Ułożenie sztućców. Jak prawidłowo układać widelec, nóż, łyżkę na stole?
Nakrywając do stołu warto zadbać o dopracowanie każdego szczegółu – odpowiednie nakrycie, dekoracje, a także o etykietę, czyli odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów zastawy i sztućców. Oto, jak należy prawidłowo układać łyżki, noże i widelce.
Spis treści
Wbrew pozorom sztuka nakrywania nie jest trudna – wystarczy znać kolejność, w jakiej należy ustawiać talerze oraz układać łyżki, noże i widelce. Łatwo ją zapamiętać, ponieważ jest ona spójna z kolejnością podawania poszczególnych rodzajów dań - przystawek, zupy, dania głównego, deseru. Na początek trzeba rozmieścić płytkie talerze, które pełnią rolę bazy pod zastawę. Musimy pamiętać, że zostają one na stole od początku do końca imprezy. Na nich ustawiamy kolejne nakrycia niezbędne przy jedzeniu różnych dań. Dla ozdoby i wygody można położyć papierowe lub materiałowe serwetki. Wokół głównego talerza należy rozmieścić pozostałe elementy nakrycia. Po lewej stronie talerzyk na pieczywo, a po prawej kieliszki do wina i szklanki do napojów. Kolejność jest taka, że ten kieliszek, który będzie używany jako pierwszy, powinien stać najbliżej talerza. Oprócz tego musimy pamiętać o właściwym rozmieszczeniu noży i widelców.
Jak prawidłowo układać widelec, nóż i łyżkę?
Rozmieszczamy je po obydwu stronach głównego talerza, w takim porządku, w jakim podawane będą poszczególne potrawy. W przeciwieństwie do kieliszków, tu obowiązuje kolejność od zewnątrz do wewnątrz. Najdalej od talerza powinny znaleźć się sztućce do przystawki, a najbliżej te, których będziemy używać jedząc deser.
Noże i łyżki kładziemy po prawej stronie, natomiast widelce po lewej. Łyżki i widelce powinny leżeć grzbietami w dół, a noże ostrzami skierowanymi w lewo (czyli w kierunku talerzy). Sztućce do deserów, widelczyk, nożyki i łyżeczki umieszczamy nad górną krawędzią podstawowego talerza. Jeżeli menu jest bardzo rozbudowane, a liczba kolejnych sztućców przekracza więcej niż trzy sztuki, kolejne noże i widelce przynosimy wraz z wnoszonymi potrawami. Warto również pamiętać o tym, że dobór poszczególnych sztućców zależy od rodzaju posiłku.
Nie tylko łyżka, widelec i nóż
W skład zestawu obiadowego wchodzą łyżka do zupy, widelec, nóż oraz mała łyżeczka. Jeśli chodzi o sztućce deserowe, tu w grę wchodzą łyżeczka do herbaty oraz jeszcze mniejsza łyżeczka do kawy, łyżeczka do lodów (z długim trzonkiem), także widelczyk do tortu lub widelczyk z trzema krótkimi ząbkami.
Do niektórych potraw trzeba użyć nietypowych sztućców. Przykładowo, łyżka do zupy serwowanej w bulionówce będzie mniejsza od tej, która służy do głębokiego talerza. Podobnie jest z nożem i widelcem do przystawek – są mniejsze od tych do dania głównego. Z kolei noże do krojenia pieczywa wyróżniają się wygiętym ostrzem z ząbkami. Jeśli mamy trudność z przyswojeniem niektórych informacji, wystarczy zapamiętać te podstawowe. Zasady nakrywania stołu są niezmienne – bez względu na to, czy szykujemy mniej formalny posiłek, czy uroczystą kolację.
Autor: Royal Copenhagen
Szykowna zastawa stołowa z motywami roślinnymi oraz złotym dekorem
Autor: Thinkstockphotos.com
Jesienny wieczór z przyjaciółmi? W takim przypadku postaw na świece typu tealight, talerze, obrus lub podkładki w odcieniach pomarańczu, dekorację stołu w postaci złocistych liści albo nawet zupę podaną w małych, wydrążonych dyniach.
Autor: agencjafree/living4media
Prawidłowe i ładne nakrycie będzie połową sukcesu udanego przyjęcia w domu.