Wagi kuchenne i miarki – jak szybko i skutecznie ważyć produkty w kuchni?

2020-09-24 7:50

Ważenie w kuchni to temat o wiele bardziej rozległy niż zakładaliście! Świadczy o tym ilość gadżetów, które wymyślili producenci, abyście mogli odmierzać nawet najmniejsze porcje mąki, cukru, masła czy mleka. Które z nich warte są uwagi? Oto przegląd produktów, które sprawią, że gotowanie i pieczenie stanie się o wiele łatwiejsze.

Waga kuchenna
Autor: Maya23K/gettyimages

Spis treści

  1. Tradycyjna miarka kuchenna
  2. Mini miarki kuchenne z uchwytami
  3. Waga kuchenna
  4. Mini elektroniczna waga kuchenna
  5. Robot kuchenny z wbudowaną wagą
  6. Kalkulator miar i wag online

Tradycyjna miarka kuchenna

Trudno nazwać ją specjalistycznym gadżetem, ale swoją funkcję spełnia doskonale i znana jest od pokoleń. Miarka kuchenna to nic innego, jak plastikowe naczynie, na którym producent zaznaczył miary - najczęściej są to mililitry (dla płynów) i gramy dla mąki, cukru i innych produktów. Naczynie jest najczęściej przeźroczyste i wyposażone w praktyczną rączkę.

Jeżeli wasze wymagania są nieco większe, na rynku znajdziecie miarki kuchenne wykonane z materiałów, które można podgrzewać na gazie lub płycie indukcyjnej. Dzięki temu bez brudzenia innych naczyń odmierzycie i zagotujecie na przykład mleko. Miarki mają różne pojemności, są wygodne w użyciu i łatwe w czyszczeniu.

Mini miarki kuchenne z uchwytami

A co, jeżeli chcemy odmierzyć niewielką ilość produktu, na przykład 50 lub 100 ml? Duża miarka będzie nieprecyzyjna i niewygodna. Z pomocą przychodzą małe miarki, przypominające kubeczki lub łyżki. Na rączce producent podaje pojemność. Najczęściej miarki sprzedawane są w zestawach i nie kosztują wiele - od kilku do kilkudziesięciu złotych. Mogą być wykonane z plastiku lub stali nierdzewnej.

Waga kuchenna
Autor: Unsplash.com @gogofoto

Waga kuchenna

Jest w czym wybierać! Waga kuchenna to jeden z podstawowych gadżetów, niezbędnych dla każdego, kto kocha domowe wypieki. Powinna być precyzyjna i poręczna. Co mamy do wyboru?

1. Waga kuchenna elektroniczna. Na rynku znajdziemy wagi płaskie, na których porostu kładziemy produkt. Ciekawszym i bardziej praktycznym rozwiązanie będzie waga ze zdejmowaną misą, dzięki czemu odważoną mąkę, cukier możemy bezpośrednio wsypywać na wagę, a później do miski. Elektroniczne wagi mogą być wykonane z plastiku, stali nierdzewnej lub szkła. W większości zasilane są bateriami, ale znajdziecie również takie, które podłącza się do prądu.

2. Waga kuchenna tradycyjna. Czyli taka, której odważnik został wbudowany w środku mechanizmu. Miarę odczytujemy na tarczy. Wagi kuchenne mogą najczęściej odmierzyć do 5 kg. Są nieco mniej precyzyjne od tych elektrycznych, za to nie potrzebują żadnego zasilania.

Ile gramów ma kilogram? Quiz o jednostkach miary
Autor: antonbelo/gettyimages

3. Wagi mechaniczne. Tak, wciąż istnieją i wcale nie należą do najtańszych, bo za sztukę zapłacimy powyżej 100 zł. Maksymalne obciążenie wagi mechanicznej to nawet 13 kg. Ich minusem jest fakt, że są duże i zajmują sporo miejsca na blacie.

Mini elektroniczna waga kuchenna

Wyglądem przypomina dużą łyżkę, ale posiada wbudowaną wagę elektryczną. Dzięki temu z łatwością odmierzymy łyżkę mąki, kawałek masła czy olej. Mini wagi są zasilane bateriami, dlatego nie można nimi mieszać produktów, by nie uszkodzić mechanizmu.

Robot kuchenny z wbudowaną wagą

To bardzo przydatny i wielofunkcyjny przyrząd. Można go wykorzystać, jako wagę, ale przede wszystkim służy do przygotowywania ciast i posiłków. Wystarczy wsypać wszystkie składniki i je połączyć. Robot sieka, kroi, blenduje i miesza. Nie jest to tanie urządzenie, zapłacimy za nie nawet 3000 zł, ale jego uniwersalność warta jest swojej ceny.

Kalkulator miar i wag online

A co w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką żadnej miarki ani wagi, a trzeba upiec ciasto? Z pomocą przychodzi oczywiście Internet, gdzie znajdziemy tak zwany kalkulator i miar i wag kuchennych. Przelicznik zamieni wam mililitry lub gramy na pojemności. Przykładowo: 200 g mąki pszennej to 22 łyżki lub 1,33 szklanki. Z kolei 80 g masła to 20 łyżeczek. W ten sposób możecie zachować precyzję i upiec pyszne ciasto lub chleb. A może domową pizzę? Kalkulator kulinarny nic nie kosztuje i warto go wypróbować! Jak widać, mieszenie i ważenie produktów w kuchni wcale nie musi być trudne lub czasochłonne. Dodatkowy atutem jest fakt, że większość zaproponowanych gadżetów nie zabiera dużo miejsca i ma szerokie zastosowanie w kuchni.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do internetu, nie martwmy się - w prosty sposób możemy zmierzyć wagę i objętość produktów wykorzystując łyżeczkę, łyżkę oraz szklankę. Wystarczy zapamiętać, że łyżeczka to około 5 g/5 ml, łyżka 15 g/15 ml, a szklanka to 250 g/250 ml. Niestety, te wartości mogą różnić się od siebie w zależności od produktu, który chcemy odmierzyć, dlatego dobrym pomysłem będzie spisanie listy produktów i ich wartość odmierzoną w łyżkach czy szklankach. Na przykład szklanka mleka to 250 ml, ale szklanka mąki to tylko 150 g. Gdy poświęcimy kilka minut na stworzenie takiej listy, nawet gdy w przyszłości nie będziemy mieć dostępu do komputera czy wagi, odmierzanie składników nie będzie stanowiło problemu.

Nasi Partnerzy polecają