Klasa energetyczna. Co oznaczają klasy energetyczne sprzętów i które są najlepsze?

2022-10-10 13:14

Na każdym sprzęcie AGD i RTV znajdują się specjalne etykiety określające m.in. skalę energetyczną, do której należy dany model. Kolorowa skala efektywności energetycznej pomaga określić, ile prądu zużywa dane urządzenie. Warto wiedzieć, że od 2021 roku Unia Europejska wprowadziła nowe oznaczenia etykiet. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

samsung
Autor: serwis prasowy Samsung

Spis treści

  1. Klasy energetyczne – czym są?
  2. Klasa energetyczna – kolory i litery
  3. Klasy energetyczne lodówek
  4. Klasa energetyczna pralki
  5. Klasa energetyczna telewizora i innych urządzeń RTV

Klasy energetyczne – czym są?

Przepisy Unii Europejskiej mówią, że każdy sprzęt AGD musi mieć tak zwane oznaczenie klasy efektywności energetycznej. Mówiąc najprościej: klasa energetyczna to informacja, ile dane urządzenie zużywa energii elektrycznej, jaka jest jego pojemność użytkowa, a w przypadku pralek i zmywarek – ile zużywa wody.

Klasa energetyczna – kolory i litery

Jeszcze do niedawna sprzęty o największej efektywności energetycznej oznaczaną klasą A z jednym, dwoma lub trzema plusami. Od marca 2021 roku Unia Europejska wprowadziła nowy system oznaczania klas energetycznych - siedmiostopniową skalę od A do G. Nowy system ma ułatwić określanie efektywności energetycznej poszczególnych sprzętów i zachęcić producentów do projektowania i tworzenia modeli jeszcze bardziej energooszczędnej (by uzyskać nową klasę energetyczną A, produkt musi spełnić wysokie wymagania).

Przy klasie energetycznej znajdują się kolorowe strzałki – warto wiedzieć, co oznaczają, bo to dosyć istotny wskaźnik. Butelkowa zieleń (A) oznacza najwyższą klasę energooszczędności. Czerwień (G) to sprzęt o najniższym stopniu energooszczędności. Klasa B to kolor jasnozielony, C to odcień pistacjowy, D - żółty, E - pomarańczowy, a F to ciemny pomarańcz.

Im wyższa litera (tzn. A i B), tym mniejsze zużycie energii i koszty eksploatacji. Litera A (i B) to gwarancja nie tylko energooszczędności, lecz także funkcjonalności i najwyższej technologii. Dzięki temu sprzęt naprawdę pozwala nam oszczędzać i płacić mniejsze rachunki (nawet o 50 zł mniej w skali roku, co po kilku latach użytkowania zaczyna przeradzać się w znaczną kwotę).

Na nowych etykietach, oprócz kodu QR ze wszystkimi informacjami o produkcie oraz kolorowej, 7-stopniowej skali zostaną umieszczone także informacje m.in. o głośności danego urządzenia (wraz z przypisaną im klasą głośności od A do D), a także rocznym zużyciu energii elektrycznej, pojemności czy ilości wody potrzebnej do wykonania jednego cyklu prania (w przypadku pralek).

Klasy energetyczne lodówek

Same klasy energetyczne nie są gwarancją tego, że sprzęt będzie pobierał naprawdę niewiele prądu. W przypadku lodówek, które pracują przecież 24 godziny na dobę, ważne będzie także miejsce ustawienia sprzętu (gdzie lodówka ma odpowiedni odstęp od ściany), ustawienie chłodzenia, a nawet sama wielkość lodówki. Dlatego kupując lodówkę, warto dodatkowo spojrzeć na wskaźnik EEI (indeks wydajności energetycznej), który podsumowuje takie parametry, jak np. roczne zużycie energii oraz pojemność. To pozwoli nam porównać lodówki pomiędzy sobą.

..  Wybór lodówki – co warto wiedzieć? >>>

Klasa energetyczna pralki

W przypadku pralki na etykiecie znajdziemy nie tylko oznaczenie klasy energetycznej (od A do G), lecz także zużycia wody, efektywności wirowania oraz pojemności bębna. Warto pamiętać, że zużycie prądu będzie jednak zależało od tego, jak często pralka będzie używana, a ten wskaźnik trudno określić na podstawie klasy energetycznej (producent podaje nam swoje szacunki, zakładając np. dwa prania w tygodniu).

..  Jak zabudować pralkę? >>>

Klasa energetyczna telewizora i innych urządzeń RTV

Pamiętajmy, że szacując, ile energii będzie zużywał telewizor, należy porównywać do siebie dwa modele o podobnych parametrach. A inne RTV? Co ciekawe, ich klasę energetyczną nie zawsze łatwo znaleźć. Takie sprzęty jak miniwieża czy odtwarzacz Blu-ray zużywają niewiele prądu, więc ten wskaźnik nie wydaje się tak istotny, jak w przypadku pralki lub lodówki. Klasa energetyczna odkurzaczy również się do tego zalicza - na stronach dużych sklepów rzadko kiedy podaje się oznaczenia z nią związane. Warto zapytać o to obsługę sklepu.

Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio