Robot planetarny: jak działa, jakie ma zalety? Jaki wybrać?
Robot planetarny ułatwia pracę w kuchni i oferuje niezastąpioną pomoc. Charakterystyczna rotacja planetarna (oznaczająca równoczesny, wielokierunkowy ruch mieszadła wokół własnej osi i wokół misy robota) umożliwia dokładne mieszanie, miksowanie, ubijanie piany i zagniatanie ciasta. Uzyskamy w nim gładko wymieszane składniki, idealną konsystencję piany z białek, bitej śmietany, ciężkiego ciasta drożdżowego lub chlebowego. Dzięki temu urządzeniu można poczuć się jak profesjonalny szef kuchni!
Spis treści
- Dobry robot planetarny – wybór misy
- Robot kuchenny planetarny – wybór mieszadeł
- Jaki robot planetarny wybrać?
- Robot planetarny – dobierz design do stylu kuchni
Dobry robot planetarny – wybór misy
Podstawowym parametrem wyboru misy robota planetarnego jest jej pojemność. Na rynku dostępne są misy o pojemnościach od około 3,8 do 6,9 litra i odpowiadających im pojemnościach ciasta (podawane przez producenta) wyrażonych w kilogramach. Drugim aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając robot planetarny, jest rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest misa. Dominującym jest szczotkowana stal nierdzewna, lecz w sprzedaży dostępne są także misy plastikowe (w zestawie na przykład jako druga, zapasowa misa) oraz misy ze szkła hartowanego. Misy szklane umożliwiają dokładne śledzenie procesu powstawania masy, są jednak cięższe.
Robot kuchenny planetarny – wybór mieszadeł
Narzędzia mieszające, czyli mieszadła do robotów planetarnych, wykonane są najczęściej z aluminium albo pokryte nieprzywierającą powłoką teflonową. Ich powierzchnia powinna być łatwa do czyszczenia. Niektóre nie nadają się do mycia w zmywarce, o czym informuje producent w instrukcji. Odpowiednio zaprojektowany kształt ułatwia zbieranie ciasta ze ścianek misy. Mieszadła różnią się od siebie (w poszczególnych zestawach u każdego producenta) wielkością i kształtem dla określonego przeznaczenia:
- trzepaczka (rózga) – dzięki wrzecionowemu kształtowi umożliwia ubijanie śmietany, białek oraz lekkich ciast;
- hak – służy do zagniatania ciężkiego ciasta, między innymi drożdżowego;
- płaskie mieszadło do ucierania i mieszania – może mieć kształt charakterystyczny dla danego producenta (na przykład mieszadło K od Kenwood).
.. Jaki blender ręczny wybrać? >>>
Jaki robot planetarny wybrać?
Obudowa robotów planetarnych może być wykonana z tworzywa lub metalu. Modele różnią się między sobą mocą silnika. Te o niższej mocy (600 W) wykorzystywane są do mało wymagających zadań, o wyższej zaś (1500 W) sprostają szybkiemu zagniataniu dużej ilości ciężkiego ciasta. Regulacja prędkości w robotach planetarnych może być płynna lub stopniowa. W drugim przypadku mamy do czynienia z liczbą poziomów obrotów, w zależności od producenta od 4 do 12. Niektóre modele mają dodatkowo wagę wbudowaną w misę, wyświetlacz, elektroniczny timer, podświetlanie misy. Detale, na które możemy zwrócić również uwagę, to długość przewodu, obecność stopek antypoślizgowych czy dodatkowe akcesoria. W skład zestawu wchodzić może osłona przeciwko chlapaniu, blender kielichowy, szatkownica czy maszynka do mielenia. Gadżety te czynią z robota planetarnego niezwykle wielofunkcyjne urządzenie. Oprócz wymiarów urządzenia – czy zmieści się na blacie kuchennym, a wysokość zawieszenia szafek wiszących umożliwi odchylenie ramienia – sprawdźmy jego masę. Cięższe roboty planetarne nie przesuwają się pod wpływem drgań, są jednak trudniejsze do przenoszenia.
Robot planetarny – dobierz design do stylu kuchni
Obok parametrów technicznych nie zapominajmy o dobrym wzornictwie, którym powinien charakteryzować się robot planetarny. Jest to urządzenie, które najprawdopodobniej będzie eksponowane na blacie kuchennym, dlatego jego wygląd powinien współgrać ze stylem kuchni. Większość modeli wykonanych jest w kolorystyce srebrno-stalowej, która dobrze koresponduje z nowoczesną zabudową kuchenną. Do kuchni w klimacie retro pasować będą modele vintage, przykładowo ikoniczny i designerski robot planetarny Smeg, dostępny w kolorach czarnym, czerwonym, błękitnym, różowym, srebrnym oraz kremowym.
Autor: materiał prasowy
Garnek emaliowany marki Silesia Rybnik w pięknym pastelowym odcieniu.
Autor: Mariusz Bykowski
Pomysły na nowoczesne oświetlenie do kuchni.
Autor: mat. pras. Black Red White
Mała kuchnia dobrze doświetlona. Dzięki szklanej ścianie oddzielisz kuchnię od salonu i zapewnisz jej lepsze oświetlenie.