Jak oszczędzać gaz? 15 sposobów na zmniejszenie rachunków za gaz

2022-01-04 15:04

Gaz wykorzystujemy w domach do przygotowywania posiłków i ogrzewania pomieszczeń. Dzięki niemu możemy również brać gorące prysznice czy relaksujące kąpiele. Niestety, zużywanie dużych ilości gazu odbija się negatywnie na domowym budżecie, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jak zużywać mniej gazu? Jak zmniejszyć rachunki za gaz? Oto 15 sposobów oszczędzania na gazie!

jak oszczędzać gaz
Autor: SOLGAZ

Spis treści

  1. Jak zużywać mniej gazu? Zadbaj o sprzęt
  2. Jak oszczędzać gaz? Nawyki, które zmniejszą rachunki za gaz
  3. Zobacz, jak urządzić przytulne i ciepłe mieszkanie

Jak zużywać mniej gazu? Zadbaj o sprzęt

1. Wymień stary piecyk gazowy na nowy - piece gazowe najnowszej generacji są urządzeniami energooszczędnymi, w odróżnieniu od starych modeli, które zużywają dużo więcej gazu. Jeśli masz w domu piecyk gazowy starszej generacji, warto pomyśleć nad jego wymianą. Kupując piecyk gazowy, zdecyduj się na model z elektrycznym zapłonem, który jest bezpieczniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu.

2. Kocioł kondensacyjny zamiast kotła gazowego - zwykły kocioł gazowy wymaga dokupienia dodatkowego podgrzewacza wody, natomiast kocioł kondensacyjny nie tylko dostarczy ciepło do kaloryferów, ale również zużyje nawet do 40% mniej gazu!

3. Zaopatrz się w pokojowy regulator kotła gazowego - to przydatne i ekonomiczne rozwiązanie pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie: pokojowy regulator kotła gazowego dopasuje temperaturę do pory dnia i potrzeb domowników, a także zmniejszy temperaturę, gdy nikogo nie będzie w domu.

4. Kuchenka gazowa zamiast kuchenki gazowo-elektrycznej - kupując kuchenkę, dużo rozsądniej wybrać model na gaz zamiast urządzenia hybrydowego na gaz i prąd. Kuchenka gazowo-elektryczna zużywa dużo więcej energii i jest nieekonomiczna.

5. Regularnie sprawdzaj stan systemu grzewczego, przede wszystkim grzejników i piecyka gazowego - jeśli chcesz zużywać mniej gazu i oszczędzać na ogrzewaniu, pamiętaj o regularnej kontroli kaloryferów oraz piecyków gazowych. Regularne odpowietrzanie, czyszczenie i doglądanie systemów grzewczych pozwoli uniknąć poważnych awarii i dodatkowych kosztów. 

6. Zamontuj ekran odbijający ciepło - montaż specjalnej podkładki odbijającej ciepło za kaloryferem może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 4%!

7. Sprawdź szczelność okien - nieszczelne okna to jedna z najczęstszych przyczyn uciekania ciepła i wychładzania pomieszczeń. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobre uszczelnienie stolarki okiennej lub jej wymianę na modele energooszczędne.

8. Zainwestuj w rolety, żaluzje i zasłony - w chłodne miesiące żaluzje czy grube zasłony mogą okazać się pomocne w ociepleniu pomieszczenia, a więc nadmierne grzanie nie będzie konieczne. Co więcej, rolety i żaluzje zewnętrzne (fasadowe) również mogą pomóc utrzymać ciepło wewnątrz domu i utrudnić chłodnym masom powietrza przedostanie się do środka. 

9. Rozejrzyj się za atrakcyjnymi ofertami dostawców gazu - na rynku jest wiele firm dostarczających prąd i gaz. Zanim zdecydujemy się na konkretnego dostawcę, przeanalizujmy oferty pozostałych firm. Może okazać się, że znajdziemy dostawcę gazu tańszego niż obecny?

Jak oszczędzać gaz? Nawyki, które zmniejszą rachunki za gaz

1. Przykręć ogrzewanie – jak oszczędzać gaz? To proste: przykręć grzejniki! Jednym z najczęstszych błędów, które popełniamy w sezonie grzewczym jest przegrzewanie mieszkań. Pamiętajmy, że optymalna temperatura w pomieszczeniu dziennym to 20-21 stopni, w łazience 22-24 stopnie, a w sypialni 18 stopni. 

2. Dostosuj temperaturę do pory dnia - by znacznie oszczędzić na gazie, powinniśmy również przeanalizować swoje nawyki grzewcze w ciągu dnia: często wychodząc do pracy czy szkoły zostawiamy włączone kaloryfery, co generuje dodatkowe koszty. Zamiast docieplać puste mieszkanie, przykręćmy ogrzewanie na czas naszej nieobecności. To samo dotyczy nocy - wyróbmy sobie nawyk przykręcania kaloryferów na czas snu i podkręcania, gdy się budzimy. Nie tylko będzie spało się nam lepiej (śpiący organizm nie lubi zbyt wysokich temperatur), ale również zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

3. Gdy wietrzysz mieszkanie zakręć grzejniki - jesienia i zimą nie rezygnuj z regularnego wietrzenia pomieszczeń. To ważne, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Aby uniknąć wychłodzenia pokoju i generowania dodatkowych kosztów związanych z jego ponownym dogrzaniem, wietrz pomieszczenie szybko i intensywnie. Zimą wystarczy, że otworzysz okno na oścież na 5-10 minut. Pamiętaj, by na czas wietrzenia wyłączyć grzejniki.

4. Nie zasłaniaj grzejników - zasłonięte grzejniki uniemożliwiają masom ciepłego powietrza na swobodną wędrówkę po pokoju, przez co musimy grzać dłużej i intensywniej, a to oczywiście generuje większe koszty i zużycie gazu. By tego uniknąć, starajmy się nie zasłaniać grzejników frankami, zasłonami czy meblami. Przynajmniej na czas, gdy są włączone. 

5. Ogranicz kąpiele w wannie - dobrym pomysłem na oszczędzanie pieniędzy i zużywanie mniej gazu jest rzadsze branie kąpieli w wannie. Wystarczy, że zamienimy długie gorące kąpiele na krótsze prysznice, a po miesiącu zauważymy znaczną różnicę w domowym budżecie i rachunkach za gaz. Możemy nawet przeprowadzić eksperyment i przez miesiąc każdego dnia kąpać się w wannie, a następnie przez kolejny miesiąc ograniczyć się tylko do prysznica. Różnica w zużyciu gazu będzie ogromna!

6. Gotuj energooszczędnie - również nasze nawyki w kuchni mogą być przyczyną większych rachunków za gaz. Zamiast gotować całego czajnika wody, zagotujmy tylko tyle, ile potrzebujemy. Przygotowując posiłki, używajmy piętrowych garnków (np. takich do gotowania na parze) zamiast kilku różnych. Nie zapominajmy również o pokrywkach, które pomogą w szybszym gotowaniu (para wodna i ciepło nie będą uciekać tak szybko). 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Sonda
Co w Twoim domu pochłania więcej pieniędzy?

Zobacz, jak urządzić przytulne i ciepłe mieszkanie

Obniż swoje rachunki za ogrzewanie
Nasi Partnerzy polecają