Sposób na ekologiczną kuchnię: rozwiązania do kuchni przyjazne dla środowiska
Eko kuchnia - sprytne rozwiązania przyjazne środowisku. Jak zadbać o ekologię w kuchni? Proste triki zbawienne dla świata, które warto znać. Podpowiadamy jak zaprojektować kuchnię w zgodzie z naturą.
Spis treści
- Zrównoważony rozwój w kuchni: Oszczędzaj wodę
- Zrównoważony rozwój w kuchni: segreguj odpady
- Zrównoważony rozwój: energooszczędne pieczenie i gotowanie
Kuchnia to pomieszczenie niezwykle ważne - jest sercem całego domu. Tu rodzina i przyjaciele zbierają się by gotować, gawędzić, pracować i bawić się. Jednocześnie to miejsce gdzie zużywane jest mnóstwo energii i gdzie wytwarza się sporo odpadów. Warto zatem przy jej projektowaniu poświęcić uwagę zrównoważonemu rozwojowi i postawić na proste środki zbawienne zarówno dla świata jak i naszych portfeli.
Zrównoważony rozwój w kuchni: Oszczędzaj wodę
Rozwiązania, które pomogą w oszczędzaniu energii elektrycznej i wody oraz ograniczą ilość odpadów warto wdrożyć już na etapie projektowania kuchni. W tym celu używaj urządzeń energooszczędnych o najwyższej klasie energetycznej A, posiadające funkcje oszczędzające – zmywarki, kuchenki, lodówki.
Sprawdź też:
Przy zmywaniu ręcznym i spłukiwaniu naczyń pod bieżącą wodą zużywasz siedem razy więcej wody niż korzystając z w pełni załadowanej zmywarki klasy A. Używając zmywarki znacznie zmniejszysz zużycie wody i energii. Możesz także zaoszczędzić nawet do sześciu litrów wody na minutę, pamiętając tylko o zakręcaniu kranu podczas mycia rąk. Ponadto- dzięki zastosowaniu baterii kuchennych z perlatorem (PCA) możesz znacznie zmniejszyć straty wody, dzięki ograniczaniu ciśnienia w jej strumieniu poprzez dodawanie powietrza. Oszczędzaj wodę! Czy woda z twoich kranów nadaje się do picia? Mógłbyś ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zaoszczędzić dużo zasobów naturalnych potrzebnych do wytworzenia szkła czy tworzyw sztucznych, pijąc wodę z kranu zamiast kupować wodę butelkowaną. Baterie kuchenne OS 200 marki TEKA pozwolą delektować się wodą wolną od nieczystości, dzięki zaawansowanemu systemowi filtrującemu. Takie rozwiązanie poprawia smak i zapach wody- neutralizuje smak chloru oraz nieczystości organiczne. System filtrujący zajmuje bardzo mało miejsca pod zlewozmywakiem a wymiana samych wkładów filtrujących jest wyjątkowo prosta.
Zrównoważony rozwój w kuchni: segreguj odpady
Interesującą ofertą niektórych producentów, m.in. firmy Teka są młynki do odpadów, co w dobie segregacji śmieci nabiera szczególnego znaczenia. Młynek jest urządzeniem praktycznym i łatwym w użyciu. Usuwa w prosty i szybki sposób wszystkie miękkie odpadki organiczne, pomagając tym samym utrzymać kuchnię w czystości. Rozdrabniać można niemal wszelkie odpadki organiczne, nie wolno natomiast wrzucać: sznurków, folii, materiałów włóknistych, metalowych i szklanych oraz kamieni, piasku i ziemi. Jak to działa? Wystarczy puścić strumień zimnej wody, włączyć młynek i wrzucić odpady do otworu odpływowego. Obracająca się tarcza ze stali nierdzewnej rozdrobni odpady, a następnie resztki zostaną wypłukane strumieniem bieżącej wody. Montaż młynka możliwy jest w zlewozmywakach ze stali szlachetnej, Tegranitu, Graniteki oraz Tequarcu z odpływem 3 ½”.
Zrównoważony rozwój: energooszczędne pieczenie i gotowanie
Około 40% domowego zużycia energii elektrycznej ma miejsce właśnie w kuchni. Zainspirowana naturą, marka TEKA posiada w swojej ofercie piekarniki pozwalające zoptymalizować zużycie energii, osiągnąć klasę efektywności energetycznej A+ oraz zredukować zużycie energii o 20% przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności i wydajności urządzeń. Dzięki funkcji szybkiego nagrzewania można zaoszczędzić zarówno czas, jak i energię. Funkcja ta uruchamia najwyższą moc piekarnika, dzięki czemu ustawiona temperatura osiągana jest w najszybszy możliwy sposób. Funkcja ECO umożliwia przygotowanie potraw przy minimalnym zużyciu energii. Zastosowanie konwekcji wymuszonej sprawia, że piekarnik wyłącza się kilka minut przed pełnym przygotowaniem potrawy, wykorzystując ciepło nagromadzone w piekarniku. Płyty indukcyjne są znacznie szybsze oraz bardziej energooszczędne od tradycyjnych płyt elektrycznych i witroceramicznych. Nagrzewają się jedynie garnki i patelnie, nie zaś sama płyta, dlatego tracona jest tylko nieznaczna ilość energii. Upewnij się, że stosujesz naczynia odpowiednie do stref grzewczych swojej kuchenki. Zbyt mały garnek powoduje ucieczkę ciepła z płyty, co prowadzi do wzrostu zużycia energii aż o 20 procent. Czy wiesz że ciepło pochodzące z kuchenki zmusza lodówkę i zamrażarkę do zużywania większej ilości energii dla utrzymania niskiej temperatury? Szafka umieszczona pomiędzy tymi sprzętami rozwiązuje problem. Nigdy nie umieszczaj lodówki w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika, płyty kuchennej, kaloryfera lub innych źródeł ciepła lub słońca. Lodówkę otwieraj na jak najkrótszy czas, podobnie piekarnik podczas pieczenia. Twoja lodówka będzie zużywać mniej energii jeśli jej wnętrze będzie regularnie odmrażane, a tył odkurzany. Warto zastanowić się także nad wymianą starej lodówki z powodów finansowych jak i ekologicznych. Nowa lodówka klasy A może zużywać połowę lub mniej energii elektrycznej niż takie typowe urządzenie sprzed dziesięciu lat. Chłodziarko-zamrażarki marki TEKA posiadają wbudowaną funkcję Eco - ustawienie urządzenia na optymalne temperatury (-18°C w zamrażarce i 4°C w chłodziarce) sprawia, że zostaje ona automatycznie włączona - co za tym idzie- następuje redukcja zużywanej energii elektrycznej do minimum.
Autor: Gardinia