Stół z krzesłami: serce domu. Połącz różne kształty, style, kolory

2017-02-01 0:22

Stół z krzesłami, czyli podstawowe wyposażenie domu, tradycyjnie dobiera się w tym samym stylu oraz w podobnej kolorystyce. Jednak trendy na 2017 rok dają większe pole do popisu. W jednym komplecie można zgromadzić różne krzesła, bawić się formami, designem, rodzajami obicia czy barwami. Radzimy, jak nie pogubić się w tym gąszczu możliwości oraz dobrze wybrać meble do swojego domu.

Spis treści

  1. Trendy 2017: jeden stół, różne krzesła
  2. Meble drewniane TON: wybierz model, rodzaj drewna, kolor, tapicerkę
  3. Wirtualna aranżacja wnętrza

Popularność stylu modern vintage świadczy o tym, że łączenie tradycji z nowoczesnością to ciekawa propozycja do współczesnych domów. Meble marki TON stanowią tego świetny przykład. Klasyczne rzemiosło i ręczna obróbka idą w parze z wykorzystaniem zaawansowanych technologii produkcyjnych. Owocuje to wygodnymi, praktycznymi i solidnymi meblami, które ciekawie można zestawiać, mieszając w jednym komplecie modele z różnych linii.

W prezentowanym poradniku znajdują się zarówno stoły, krzesła i fotele, jak i stoliki, ławki, wieszaki oraz akcesoria. Podstawowym surowcem jest drewno – w przypadku krzeseł i foteli ręcznie gięte.

Serce domu według najświeższych trendów to stół otoczony krzesłami. Drewniane stoły są na tyle uniwersalne i solidne, że wykorzystuje się je nie tylko w aranżacjach klasycznych, lecz także nowoczesnych. Ciepły odcień naturalnego drewna zawsze też dodaje wnętrzom przytulności.

Trendy 2017: jeden stół, różne krzesła

Prosty sposób na oryginalną aranżację jadalni? Zgromadź różne krzesła przy jednym stole! Takie rozwiązanie to gorący trend w 2017 roku. Zabawa formami czy kolorystyką musi jednak rządzić się określonymi prawami, tak aby nie wprowadzać chaosu do wystroju.

Jeśli nieco obawiasz się aranżacyjnych eksperymentów, na początek spróbuj zestawić po 2 różne krzesła w 4-elementowym komplecie. Mogą różnić się materiałem, stylem, a także formami. Na przykład 2 klasyczne modele 18 (wykonane z giętego drewna bukowego) świetnie łączą się z bardziej minimalistycznymi krzesłami Malmö.

Krzesła 18 i Malmö
Autor: materiały prasowe TON Nowoczesne krzesła Malmö z klasycznymi modelami 18 przy dużym drewnianym stole

Odważniejsi dekoratorzy mogą zaś bawić się różnymi kolorami. Tu jednak warto dobrze się zastanowić, które z nich najlepiej się połączą. Przykładowo, dość śmiało można eksperymentować ze skandynawską paletą barw (biel, szarość, beż, naturalna barwa drewna). Inna opcja to duet bieli bądź barwy kremowej z kolorem niebieskim lub różnymi jego odcieniami. Niebieski powinien się też wtedy pojawić w innych detalach w aranżacji.

We wnętrzach w stylu nowoczesnym warto łączyć szarość z żywymi, soczystymi kolorami. Na przykład przy minimalistycznym drewnianym stole ciekawie prezentują się krzesła 002 i fotele 30 w barwie pomarańczowej i szarej. Także w przypadku krzeseł Leaf można pozwolić sobie na eksperymenty kolorystyczne, łącząc grafitową szarość, musztardowy żółcień oraz brunatną czerwień. Dobrze jest przy tym uzupełnić aranżację kuchni czy jadalni o drobne detale w tych samych barwach (jak akcesoria kuchenne czy praktyczne dekoracje stołowe).

Krzesła Leaf - trzy kolory
Autor: materiały prasowe TON Trzy kolory krzeseł Leaf przy jednym stole
TON logo 2

Autor: archiwum

Najstarsza na świecie fabryka mebli giętych

Początki firmy TON sięgają 1861 roku, kiedy to w Bystricy pod Hostynem (Czechy) Michael Thonet otworzył fabrykę mebli giętych – dziś najstarszą na świecie. Okoliczne lasy bukowe dostarczały surowca świetnej jakości, a udoskonalanie produkcji pozwoliło fabryce dokonać ekspansji na cały świat. Po kilku zmianach strukturalnych od 1953 firma nosi nazwę TON – skrót od Továrna Ohýbaného Nábytku. Meble do dziś gięte są ręcznie, co idzie w parze z zaawansowaną technologię oraz poszanowaniem środowiska. Pierwszym etapem jest suszenie drewna do uzyskania odpowiedniej wilgotności. Zwykle trwa to ok. 3 miesięcy. Później drewno trafia do parowni, gdzie poddane jest działaniu pary wodnej. Kolejne kroki to ręczne gięcie w odpowiedniej formie z kołnierzem, barwienie drewna, kompletowanie produktu, lakierowanie i tapicerowanie (zależnie od modelu). Ostatni etap stanowią wymagające testy jakości.

Meble drewniane TON: wybierz model, rodzaj drewna, kolor, tapicerkę

Każdy model mebla firmy TON dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Można także wybierać spośród mebli tapicerowanych i bez tapicerki. Na stronie TON dostępne są poszczególne opcje danego produktu – każdą z nich można zobaczyć na powiększonym zdjęciu. Takie narzędzie pozwala wybrać konkretny model i przy okazji uniknąć niespodzianek. Na przykład fotel Merano oferowany jest w sześciu materiałach, a w każdym z nich znajdują się warianty kolorystyczne – maksymalnie aż 17.

Krzesło 14

Autor: materiały prasowe TON

Kultowe meble TON

Krzesło 14: zadebiutowało w 1859 roku i do tej pory sprzedało się w liczbie 80 milionów egzemplarzy. Konstrukcja składa się z 6 ręcznie wyginanych bukowych prętów, 2 śrub i 10 wkrętów. Model zyskał przydomek „kawiarniane krzesło” – trafił np. do eleganckich lokali w Wiedniu.

Krzesło 18: wyprodukowane po raz pierwszy w Bystricy w 1878 roku. Tylne oparcie krzesła to ręcznie wyginany łuk kopiujący zewnętrzne linie oparcia.

Krzesło 9 (dziś 30): powstało w 1903 roku. Wyróżnia się podłokietnikami oraz otwartym oparciem. Siedzisko dostępne w wersji tapicerowanej, ze sklejki albo z rattanową plecionką.

Krzesło i fotel 811: projekt Josefa Hoffmana z 1930 roku, który łączy wzornictwo secesji z minimalizmem. Mebel elegancki i uniwersalny.

Fotel Merano: współczesny projekt (2010). Konstrukcja opiera się na dwóch sklejkach, osiowo krzyżujących się. Zdobywca wielu międzynarodowych nagród, w tym Good Design.

Kolekcja Split (2015): nagrodzona m.in. Red Dotem. Meble wykonywane są z litego drewna rozdzielanego i giętego w dwóch różnych kierunkach.

Wirtualna aranżacja wnętrza

W dobieraniu stołów, krzeseł czy innych mebli znacznie pomaga aplikacja mobilna Sayduck. Można tam znaleźć m.in. meble z oferty firmy TON, wybrać materiał, kolor oraz rodzaj tapicerki. Następnie zaś wystarczy zrobić zdjęcie mieszkania i wkomponować w nie wybrany mebel, który da się obejrzeć pod każdym kątem. Aplikacja dostępna jest na systemy operacyjne Android oraz iOS.

Meble TON w aplikacji mobilnej Sayduck
Autor: archiwum Wybór modelu, materiału, koloru, tapicerki, a później łatwe wkomponowania danego mebla w zdjęcie mieszkania - to wszystko oferuje aplikacja mobilna Sayduck.
Nasi Partnerzy polecają