Stylowa kuchnia: jak urządzić kuchnię klasycznie elegancką?

2019-08-11 12:52

Jak powinna wyglądać stylowa kuchnia? Projektanci stylowych wnętrz proponują podróż w czasie i przestrzeni, główny kierunek: Wielka Brytania z epoki, gdy „słońce nad imperium nigdy nie zachodziło”. Zaglądają też na Manhattan i do słonecznej Italii. A wszędzie widzą kuchnię... ogromną!

Spis treści

  1. Stylowa kuchnia angielska: cottage lub styl wiktoriański
  2. Kolor do stylowej kuchni: ciemna zieleń
  3. Stylowa kuchnia: pomysły aranżacyjne
  4. Stylowe kuchnie - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

W angielskiej kuchni wszystko było duże: od stołu z wyszorowanym do białości blatem po kominek z otwartym paleniskiem (bywał wyposażony w ruszt, na którym mogło obracać się całe jagnię!). Do tego głęboki zlew ceramiczny, dziś nazywany angielskim (początkowo służył do przepierek, dopiero później pojawił się w kuchni), żeliwna kuchnia z komorą do pieczenia chleba. U sufitu pęki ziół, na ścianach miedziane rondle. Wydawać by się mogło, że ta ostoja tradycji nie ma racji bytu w świecie dążącym do minimalizmu. A jednak! Kuchnie inspirowane stylem angielskim, a właściwie dwiema jego odmianami, to wnętrzarski hit.

Stylowa kuchnia angielska: cottage lub styl wiktoriański

Najpierw pokochaliśmy cottage – radosny, bezpretensjonalny styl wywodzący się z XVIII-wiecznej kuchni wiejskiej. Właściwe dla niego są pastele, szczególnie wszystkie odcienie kremów i wanilii oraz naturalne, surowe materiały. Formy mebli: dolne moduły oddzielne, ale ciasno zestawione. Nad nimi wiszące masywne nadstawy i otwarte półki – w swobodnej aranżacji, uzupełnionej obrazami, malowanymi talerzami itp. Ważnym meblem jest kredens.

Nie przegap: Styl angielski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ostatnio jednak coraz popularniejszy staje się styl związany z tradycjami georgiańską i wiktoriańską, bardziej nobliwy: materiały zyskują szlachetne wykończenie, a kolory bywają, choć nie jest to regułą, nasycone, dużo jest kamienia. Cechą charakterystyczną są wysokie zabudowy i bardziej powściągliwa aranżacja. Młodszą siostrą angielskiej kuchni georgiańskiej jest amerykańska – nieco mniejsza (dawniej zamknięta, dziś już otwarta na jadalnię), w żywszych kolorach, z industrialnymi elementami również stanowi źródło inspiracji dla projektantów wnętrz.

Stylowa kuchnia
Autor: mat. prasowe cesar.it Włoska odsłona dużej kuchni – zorganizowana podobnie jak angielska, ale lżejsza, subtelniejsza, czuć radość życia w słonecznym kraju. Fronty są zdobione, mają „miękką” barwę (gołębia szarość o jedwabnym wykończeniu). Blat wyspy i prosta półka z bukowego drewna uwspółcześniają projekt.

Kolor do stylowej kuchni: ciemna zieleń

To idzie zieleń, głęboka – butelkowa! Mocno kryjąca, przecierki są passé – mówią architekci wnętrz. Na jej tle pięknie prezentują się złoto i mosiądz, malowana porcelana. Pasują też drewno, kamień i skóry. Świetnie sprawdzają się również szmaragd i tzw. British racing green (jego rodowód sięga 1902 roku, gdy każda z narodowych drużyn biorących udział w wyścigu samochodowym o Puchar Gordona Bennetta musiała wybrać swoją barwę).

Stylowa kuchnia: pomysły aranżacyjne

Materiały wykończeniowe: koniecznie marmur, który zresztą króluje w trendach wnętrzarskich. Kamień ten stanowi synonim klasycznej elegancji. Warto go zastosować zwłaszcza na blatach, ale też jako alternatywę dla płytek kuchennych – i na ścianie, i na podłodze. Świetnie sprawdzi się też ciemne drewno.

Ozdobne detale: czyli tzw. kuchenna biżuteria. Najlepiej postawić na mosiężne relingi, uchwyty do szafek czy dekoracyjne pokrętła w sprzętach AGD. Mosiądz, podobnie jak marmur, mocno zaznaczył swoją obecność w trendach.

Miedziana bateria zlewozmywakowa
Autor: materiały prasowe Laveo W stylowej kuchni najlepiej sprawdzą się baterie kuchenne w kolorze miedzianym, czarnym lub złocistym, zwłaszcza dodatkowo uatrakcyjnione zdobieniami (np. kurków). Na zdjęciu rynkowa nowość – elegancka miedziana bateria zlewozmywakowa z serii Evora marki Laveo. Przy niej biały zlewozmywak Madagaskar tej samej marki.

Nowoczesne akcenty: we współczesnej stylowej kuchni królują śmiałe kontrasty epok dawnych ze współczesnością. Nie bójmy się zatem zestawiać np. wiekowego drewnianego stołu z transparentnymi krzesłami „Louis Ghost”, zaprojektowanymi przez Philippe'a Starcka. Z kolei zaawansowane technologicznie sprzęty, jak okap kuchenny, płyta grzewcza czy robot kuchenny, mogą być stylizowane na eleganckie modele retro.

Stylowe kuchnie - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Eleganckie kuchnie z klasyczną nutą to synonim ponadczasowego szyku. Sprawdź, jak prezentują się gotowe projekty kuchni.

Nasi Partnerzy polecają