Retro agd - czego nie może zabraknąć w kuchni w stylu retro? Wybieramy małe i duże agd
Retro agd może przemienić naszą kuchnię w przytulne wnętrze rodem z poprzedniej epoki. Jeżeli nasza stara kuchnia już się nam znudziła i marzymy o wystroju w stylu retro, wystarczy dobrać kilka dodatków i sprzętów, które przeniosą nas do wnętrz, w których urzędowały nasze babcie. Podpowiadamy jak urządzić kuchnię w stylu retro i jakich sprzętów agd nie może w niej zabraknąć.
Spis treści
- Jak urządzić kuchnię w stylu retro?
- Od piekarnika po toster. Wybieramy retro agd
- Jak urządzić wnętrza w stylu retro? Oto kilka pomysłów
Jak urządzić kuchnię w stylu retro?
Kuchnia retro to wnętrzarski trend, który cieszy się obecnie dużą popularnością. Wnętrza z minionej epoki kojarzą się nam z dzieciństwem, wakacjami u babci na wsi, są przytulne i daleko im do chłodnego minimalizmu, który dominuje we współczesne mieszkania. Chcąc urządzić kuchnię w stylu retro, wcale nie musimy robić generalnego remontu i wydawać dużo pieniędzy. Oczywiście, sprzęty retro agd nie należą do najtańszych, ale dzięki małemu agd i dodatkom przeniesiemy naszą kuchnię do lat 50. i 60., nie rujnując domowego budżetu. Jak urządzić kuchnię w stylu retro?
Po pierwsze, kolor. Unikajmy sterylnej bieli i czerni. Wnętrza vintage lubią odcienie szarości, écru, czerwień i czerń połączoną ze złotem. Najlepiej, by biało-czarny zestaw nie stanowił głównym motywem w kuchni retro – wykładzina w biało-czarną szachownicę w zupełności wystarczy. Po drugie, materiał. Dawniej w kuchniach królowały naturalne materiały, takie jak drewno, metal czy szkło. Aranżując kuchnię w stylu retro, nie zapomnijmy o meblach w odcieniu ciepłego orzecha, szafkach z kremowymi frontami, dumnym kredensie z porcelaną i solidnym, drewnianym stole, który pomieści całą rodzinę. Meble retro zazwyczaj są wykończone zdobieniami, listwami i gzymsami, minimalizm zdecydowanie jest im obcy.
W kuchni retro nie może również zabraknąć ceramicznego zlewu nakładanego na szafkę. Do lśniącego, białego zlewozmywaka warto dopasować kran vintage, najlepiej z mosiądzu lub miedzi, koniecznie z ozdobnymi kurkami (np. porcelanowymi). Ponadto, autentyczności kuchni dodadzą miedziane garnki, ceramiczne naczynia, szklane słoiki, finezyjnie zdobiona porcelana. Na ścianach warto powiesić grafiki lub plakaty nawiązujące do minionej epoki.
Jaki kolor ścian będzie najlepiej pasował do kuchni w stylu retro? Unikajmy intensywnych, żywych kolorów, raczej postawmy na pastele (np. pudrowy róż, jasny żółty i kolor miętowy), szarości i beże. Ciekawy efekt uzyskamy, gdy wyłożymy ścianę w kuchni kafelkami imitującymi cegłę. Na rynku dostępne są ceglane kafelki w różnym kolorze – m.in. białe, czarne, a nawet złote. By uzyskać total look, do naszej retro kuchni dobierzmy starą lampę lub żyrandol. Najlepiej poszukać na targu staroci lub kupić retro lampę w dobrym sklepie.
Autor: Marcin Czechowicz
Dębowe, rzeźbione fronty, białe uchwyty, biało-niebieska zastawa, na hakach sosjerki, dzbanki i brytfanny, a na górze wiklinowe kosze. Ciężko o pełniej zrealizowaną kuchnię tradycyjną.
Autor: Michał Skorupski
Żółty wazon i słoń to pamiątki po poprzednim właścicielu mieszkania, serwis zaś to cudowna porcelana Karolina.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Wąska kuchnia w stylu skandynawskim z licznymi akcentami retro: jasna, przestronna i praktyczna.
Od piekarnika po toster. Wybieramy retro agd
W kuchniach z poprzedniej epoki centralnym miejscem było palenisko, miejsce, w którym przygotowywano posiłki. Retro wnętrze musi więc posiadać wyeksponowaną strefę z kuchenką i piekarnikiem. Jednym z pierwszych sprzętów retro agd, które powinno znaleźć się w naszej kuchni, jest kuchenka. Niestety, kuchenki indukcyjne nie będą pasować do tego typu wnętrz, dlatego wybierzmy kuchenki gazowe, najlepiej z pokrętłami w stylu vintage.
Kolejnym sprzętem retro agd, którego nie może zabraknąć to piekarnik. Wiele sklepów oferuje modele wyglądające jakby wyjęte z kuchni lat 50. Piekarniki retro mają piękne, mosiężne lub metalowe uchwyty, zegary analogowe, stylizowane pokrętła i rustykalny wygląd. Każda kuchnia sprzed kilkudziesięciu lat była wyposażona w ogromny okap, więc aranżując naszą kuchnię, nie możemy pominąć tego elementu. Retro okap wyglądem przypominający komin, nierzadko nawiązuje do dawnych kuchni z piecem kaflowym. Autentyczności dodadzą mu drewniane elementy i dekoracyjne wykończenia.
Żadna kuchnia, czy to nowoczesna, czy retro, nie może funkcjonować bez lodówki. Producenci sprzętów vintage także w tej kwestii nie zawiedli. Urządzając naszą kuchnię, możemy wybierać spośród setek modeli lodówek retro, które dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Do najpopularniejszych lodówek należą te o obłych kształtach, z podłużnymi rączkami i zamrażarką umieszczoną na górnej półce. W kuchni dobrze prezentują się zarówno intensywnie czerwone modele, jak i te w wersji pastelowej, np. miętowe czy błękitne.
Retro agd to nie tylko duże sprzęty. Jeżeli nie mamy dużego budżetu i nie możemy pozwolić sobie na zakup lodówki czy piekarnika, wciąż możemy wyposażyć naszą kuchnię w mniejsze sprzęty wpisujące się w styl vintage. Małe retro agd to między innymi czajniki elektryczne, wyglądające jak porcelanowe dzbanki lub modele o zaokrąglonych kształtach z widocznymi wskaźnikami temperatury. Innym, ciekawym przykładem małego retro agd są tostery, ekspresy do kawy, a nawet wagi szalkowe czy retro radia dla osób, które uwielbiają słuchać muzyki podczas gotowania.