Toster. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Dla wielu gospodarstw domowych nieodzowny towarzysz śniadań. Urzekające w swojej prostocie urządzenie, jakim jest toster, w swej istocie nie zmienia się od lat. Projektanci coraz to nowych modeli dbają jednak, by tostery spełniały nie tylko coraz bardziej wyśrubowane wymagania dotyczące wygody i bezpieczeństwa użytkowników, lecz także aby tostery zachwycały nowoczesnym wzornictwem. Czym cechuje się dobry toster?
Autor: Ariete
Tacka na okruchy jest niezbędnym elementem każdego tostera. Nawet takiego, jak ten marki Ariete, który nawiązuje do designu powojennej Ameryki.
Spis treści
- Toastmaster - mistrzowskie początki tostera
- Toster na miarę – każdemu według potrzeb
- Nieodzowne dodatki. W co powinien być wyposażony dobry toster?
- Jaki powinien być bezpieczny toster
- Interesujące funkcje nowoczesnych tosterów
- Jak wygląda nowoczesny toster?
Toastmaster - mistrzowskie początki tostera
Poczciwy toster obchodzi niedługo swoje setne urodziny. Taki, jakim znamy go do dziś, to jest z funkcją automatycznego wyrzucania gotowych tostów, został opatentowany w 1921 roku przez amerykańskiego wynalazcę Charlesa Strite’a. Strite skonstruował toster ze sprężynką i czasomierzem, żeby wyeliminować problem przypalonych grzanek. Po seriach przeróbek, setkach testów i tostów powstał Toastmaster, który od dzisiejszych urządzeń nie różni się w swojej istocie.
Przez długie dekady wymyślono szereg udogodnień, bez których dziś ciężko już wyobrazić sobie toster. Czym wyróżniają się dzisiejsze tostery i czym różnią się między sobą? Jak wybrać dobry toster?
Toster na miarę – każdemu według potrzeb
Przy zakupie tostera musimy dobrze oszacować nasze potrzeby, tj. ustalić, jak wiele tostów będziemy chcieli przygotować wśród porannego zamieszania. Innymi słowy policzmy, jak wielu domowników, z jak wielkim apetytem zechce sięgać po grzanki.
Do wyboru mamy bowiem tostery z różną liczbą kieszeni na tosty. Modele z pojedynczą kieszenią są rzadkością. Najczęstszy wybór stanowią modele z dwiema kieszeniami. Na duże potrzeby znajdą się także modele z aż czterema bądź z dwiema dłuższymi kieszeniami, mieszczącymi łącznie cztery standardowe tosty. W przypadku modeli na cztery kromki musimy się liczyć z dużymi gabarytami urządzenia, co na szczęście nie musi być problemem ze względu na atrakcyjny wygląd urządzenia.
Kieszenie w poszczególnych modelach mogą różnić się między sobą także szerokością kieszeni. Miłośnicy chleba tostowego zadowolą się standardową szerokością. Lubiący eksperymentować z przypiekaniem różnego rodzaju pieczywa – chętnie sięgną po toster o szerszych kieszeniach.
Nieodzowne dodatki. W co powinien być wyposażony dobry toster?
Miłośnicy podgrzewanego pieczywa o większym gabarycie, a także ci, którzy potrzebują odświeżyć przedwczorajsze bułki, docenią niemal standardowy element wyposażenia tostera, jakim jest ruszt. Pozwala on na jednoczesne podpieczenie dodatkowych kromek lub bułek gorącym powietrzem wydobywającym się z kieszeni ku górze.
Ponadto zwróćmy uwagę na to, jak precyzyjnie będziemy w stanie ustawić stopień podpieczenia tosta. W różnych urządzeniach znajdziemy różną liczbę możliwych stopni podgrzania. Dla miłośników kultury angielskiej i dla Stinga niektórzy producenci zadbali w urządzeniach o opcję podpiekania tosta tylko z jednej strony.
.. Domowe porządki. Jak łatwo czyścić domowe sprzęty AGD? >>>
Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Gdzie zaś pojawia się pieczywo – tam są i okruszki. Standardem wśród tosterów od lat jest tacka na okruchy. Jest to właściwie wysuwane dno, które raz na jakiś czas musimy opróżnić, żeby uniknąć towarzyszącego tostowaniu swądu spalenizny i zadbać o odpowiednią czystość kieszeni tostera.
Jaki powinien być bezpieczny toster
W zależności od oczekiwanego tempa przygotowywania tostów, możemy wybrać spośród tosterów o mocy nawet 1600 watów. Przemyślmy to również podczas zakupu, żeby odnaleźć idealną moc do naszych potrzeb i nie marnować energii.
Jako urządzenia o wysokiej mocy i wytwarzające dużo ciepła tostery muszą spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa. Producenci nowoczesnych tosterów zadbali o kilka dodatkowych opcji BHP, które mają uchronić nas przed niebezpieczeństwami.
Tostery są często wyposażone w mechanizm automatycznego wyłączania w wybranych sytuacjach. Toster wyłączy się na przykład, jeśli mechanizm wyrzucania gotowych grzanek zawiedzie – uchroni to tosty przed całkowitym spaleniem. Ciekawą propozycją jest także czujnik, który wyłączy urządzenie, jeśli przewróci się ono lub upadnie.
Interesujące funkcje nowoczesnych tosterów
Powyższe funkcje są dziś powszechnie stosowane przez producentów. Na nich jednak niejednokrotnie nie kończy się lista dodatków. Wśród godnych wymienienia funkcji najnowszych tosterów jest na przykład automatyczne centrowanie tosta. Nieważne w jak wielkim pośpiechu wrzucimy tosta do kieszeni tostera – urządzenie samo ustawi w go w poprawnej pozycji.
Wśród coraz popularniejszych funkcji znajdziemy także funkcję odmrażania pieczywa. Jednakże chyba najciekawszą innowacją wprowadzaną do tosterów jest umożliwienie użytkownikom bieżącej kontroli stopnia przypieczenia tosta. W coraz liczniejszych modelach możemy bez przerywania pieczenia podnieść tosty na chwilę celem dokonania inspekcji. Na rynku znajdziemy także toster z szybką, w którym doglądać tosty możemy naprawdę na bieżąco.
Jak wygląda nowoczesny toster?
Na to pytanie nie ma rzecz jasna jednej odpowiedzi. Niektórzy producenci stawiają na nieśmiertelne materiały, jak stal nierdzewna, wybierają wzornictwo minimalistyczne. Inni stawiają na projekty w stylu hi-tech. Inni jeszcze sięgają po wzornictwo dawnych lat i stawiają na tostery w stylu retro.
Warto rozważyć tostery, które stanowią część spójnego estetycznie zestawu drobnego kuchennego sprzętu. Wielu producentów oferuje na przykład zaprojektowane jako zestaw toster i czajnik. Zawsze miejmy oczywiście na uwadze charakter naszej kuchni. Nie wszędzie dobrze będzie wyglądała minimalistyczna, geometryczna bryła tostera, nie wszędzie sprawdzi się toster retro o wyglądzie chevroleta z lat pięćdziesiątych.
Autor: Pixers
Delikatny kolor brzoskwiniowy ze złotymi i miedzianymi dodatkami tworzą ciepłe wnętrze.
Autor: mat. pras. Black Red White
Mała kuchnia dobrze doświetlona. Dzięki szklanej ścianie oddzielisz kuchnię od salonu i zapewnisz jej lepsze oświetlenie.
Autor: mat. pras. REHAU
Szkło polimerowe crystal slim to świetna alternatywa dla płytek nad blatem kuchennym. Solidne, odporne na zarysowania, a w dodatku można po nim pisać. Staje się więc miejscem twórczych popisów zarówno rodziców, jak i dzieci