuacja wygląda jeśli planujemy gruntowny remont kuchni. Zazwyczaj zaczynamy od przygotowania projektu. Możemy wykonać go samodzielnie przy pomocy popularnych programów dostępnych na stronach chociażby dużych sklepów meblowych lub korzystając ze współpracy z architektem wnętrz. Kolejne kroki to: znalezienie ekipy remontowej, kupno nowych mebli kuchennych i sprzętów AGD. Skorzystajcie z naszego poradnika, gdzie znajdziecie opisane wszystkie etapy remontu!

Remont kuchni: wymieniamy meble

Wymiana zabudowy kuchennej to poważna decyzja i dość duży koszt w remoncie kuchni. Zależny nam, aby meble kuchenne był nie tylko funkcjonalne, ale też prezentowały się estetycznie. Zabudowę możemy zamówić na wymiar np. u stolarza, co wiąże się ze sporymi kosztami, lub kupić gotową. Zanim wybierzemy konkretną serię mebli kuchennych zawsze powinniśmy upewnić się, co do wymiarów szafek. W przeciwnym razie może się okazać, że brak w niej modułów o szerokościach, jakie chcesz ustawić. Planowanie zabudowy kuchennej zaczynamy od dokładnego zmierzenia danego pomieszczenia. Kolejnym krokiem będzie aranżacja przestrzeni, dzieląc ją na strefę przechowywania (z lodówką), roboczą (zlewozmywak, blat) oraz gotowania (płyta, piekarnik). Jeśli podczas remontu zamierzamy połączyć kuchnię z salonem, tworząc wyspę warto zadbać o to, by odległość od zlewu do lodówki w linii prostej nie przekraczała 210 cm, a od lodówki do kuchenki 270 cm (w przeciwnym razie nachodzisz się, przygotowując posiłki). Wygląd mebli kuchennych jest bardzo ważny, ale to wyposażenie szafek będzie rzutować na komfort gotowania. Warto skorzystać z ciekawych rozwiązań, które ułatwiają przechowywanie i utrzymanie porządku na co dzień np. liczne przegródki w szufladach zapobiegają mieszaniu się sztućców, a specjalne stojaki utrzymają talerze w ryzach. Jeśli chcesz mieć naturalne drewno w kuchni to warto wiedzieć, że egzotyczne jest odporniejsze i twardsze od rodzimego, można po latach lekko je przeszlifować, a olejowane regularnie odświeżać olejem. W przypadku forniru, którego grubość wynosi zwykle od 0,1 mmdo 2 mm, o szlifowaniu nie ma mowy.

Remont kuchni: wymieniamy blat kuchenny

Decydując się podczas remontu kuchni na wymianę blatu kuchennego zawsze stoimy przed pytanie z jakiego materiału blat wybrać? Najpopularniejszy i najtańszy jest blat laminowany, z płyty wiórowej pokrytej warstwami papieru utwardzanego żywicą. Wśród drewnianych do wyboru mamy drewno lite i klejone (nie rozsycha się jak lite). Kolejne propozycje to blaty kamienne, najczęściej z granitu – twarde i ciężkie. Do najdroższych zaliczmy blaty kompozytowe, stworzone z wytrzymałych mieszanek minerałów i żywic. W minimalistycznych wnętrzach popularnością cieszą się blaty betonowe. Są one ciężkie, o nierównej powierzchni, ale dają oryginalny efekt. Najrzadziej spotykane są blaty ceramiczne (płytki) oraz stalowe. Wśród blatów laminowanych bez trudu znajdziesz te odwzorowujące rysunek drewna, piasku, kamienia lub betonu. Jeśli twój remont kuchni zakłada wymianę blatu, szukaj blatów dobrej jakości (HPL), odpornych na uderzenia, wybarwienia i środki chemiczne. Niektóre blaty kuchenne pokryte są powłoką antybakteryjną.

Remont kuchni: co trzeba wiedzieć zanim kupimy blat kuchenny?

Blat laminowany można łatwo przyciąć. Krawędzie należy zabezpieczyć listwą (akrylową lub metalową), a przy zlewozmywaku uszczelnić silikonem. Montaż blatu kuchennego jest dosyć prosty, a cena zachęca do wymiany w trakcie remontu kcuhni. Do obróbki drewna wystarczy pilarka. Drewno surowe trzeba wielokrotnie polakierować lub pokryć olejem. Blat kamienny wymaga fachowego przycięcia i montażu. Podobnie kompozyt, który z czasem nadaje się do odświeżenia (uzupełnienia, wyszlifowania). Blat z betonu można przygotować nawet w domu klienta. Stalowy potrzebuje stelaża z drewna lub stali. Blat z płytek dodatkowo podkładu z wodoodpornej płyty.

Remont kuchni: nowy zlew i bateria

Często podczas remontu kuchni wymieniamy zlew i baterię kuchenną. Kupując zlewozmywak, zwróć uwagę na udogodnienia, np. przycisk do zamykania i otwierania odpływu (w końcu nie zawsze masz ochotę zanurzać dłonie w brudnej wodzie. Przy blacie z laminatu lub drewna najlepiej zamontować zlew z rantem. Blatom kamiennym i kompozytowym mogą towarzyszyć zlewozmywaki podwieszane (montowane od spodu). Im większy zlew, tym większy zasięgpowinna mieć wylewka. Przy zlewie dwukomorowym lub na wyspie kuchennej egzamin zda bateria z wyciąganą, obrotową wylewką.

Remont kuchni: wentylacja

Wentylacja w kuchni to obowiązkowy element, który trzeba wziąć pod uwagę podczas remontu kuchni. Szczególnie warto o nią zadbać jeśli dużo gotujemy. Okap z opcją wyciągu najlepiej połączyć z kanałem wentylacyjnym, rurę zazwyczaj chowamy w podwieszanym suficie. Pochłaniacz musi mieć również dostęp do prądu. Wydajność okapu dopasowujemy do wielkości kuchni, np. 216 m³/h sprawdzi się w kuchni o powierzchni 12 m². W kuchniach z urządzeniami gazowymi zawsze musi być kanał wentylacji grawitacyjnej wywiewnej, który jest zakończony kratką. Z kolei w kuchniach z instalacją wyłącznie elektryczną wentylacja może odbywac się wsposób naturalny lub mechaniczny.

Remont kuchni: wymiana instalacji wodnej

Wymiana instalacji to bardzo ważny etap podczas remontu kuchni. Przed rozmieszczeniem urządzeń AGD w kuchni musimy pamiętać, że wiele z nich wymaga podłączenia do wody. Będą to między innymi zlewozmywak, zmywarka, pralka (o ile jest w kuchni) i lodówka, jeśli jest z kostkarką do lodu. Warto pamiętać, że trzy pierwsze urządzenia wymagają również podłączenia do instalacji kanalizacyjnej. Rury z wodą, zazwyczaj o średnicy  ok. 20 mm doprowadzamy do wybranego miejsca, ukrywając w warstwie wylewki pod podłogą lub w wyżłobionych bruzdach w ścianie. Planując remont kuchni pamiętaj, że do instalacji wodnej najczęściej wybiera się rury z tworzywa sztucznego, polietylenu, polipropylenu, polibutylenu lub miedziane. Te pierwsze rodzaje są trwałe i zachowują się obojętnie wobec wody. Rury miedziane są znacznie droższe i dodatkowo narażone na niszczenie pod wpływem długotrwałego działania wody. Dlatego w tego typu instalacjach muszą być montowane filtry. Planujesz podczas remontu kuchni zrobić wyspę kuchenną? Zaplanuj dopriowadzenie do niej instalacji. Przewody elektryczne do kuchenki oraz rury wodno-kanalizacyjne do zlewu ukryjesz w bruździe pod posadzką (o ile grubość stropu na to pozwala). Przy rurach odpływu uwzględnij 2-procentowy spadek w stronę pionu kanalizacyjnego oraz pamiętaj o tym, że odległość zlewu od pionu nie powinna przekraczać 3 m.

Wymiana płytek w kuchni: remont

Planujesz podczas remontu kuchni wymianę płytek na ścianie lub podłodze? Materiał na posadzkę i okładzinę ścienną w kuchni musi być wytrzymały, mało nasiąkliwy. Im gładsze są płytki nad blatem – tym łatwiejsze ich czyszczenie. Pamiętaj o funkcjach estetycznych. Ozdobny wzór, ładny kolor czy efekt lustra na ścianie i podłodze odwrócą uwagę np. od starszych mebli lub mankamentów wnętrza kuchni. Zanim podczas remontu kuchni położysz nową posadzkę, przyjrzyj się podłożu. Jeśli nierówności wynoszą 0,5–1 cm, wyrównaj je masą samopoziomującą. Gdy przekraczają 2 cm, sięgnij po zaprawę podkładową. Możesz też podczas remontu kuchni położyć nową posadzkę na starą, ale pod warunkiem, że poprzednia mocno przylega, a ty użyjesz podkładowej masy renowacyjnej. Co na podłogę w kuchni? Twarde drewno (najlepiej lakierowane), antypoślizgowe płytki, wodoodporne panele laminowane lub winylowe, wylewka żywiczna. 

Remont kuchni: sposób na śliskie płytki w kuchni na podłodze

Co zrobić jeśli na podłodze w kuchni masz płytki, które okazały się dość śliskie. A nie chcesz przykrywać ich chodnikami ani wymieniać na nowe. Czy jest inny sposób? Tak, możesz podczas remontu kuchni wybrać technikę antypoślizgową, która polega na profesjonalnym odczyszczeniu użytkowanych płytek (aż do ich oryginalnego koloru), a następnie na zastosowaniu preparatu mineralnego, tworzącego z płytkami sieci krystaliczne. Zabieg nie zmienia parametrów płytek, nie ingeruje w ich strukturę i wygląd. Podnosi klasę odporności na ścieranie, zmniejsza śliskość. Technikę antypoślizgową można stosować na płytkach ceramicznych, kamiennych, gresowych, granicie i innych powierzchniach zawierających krzemionkę. Czas usługi 20–60 min. Po zabiegu podłoga w kuchni od razu nadaje się do użytkowania. Cena od 39 zł/m².

Remont kuchni: cennik usług remontowych

Sprawdziliśmy orientacyjne ceny usług remontowych podane w kwocie netto na podstawie www.cennik-uslug.pl. Oto kosztorys prac remontowych:

Hydraulika: wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej 130–190 zł/m²; podejście wodno-kanalizacyjne 200–280 zł/szt.; drobne prace hydrauliczne 10–20 zł/szt.Elektryka: wykonanie punktu gniazda elektrycznego 45–120 zł/szt.; instalacja gniazda 10–20 zł/szt.Glazurnictwo: układanie mozaiki 70–120 zł/m²; układanie glazury i terakoty 50–60 zł/m², fugowanie 20–50 zł/m.b.Instalacja: montaż baterii 50–80 zł/szt.; montaż zlewozmywaka 50–100 zł/szt.Wykończenie: wykonanie sufitów podwieszanych razem z materiałem 55–120 zł/m²; akrylowanie 2–5 zl/m².

Nasi Partnerzy polecają