Szafki kuchenne, które świecą. 16 najpiękniejszych inspiracji
Kuchenne szafki przeszklone z oświetleniem oraz szafki podświetlone mają mnóstwo zalet. Warto im się przyjrzeć z bliska, bo mogą zdziałać wiele dobrego dla twojej kuchni.
Oświetlić można wnętrza szafek, montując oprawy punktowe lub listwy i taśmy LED. Z reguły świetlne „oczka” obsadza się w suficie szafki, pod albo za półkami (wtedy muszą być płytsze o ich szerokość) oraz w bocznych ściankach mebla.
Te trzy rodzaje źródeł światła obsadza się także pod wiszącymi szafkami. Warto jednak wiedzieć, że można pod dnem szafki zamontować panel świetlny dający rozproszone światło – zintegrowany z korpusem albo nie. Listwy i taśmy doskonale nadają się jako oświetlenie obrysowe, gdy umieszcza się je w cokołach ciągu roboczego itp.
Wiszące szafki czy całościenną zabudowę można też podkreślić za pomocą skierowanych na nią reflektorków sufitowych czy opraw z wysięgnikiem mocowanych do górnej krawędzi szafek.
Z blaskiem płynącym z szafek i półek nie można przesadzać. Zbyt intensywne światło będzie się wydawać agresywne, sprawi, że przedmioty stojące na półkach staną się mniej widoczne, a mebel zacznie dominować w aranżacji. Najlepszy efekt dają delikatne promienie dyskretnie rozświetlające mebel. Barwa światła też ma znaczenie: zimna lepiej się sprawdzi we wnętrzach nowoczesnych, ciepła lepsza będzie w kuchni eleganckiej, tradycyjnej, retro, rustykalnej itp., ale także i w takiej, której trzeba dodać przytulności.
W PEŁNYM ŚWIETLE
W oświetlonej od góry przeszklonej szafce ze szklanymi półkami ustaw na tej najwyższej rzeczy z przezroczystego szkła – wtedy światło będzie bez przeszkód przenikać niżej i naczynia na dolnych półkach także będą pławić się w blasku. Źródło światła pod szafką można potraktować nie tylko praktycznie jako oświetlenie blatu, lecz także jako sposób zwrócenia uwagi na stojące na nim dekoracje, np. obraz, piękne deski do krojenia, pojemniki.
Światło oświetlające przeszklone meble i szkło wykryje nawet najmniejszą smużkę kurzu na nim i rzeczach stojących na półkach. To mankament tego, skądinąd, dekoratorsko doskonałego duetu. Dlatego jeśli nie masz czasu, lepiej ogranicz liczbę przeszkleń w kuchni.
BLASK NAPRZEMIENNY
Ścienne półki i szafki jak abstrakcyjne puzzle dają miejsce i do przechowywania, i do eksponowania zaznaczone chłodnym blaskiem płynącym ze świetlnych listew. I minispotów.
SZTUKA ŁĄCZENIA
Jasna oliwka, perłowa biel plus drewno w ciepłym odcieniu i szarości to baza tego projektu. Oświetlenie ponad blatem oraz górnej części kuchennych szaf daje światło jasne, bliskie barwą dziennemu. Nie przekłamuje ono kolorów i nie męczy wzroku, ponadto zaś podkreśla piękny wystrój wnętrza.
NATURALNA POŚWIATA
Otwarta część zabudowy wpływa ożywczo na wystrój kuchni. To listwy świetlne zamontowane przy tylnej krawędzi półek zamieniły je w atrakcyjne miejsce ekspozycji.
WIĘCEJ NIŻ KOMFORT
W nowoczesnej kuchni sprawdzą się doskonale półki i szafki, które są wyposażone w oświetlenie zintegrowane z wieńcem. Gotowe rozwiązanie można odpowiednio dopasować do swojej kuchni podczas jej projektowania lub remontu.
WYJŚCIE SALONOWE
Półwysep odcinający aneks od części jadalnianej i wypoczynkowej może być przeszklony i podświetlony jak w projekcie Studia mebli Max Kuchnie Jurimex. Podświetlone szkło będzie ozdobą…
WITRYNA XXL
Jeśli jest miejsce, warto zdecydować się na okazałą witrynę, w której znajdą się piękne naczynia codziennego użytku albo zbiory porcelany czy szkła. Może ona, tak, jak w projekcie Studia Mebli Max Kuchnie Euroclas stać na pograniczu dwóch stref, jednocześnie podkreślając ich odrębność i je łącząc. Oświetlenie zamontuj na górze – niech blask łagodnie oblewa rzeczy na szklanych półkach.
JAK LAMPA!
Szafki w tradycyjnym stylu, z filungowymi frontami pną się po sufit, ale nie przytłaczają. To zasługa bieli i sprytnych podświetleń. Czarne sufitowe reflektorki jak te na teatralnej scenie, wyłaniają gwiazdę, czyli efektowny aneks. Punkty świetlne pod szafkami podkreślają urodę rzeczy na blacie, ale w całej tej kompozycji uwagę przykuwa witryna z ekspozycją naczyń.
Zwracająca uwagę dizajnerska lampa nad kuchennym stołem, kinkiety i reflektorki oraz kilka przeszklonych świecących mebli to stanowczo za dużo! Jednak wspaniała wisząca lampa nie wyklucza dyskretnie podświetlonej witryny czy blasku spływającego spod wiszących szafek na blat ciągu roboczego. Planując oświetlenie dodatkowe w formie opraw szafkowych, weź pod uwagę liczbę i rodzaj pozostałych lamp. Trudno ci z czegoś zrezygnować? Po prostu nie włączaj wszystkiego naraz – też będzie dobrze!
ŚWIATŁO ODBITE
Wyjątkowa zabudowa kuchni obejmuje szafki głębsze i płytsze, pod którymi zamontowano oprawy listwowe oświetlające blat. Na górne głębsze szafki skierowano dodatkowo reflektorki. Odbite od nich światło miękko się rozprasza, skupiając uwagę na aneksie i rozjaśniając wnętrze.
I WSZYSTKO JASNE!
Ultranowoczesna kuchnia Zobal gwarantuje doskonale uporządkowaną, funkcjonalną przestrzeń do prac kuchennych. Doświetlenie blatu zaś je ułatwia. Szafki wiszące zdają się świecić własnym blaskiem, ale to złudzenie, jakie dają metal i szkło…
SKOS NA WIDOKU
Oryginalną kuchnię z oknami kolankowym i dachowym zabudowano pod skos – meble o pełnych frontach (Enköping) uzupełniono przeszklonymi z punktowym oświetleniem (Mittled) dla wygody i urody wnętrza. Jeśli masz więcej naczyń do eksponowania, ikeowskie rozwiązanie możesz podkręcić, dając więcej przeszkleń.
W CIEPŁYM BLASKU
Nowoczesna zabudowa przyciąga wzrok nie tylko funkcjonalną i efektowną formą, lecz także perfekcyjnie dobranymi materiałami oraz kolorystyką. Odwrócono najczęściej spotykany układ: ciemne szafki na dole, a jasne na górze, bo nie było obaw, że wisząca antracytowa część będzie zbyt ciężka. Zastosowano bowiem „unoszące” ją podświetlenie. Blask, padając na wyłożoną drewnem ściankę i drewniany blat, przy okazji dodaje kuchni przytulności.
NA WSKROŚ
Szafki wiszące z serii Verdi marki Black Red White zaopatrzono w szklane półki, szczególnie przydatne w przypadku zastosowania jednego źródła światła – od góry. Dodatkowo można (i warto) zamontować oprawy punktowe pod wiszącymi szafkami, co ładnie je podświetli i zapewni komfort pracy na blacie.
PANEL ŚWIET(L)NY
Irsta to sprytny panel osłaniający dolną część szafki wiszącej. Rozprowadza nad blatem równomierne światło, nie dając cienia. Sprawia też, że szafka optycznie wręcz unosi się w powietrzu.
Dobra nowina! Oprócz opraw wymagających podłączenia do prądu, masz do dyspozycji jeszcze inne opcje: źródła światła ładowane poprzez USB oraz te najprostsze na baterie.
MINIEKSPOZYCJA
Niewielkie szafki wiszące (system Metod, fronty dolnej zabudowy Stensund) wyposażono w oświetlenie wewnętrze (Mittled). Dzięki temu rustykalna skandynawska kuchnia urzeka świeżością i powiększa małe pomieszczenie.