Zioła w kuchni: pomysły na domową uprawę roślin
Świeże zioła w kuchni zawsze, gdy ich potrzeba? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy jedynie zorganizować domową uprawę, co w praktyce nie jest trudnym przedsięwzięciem. Potrzeba stosownego miejsca (niekoniecznie w znacznej ilości) i oczywiście odpowiedniej motywacji. Sprawdź, jak uprawiać zioła w swoich czterech ścianach!
Autor: GettyImages
Doskonałym miejscem do uprawy ziół w kuchni jest parapet
Spis treści
- Zioła w kuchni: miniszklarnie
- Ozdobne ramy na zioła w kuchni
- Inteligentne systemy do uprawy ziół
- Zioła w kuchni do góry kłączami
- Zioła w kuchni w dekoracyjnych doniczkach - GALERIE ZDJĘĆ
Każdy miłośnik gotowania dobrze wie, jak ważnym dodatkiem są zioła w kuchni oraz przyprawy. Zwykle mamy tylko te suszone, a wśród najpopularniejszych warto wymienić chociażby takie, jak bazylia, tymianek, kurkuma, cząber, lubczyk, kolendra, gorczyca, świeży imbir, owoce jałowca, rozmaryn, kozieradka, pieprze w różnych odmianach, kardamon czy ostre papryczki. Część z nich można śmiało uprawiać w warunkach domowych, a wtedy aromatyczne skądinąd suszonki możemy zastępować lepszymi, bo świeżymi wersjami. Jak to zrobić?
Zioła w kuchni można uprawiać na różne sposoby, jednak kluczowe są odpowiednie akcesoria: doniczki, szklarenki czy gotowe systemy do uprawy roślin w domu. Ponadto zioła w kuchni stają się atrakcyjną dekoracją wnętrza, co w dobie mody na zieleń jest ich dodatkową wartością.
Zioła w kuchni: miniszklarnie
Dobrymi akcesoriami do uprawy ziół w kuchni są miniszklarnie. Można je ustawiać na otwartych półkach, parapetach czy blatach kuchennych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji dobrze akumulują ciepło i nasłonecznienie, dlatego zapewniają dobre warunki do rozwoju roślin. Do wyboru mamy różne formy takich szklarenek. Niektóre przypominają szklane domki albo dekoracyjne lampiony. W takim wcieleniu dodają wnętrzu lekkości i wpisują się w modę na ażurowe elementy ozdobne we wnętrzach.
Ozdobne ramy na zioła w kuchni
Najprostszą formą domowej uprawy ziół są doniczki w różnych formach, a także wspomniane wyżej miniszklarnie. Ale do tematu można podejść bardziej kreatywnie. Zioła w kuchni oprawione w estetyczną ramkę ścienną z funkcją samonawadniającą? Jak najbardziej! Warto pamiętać, że takie zielone ramy z ulubionymi ziołami nie zabierają cennego miejsca na blacie czy parapecie. Możemy je powiesić na ścianie, w okolicach zlewu czy w przestrzeni bliższej już salonowi, gdy dysponujemy niewielkim aneksem kuchennym. Ramę dla roślin, tak jak osłonki doniczek, możemy wybrać w pasującym do wnętrza kolorze i wykończeniu. Rośliny również dobieramy samodzielnie (mogą być to zarówno popularne zioła, jak i np. dekoracyjne kapusty czy dotleniające wnętrze różne odmiany paproci).
Inteligentne systemy do uprawy ziół
W zakresie domowej uprawy ziół możemy się również wspierać nowoczesnymi technologiami. Dostępne są bowiem specjalne urządzenia w tym obszarze – takie, które zapewniają roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Chodzi tu zarówno o właściwe oświetlenie (często zbliżone do światła dziennego), jak i systemy nawadniające. Wiele ze wspomnianych urządzeń to systemy hydroponiczne, tzn. takie, w których nie stosuje się podłoża z ziemi, lecz tylko wodę wzbogaconą o składniki odżywcze.
Czytaj też: Skrzynka na zioła ZRÓB TO SAM >>>
Zioła w kuchni do góry kłączami
Wyjątkowo efektownie prezentują się zioła w kuchni uprawiane w specjalnie zaprojektowanych doniczkach, które wiszą w powietrzu… do góry nogami! Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się chociażby nad stołem czy wyspą kuchenną. Rośliny prezentują się w nich bardzo ciekawie, ponieważ mają liście skierowane w dół. Dzięki odpowiedniej konstrukcji ziemia z doniczki się nie osypuje, a my możemy zaoszczędzić miejsce w kuchni np. na blatach, półkach czy na parapecie. Ponadto można estetycznie zagospodarować pustą zwykle przestrzeń pod sufitem.
Kluczem do sukcesu są oczywiście specjalne doniczki – łatwo je też zamontować (instrukcja i potrzebne akcesoria znajdują się w komplecie z produktem). Oczywiście takie doniczki mają również odpowiedni system nawadniający – wodę wlewamy od góry do zbiornika znajdującego się w środku. Co ciekawe, wilgoć nie wyparowuje z nich tak szybko jak z klasycznych doniczek, dlatego zioła można rzadziej podlewać.
Czytaj też: Porządki w zielniku POMYSŁY >>>
Zioła w kuchni w dekoracyjnych doniczkach - GALERIE ZDJĘĆ
Już same zioła w kuchni mają mnóstwo atutów: stanowią świeży składnik do potraw i przyjemnie dekorują wnętrze. Ten ostatni efekt możemy jeszcze bardziej podkręcić, decydując się na piękne, niekiedy fantazyjne doniczki. Podpowiedzi w tym zakresie znajdziesz w galeriach zdjęć!
Autor: agencjafree / living4media
Basta betonowa na bazie wody doskonale imituje prawdziwy beton. Kto by się spodziewał, że te doniczki są z plastiku?
Autor: agencjafree/living4media
Modne dodatki dekoracyjne zrobione metodą DIY.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia
Pojemniki z roślinami powieszone w ażurowych siatkach