TANI remont kuchni: poznaj 10 sposobów, jak zaoszczędzić na metamorfozie kuchni
Remont kuchni zwykle kojarzy nam się z długimi pracami, a także wysokimi kosztami. Na szczęście nie musi tak być. Poznaj 10 sposobów na tani remont kuchni! Co więcej, wiele możesz zrobić samodzielnie – bez ekipy fachowców.
Autor: mat. prasowe Pfleiderer
Nie bójmy się łączenia starego z nowym. Odnawianie wiekowych mebli jest nieporównywalnie tańsze od zakupu tych nowych
Spis treści
- 1. Tani remont kuchni: malowanie płytek
- 2. Tani remont kuchni: tapeta wodoodporna
- 3. Tani remont kuchni: malowanie szafek kuchennych
- 4. Tani remont kuchni: naklejki na meble i AGD
- 5. Meble kuchenne jak nowe: wymiana frontów kuchennych
- 6. Stare meble w nowej kuchni
- 7. Szybka metamorfoza kuchni: płytki winylowe na podłodze
- 8. Tani remont kuchni: wykładzina elastyczna
- 9. Szybka metamorfoza kuchni: nowe kolory
- 10. Tania metamorfoza kuchni: dodatki i dekoracje
- Najpiękniejsze kuchnie: GALERIE ZDJĘĆ
Tani remont kuchni nie musi oznaczać tylko prac „kosmetycznych”. Wystrój możemy bowiem odmienić radykalnie, i to niskim kosztem. Jak to zrobić?
1. Tani remont kuchni: malowanie płytek
Skuwanie płytek, kupowanie nowych, montaż – to wszystko może wręcz odstraszać od remontu kuchni. Dlatego warto iść na skróty i zadbać o spektakularny efekt małym nakładem sił i środków. Ważne tylko, by wykorzystywać odpowiednie farby do malowania płytek – nie sprawdzą się na pewno emulsyjne do ścian. Polecamy różnorodne emalie renowacyjne, a najlepiej po prostu farby przeznaczone specjalnie do malowania płytek czy kafelków.
Nie przegap: Malowanie glazury krok po kroku >>>
2. Tani remont kuchni: tapeta wodoodporna
Kolejny prosty i tani sposób na ciekawe ściany w kuchni. Tapetę wodoodporną albo fototapetę możemy zamontować w wielu miejscach – najczęściej wybiera się ścianę nad zlewem i blatem. Zgodnie z nazwą takie tapety są odporne na wilgoć, ale pamiętajmy, że powinny dobrze też znosić kontakt z detergentami, tłuszczem czy wysokimi temperaturami (zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się płyta grzewcza).
3. Tani remont kuchni: malowanie szafek kuchennych
Wymiana zabudowy kuchennej to nie tylko spory koszt, lecz także duże utrudnienie dla domowników. Dlaczego by więc nie zachować starych szafek? Zafundujmy im tanią i sprytną metamorfozę. Najprościej będzie je pomalować. Uniwersalne zastosowanie do tego ma farba kredowa. Taki remont kuchni bez problemu przeprowadzimy w weekend!
Zobacz koniecznie: Jak przemalować meble? >>>
Autor: materiały prasowe IKEA
Ważnym trendem pozostają czarne kuchnie. Czarna zabudowa kuchenna w macie wymaga specjalnej powłoki chroniącej m.in. przed pozostawianiem śladów rąk. Bardziej praktyczna wbrew pozorom okazuje się taka z błyszczącymi frontami.
4. Tani remont kuchni: naklejki na meble i AGD
Dobrą alternatywę dla malowania stanowi oklejanie mebli. Możemy w ten sposób w całości odmienić wygląd mebli albo tylko we fragmentach – jeśli posłużymy się naklejkami. Na frontach niech pojawią się dekoracyjne bordiury czy kolorowe kompozycje. Co więcej, w podobny sposób uda się odmienić wygląd sprzętów kuchennych. Na przykład lodówka, która młodość ma już dawno za sobą, zyska zupełnie inne oblicze, gdy ją okleimy. Takie naklejki można zamówić, podając dokładne wymiary sprzętu. I do dzieła!
5. Meble kuchenne jak nowe: wymiana frontów kuchennych
Jeśli jednak uznamy, że farba bądź naklejki to za mało, możemy iść o krok dalej i całkowicie wymienić fronty kuchenne. W przypadku szafek drewnianych często wystarcza tylko zeszlifowanie powierzchni i jej zabezpieczenie. Natomiast całkowicie nowe fronty trzeba zamówić na wymiar – u stolarza lub w sprawdzonej firmie. Musimy podać wymiary drzwiczek oraz rozstaw zawiasów (otwory będą wtedy prawidłowo wykonane). Warto pomyśleć też o nowych zawiasach czy prowadnicach (w przypadku szuflad). Montaż nowych frontów kuchennych to nic trudnego, wystarczy wiertarka, wkrętarka, a nawet zwykły śrubokręt.
6. Stare meble w nowej kuchni
Design sprzed dziesięcioleci cieszy się dziś ogromnym uznaniem. Dlatego, nieco paradoksalnie, warto wprowadzić wiekowe meble do nowoczesnej kuchni i w ten sposób zafundować wnętrzu ciekawą metamorfozę. Zaglądajmy na targi staroci w poszukiwaniu designerskich perełek. Czasami za bezcen można nabyć fantastyczne meble kuchenne: kredens, witrynę czy bufet. Wystarczy poświęcić trochę czasu na renowację i malowanie. A potem metamorfoza kuchni gotowa!
Zobacz też: Moda na PRL i styl retro >>>
7. Szybka metamorfoza kuchni: płytki winylowe na podłodze
Nowoczesne płytki winylowe wyróżniają się odpornością na wilgoć, plamy i zarysowania. Co więcej, można je śmiało układać na już obecnej posadzce – bez konieczności jej skuwania. Jeśli marzy nam się szybka i tania metamorfoza kuchni, płytki winylowe zapewnią dobry efekt. Polecamy zwłaszcza te inspirowane płytkami cementowymi – wzorzyste, pełne fantazji.
8. Tani remont kuchni: wykładzina elastyczna
Kolejny sposób na błyskawiczną metamorfozę podłogi w kuchni! Wykładziny elastyczne, czyli najczęściej linoleum, niesłusznie kojarzą się wyłącznie z siermiężnym wystrojem z poprzedniej epoki. We współczesnych kolekcjach można znaleźć wykładziny perfekcyjnie imitujące wzór drewna, betonu czy płytek ceramicznych. Ponadto montaż wykładziny to sama przyjemność!
Zobacz: Wykładziny elastyczne i ich zalety >>>
9. Szybka metamorfoza kuchni: nowe kolory
Czasami by osiągnąć spektakularny efekt dekoracyjny w kuchni, wcale nie trzeba wymieniać wyposażenia. Wystarczy wprowadzić nieco nowych kolorów do wnętrza. Malować możemy płytki i meble kuchenne (jak wspominaliśmy wyżej), ale chodzi też o ciekawe kolory na ścianach, w dodatkach i dekoracjach. Polecamy np. pomalować fragment ściany farbą tablicową. Bieżące zapiski i rysunki ożywią wystrój kuchni, nadając jej nowoczesny look. Z kolei wysłużone krzesła można ukryć pod pięknymi pokrowcami!
10. Tania metamorfoza kuchni: dodatki i dekoracje
Prawdziwe cuda w aranżacji można zdziałać wyłącznie za pomocą dodatków i dekoracji. A jak to zrobić w kuchni? Przede wszystkim postaw na tkaniny. Wybierz nowe firanki do kuchni, piękny obrus, poduszki czy pokrowce na krzesła. Jeśli chcesz zamaskować drobne niedoskonałości na blacie roboczym, umieść tam podkładki pod naczynia, a jeżeli na stole – zakryj dane miejsce bieżnikiem. W rolę praktycznych dekoracji z powodzeniem wcielą się naczynia, zwłaszcza ceramika i porcelana. Pamiętaj też o naturalnej zieleni i kwitnących kwiatach.
Najpiękniejsze kuchnie: GALERIE ZDJĘĆ
Szukasz pomysłu na nowy wystrój kuchni? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, gdzie czekają gotowe inspiracje z prawdziwych mieszkań.
Autor: mat. prasowe Pfleiderer
Nie bójmy się łączenia starego z nowym. Odnawianie wiekowych mebli jest nieporównywalnie tańsze od zakupu tych nowych
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Wąska kuchnia w stylu skandynawskim z licznymi akcentami retro: jasna, przestronna i praktyczna.
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Projektantka doskonale wiedziała, że marmurowy blat jest „trudny” w kuchni (trwale się odbarwia pod wpływem wina czy kawy). – Jednak tak spodobał mi się jego rysunek i nierówna struktura, że postanowiłam zaryzykować. Przed plamami chroni go impregnat, stosowany nie tylko podczas montażu, ale i później, dwa, trzy razy w roku. Dziś, po trzech latach używania, nadal wygląda świetnie.
Autor: Martyna Rudnicka
Właścicielka najlepiej czuje się w jasnych, prosto urządzonych wnętrzach, ale z akcentami – które tak jak przyprawy, dodają smaku aranżacji.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
Białe fazowane fronty kuchenne.