Szkło nad blatem w kuchni: prawdziwe wnętrza - 13 ZDJĘĆ
Szkło nad blatem w kuchni to bardzo dobre rozwiązanie zabezpieczające ścianę podczas kuchennych prac. Najbardziej popularne szkło, to szkło zwykłe o lekko zielonym, naturalnym zabarwieniu, grubości ok. 0,5cm. Możemy też zastosować szkło lakierowane lub piaskowane. By było bezpieczne powinniśmy pomyśleć o szkle hartowanym lub klejonym. Zobaczcie ZDJĘCIA jak wygląda szkło nad blatem w kuchni w 13 prawdziwych wnętrzach.
Autor: Rita Lorenc
Ulubiona tapeta, motyw przewodni całego mieszkania, zabezpieczona przed zabrudzeniem taflą szkła. Szkło dodatkowo odbija światło dzienne wpadające przez okno w salonie.
Spis treści
- Szkło nad blatem w kuchni: jaki rodzaj szkła?
- Szkło nad blatem w kuchni: zwykłe, lakierowane czy ze zdjęciem?
Ściana nad blatem w każdej kuchni wymaga dobrego zabezpieczenia. Szkło nad blatem w kuchni jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dającym wiele możliwości aranżacyjnych, jednocześnie jest bardzo łatwe w utrzymaniu. To prawda, że widać na nim każda plamkę, ale dzięki idealnie gładkiej powierzchni łatwo się czyści – zdecydowanie łatwiej niż fuga pomiędzy płytkami, w którą wnikają tłuszcz i brud. Poza tym szkło nad blatem w kuchni, daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych w zależności od tego w jaki sposób zdecydujemy się szkło zamontować.
Szkło nad blatem w kuchni: jaki rodzaj szkła?
Szkło zamontowane nad blatem kuchennym może być szkłem zwykłym o lekko zielonym, naturalnym zabarwieniu lub w wersji droższej całkowicie bezbarwne. Jednak takie szkło nie jest odporne na urazy mechaniczne i zmiany temperatury.
Szkło nad blatem w kuchni będzie bardziej odporne na stłuczenia i uszkodzenia jeśli będzie hartowane lub klejone. Szkło klejone, to dwie tafle połączone folią lub żywicą, dzięki której szkło nawet popękane pozostaje na ścianie przyklejone do folii czy żywicy, nie odpadają na blat niebezpieczne kawałki. Szkło hartowane natomiast rozpada się na drobne, kawałki o nieostrych krawędziach. Decydując się na szkło hartowane należy wcześniej podać montażyście dokładne miejsca gniazd, włączników czy innych otworów. Po hartowaniu szkła nie można już ciąć. Są też trzy sposoby montażu szkła nad blatem. Szkło może być przyklejone do ściany, może być umieszczone na dystansach – można dzięki temu umieścić pod nim listwę ledową, która równomiernie podświetli szkło od spodu lub może być wsunięte w specjalne listwy – takie szkło łatwo wymienić.
Szkło nad blatem w kuchni: zwykłe, lakierowane czy ze zdjęciem?
Jeśli montując szkło nad blatem w kuchni zależy nam jedynie na zabezpieczeniu powierzchni ściany przed brudem możemy zamontować szkło przyklejone do ściany lub na dystansach. Jeśli jednak chcemy osiągnąć ładny efekt aranżacyjny możemy pomyśleć o polakierowaniu szkła po jego „lewej” stronie. Do wyboru jest cała paleta barw NCS. Takie szkło możemy po prostu przykleić na ścianie lub zamontować na dystansach. Wtedy można podświetlić szkło nad blatem listwą ledową od spodu. Jeśli natomiast mamy swoje ulubione zdjęcia, tapetę czy przepisy możemy je również umieścić za taflą szkła. Jeśli zależy nam na zachowaniu koloru tapety warto wtedy zamontować szkło całkowicie bezbarwne. Montaż tafli szklanej wsuwanej w listwy daje nam natomiast możliwość łatwej zmiany kolorystycznej szkła, gdy kolor nam się znudzi lub zmienią się kolory w salonie. W kuchniach industrialnych możemy również zamontować na ścianie nad blatem szkło zbrojone.
Montaż szkła nad blatem jest również dobrym sposobem na mały lifting kuchni bez wymiany szafek. Nie bójmy się więc montowania szkła nad blatem. Jest to rozwiązanie nowoczesne, dające wiele możliwości aranżacyjnych i bezpieczne.
Autor: Łukasz Kozyra
Autor: Interstone materiały prasowe
Blat kuchenny wykonany z czarnego granitu.
Autor: Marcin Czechowicz
Wzory płytek nawiązują do modnych i popularnych arabskich deseni. Wyspa kuchenna osadzona jest na finezyjnych nózkach. Fronty szafek są błyszczące, pozbawione uchwytów, a bateria kuchenna, co ciekawe biała.
Autor: Mili młodzi ludzie
W nowoczesnej kuchni połączonej z jadalnią architekci postawili na połączenie białej, delikatnej zabudowy półmat i surowego betonu na ścianach.