Tania zabudowa na wymiar do kuchni. Jak tanio urządzić kuchnię
Dawniej kojarzyła się z dużym stołem nakrytym obrusem w kratę. Dziś to modne, stylowe wnętrze i centrum spotkań domowników. Marzysz o pięknej kuchni, ale drogi remont nie wchodzi w grę? Skorzystaj ze sprytnych pomysłów, które łatwo odmienią jej wygląd.
Spis treści
- Poszukaj korzystnych ofert od stolarzy
- Sprawdź usługi importerów kamienia
- Zajrzyj na grupy i serwisy ogłoszeniowe
- Poczytaj o flipowaniu mieszkań
- Zobacz najciekawsze pomysły na aranżację kuchni
Współczesna kuchnia to serce każdego domu. Nie tylko przygotowujemy w niej posiłki, ale także rozmawiamy z gośćmi, a nawet zapraszamy ich na wspólne live cooking. Bardzo często takie wnętrza są zintegrowane w salonem, dlatego muszą być równie estetyczne, co reszta domu. Jeżeli chcemy odmienić wygląd naszej kuchni, zwykle jedyną opcją wydaje się remont. A co wtedy, gdy nie możemy sobie na niego pozwolić? W zmianie aranżacji może nam pomóc kilka prostych (i niedrogich) zabiegów.
Poszukaj korzystnych ofert od stolarzy
W internecie znajdziesz mnóstwo firm, które oferują meble na wymiar. Cena takiej usługi z reguły zależy od jakości materiału – najtańsze są oczywiście płyty MDF. Możesz też zamówić gotowe zestawy modułowe ze sklepów wnętrzarskich, takich jak IKEA, Black Red White czy Jysk, a solidne fronty (np. z połyskiem lub w dowolnym kolorze) zamówić u stolarza. Warto pomyśleć też o przemalowaniu mebli lub znalezieniu ciekawej okleiny.
Jeśli twoje szafki mają niemodne uchwyty, wystarczy poszukać nowych o takiej samej szerokości. W kuchni skandynawskiej dobrze prezentują się białe szafki z czarnymi uchwytami, a wnętrze modern często kojarzymy z czarnymi frontami i rączkami w kolorze różowego złota. Dziś mamy taką różnorodność materiałów, że z łatwością można wybrać to, co trafia w nasz gust.
Sprawdź usługi importerów kamienia
Jeżeli szukasz ponadczasowego konceptu do swojej kuchni, najmodniejszą propozycją są twarde płyty z gresu z graficznym wzorem czarnego marmuru. Sprawdzają się zarówno na ścianie, jak i obudowie mebli czy blatach. Wydawać by się mogło, że jest to kosztowne rozwiązanie, ale na rynku znajduje się sporo niewygórowanych cenowo imitacji.
Zamiast do sklepu, możesz też udać się bezpośrednio do jednej z sieci hurtowni kamienia. Znajdziesz tam przede wszystkim konglomeraty, kamienie naturalne, spieki kwarcowe czy kamienie syntetyzowane. Wybór jest ogromny, a często można trafić na okazje – w zakładach znajduje się sporo resztek płyt kamiennych, które nie zostały wykorzystane w produkcji. Można z nich zrobić blat lub poddać laserowej obróbce i zyskać stylowe dekoracje wnętrzarskie.
Zajrzyj na grupy i serwisy ogłoszeniowe
Ostatnio bardzo modna staje się duńska koncepcja lykke, która polega na zakładaniu wspólnot sąsiedzkich. Dzielenie się sprzętem i narzędziami to świetny pretekst do nawiązywania relacji z innymi, więc dlaczego by nie zrobić tak samo z meblami? W sieci jest mnóstwo lokalnych grup ogłoszeniowych, na których każdy coś sprzedaje lub oddaje za darmo. Warto się do nich zapisać – kto wie, może przypadkiem sąsiad z bloku obok szuka chętnego na stół lub szafki kuchenne?
Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć sporo ofert, są serwisy aukcyjne typu allegro lokalnie, grumtree i olx. Niekiedy używane meble kosztują grosze, a widzą je na zdjęciu i znając wymiary, można łatwo obliczyć, czy takie rozwiązanie będzie korzystniejsze niż zakup nowego zestawu. Ciekawą opcją są stoliki-szafki na kółkach, które łatwo można przesuwać. Można je umieścić np. pod blatem, gdzie akurat brakuje szafki.
Poczytaj o flipowaniu mieszkań
House flipping to bardzo popularna praktyka, która polega na znajdowaniu okazyjnych nieruchomości (często w złym stanie technicznym), a następnie remontowaniu ich i sprzedawaniu po wyższej cenie. Osoby zajmujące się tym zawodowo, mają smykałkę do interesów i doskonale wiedzą, jak zrobić remont tanim kosztem. Jeśli uda ci się dotrzeć do kogoś takiego, możesz poznać tajniki sprytnych aranżacji, jak choćby oklejanie brzegów płyty gorącym żelazkiem czy montaż listew oświetleniowych.
Zastanawiasz się jak zakryć brzydką glazurę? Zastosuj wodoodporne naklejki, które wyglądają równie stylowo co płytki. Jeśli nie masz możliwości przemalowania szafek kuchennych, odmaluj wybraną ścianę. Lekki kontrast sprawi, że cała kuchnia będzie wyglądała zupełnie inaczej. Ostatecznie możesz oddać fronty mebli do lakierowania albo pomalować je ręcznie za pomocą wałka malarskiego i farby stolarskiej. Opcji jest wiele, a ci, którzy zjedli zęby na remontach, z pewnością podzielą się wiedzą na ten temat!
Zobacz najciekawsze pomysły na aranżację kuchni
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Projekt kuchni bez błędów, czyli zasady projektowania kuchni, które warto przestrzegać
- Zabudowa kuchni. Jak z sukcesem zabudować kuchnię?
- 30 pomysłów na piękną ŚCIANĘ NAD BLATEM W KUCHNI: szkło, tapeta, drewno... MNÓSTWO ZDJĘĆ
- Podłoga w kuchni. Z czego zrobić podłogę w kuchni?
Autor: pexels.com
1. DREWNO – meble wykonane z drewna są synonimem trwałości i elegancji. Decydując się na drewnianą zabudowę, wybierajmy twarde gatunki drewna, a więc dąb, buk i jesion. Jeśli zależy nam na całkowitej odporności na wilgoć i wodę, wybierzmy drewno do zadań specjalnych, czyli egzotyczne gatunki takie jak heban czy teak. Ponieważ kuchnia jest intensywnie eksploatowaną przestrzenią, warto zadbać o ochronę drewnianych mebli i elementów, regularnie je impregnując.
Autor: Projekt: O Z KRESKĄ, zdjęcia: Cykada Studio
Biało-drewniana, nowoczesna kuchnia otwarta na salon.
Autor: archiwum