Wąska kuchnia w bloku? Oto triki architekta, które pomogą ci stworzyć funkcjonalne wnętrze!
Małe i wąskie kuchnie w blokach, zwłaszcza w starszym budownictwie, to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Jak połączyć w nich funkcjonalność z estetyką, by cieszyć się wygodnym i stylowym wnętrzem? Sprawdź nasze inspiracje w galerii! Znajdziesz tam praktyczne pomysły i sprytne rozwiązania, które pomogą ci urządzić idealną wąską kuchnię w bloku.
Autor: Getty Images/Ilija Erceg
Jasne kolory, dobre oświetlenie, meble wielofunkcyjne i minimalizm w wystroju. Zobacz, jak modnie można zaaranżować cisną kuchnię w bloku.
Spis treści
- Jak urządzić wąską kuchnię w bloku? Rozrysuj funkcje
- Wąska kuchnia w bloku: zamiast drzwi do szafek — roletki
- Jaki jest najlepszy kolor do wąskiej kuchni?
- Wąska kuchnia: z okapem czy bez?
- Mała, wąska kuchnia w bloku: jak ją urządzić? Zdjęcia
Jak urządzić wąską kuchnię w bloku? Rozrysuj funkcje
Architekt Marek Suchocki w swoim najnowszym filmie podaje kilka wskazówek na to, jak zaaranżować wąską kuchnię. Przede wszystkim warto rozrysować sobie funkcje: zdecydujmy, gdzie będzie lodówka, płyta grzewcza oraz zlew. Dodatkowo zaznaczmy, ile będzie pomiędzy nimi miejsca.
Najlepszym układem będzie ten w kształcie litery L. Architekt wspomina też o roboczym trójkącie, czyli odległości między lodówką, płytą grzewczą i zlewem. Te urządzenie tworzą wierzchołki trójkąta.
Zdaniem Marka Suchockiego, taki układ sprawia, że kuchnia jest funkcjonalna i możemy się w niej swobodnie poruszać. Podpowiada też wymiary:
- między lodówką a zlewem: 120-210 cm
- między zlewem a kuchenką: 120-210 (ewentualnie 90 cm w małych pomieszczeniach)
- między lodówką a kuchenką: 120-270 cm
Jak podkreśla, idealnie, jeśli możemy zostawić 40 cm blatu i dopiero później zamontować zlew. Z kolei między zlewem a płytą starajmy się zostawić jak najwięcej na blat — najlepiej 2 metry.
Wąska kuchnia w bloku: zamiast drzwi do szafek — roletki
Przestrzeń możemy zaoszczędzić, gdy zamiast klasycznych drzwiczek do szafek zamontujemy roletki lub drzwiczki przesuwne. Poza tym możemy pogłębić nasze szafki na głębokość 80-90 cm. W środku warto zrobić dodatkowe półki, gdzie będziemy mogli schować na przykład pokrywki od garnków i blaszki.
Świetnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni są także szuflady w cokołach. Musiałyby mieć przynajmniej 15 cm głębokości. Jak wskazuje architekt Marek Suchocki, wówczas kuchnia się nieco podniesie na wysokość 95 -97 cm.
Jaki jest najlepszy kolor do wąskiej kuchni?
Jak zauważa architekt Marek Suchocki, wybór jasnych barw do wąskiej kuchni jest bezpieczniejszą opcją. W przypadku ciemnych kolorów w grę wchodzi także ich odcień — ciepły lub zimny. Trzeba mieć tu trochę więcej wyczucia, aby nie popsuć takiej aranżacji.
Warto zastanowić się też nad kolorem mebli — na ciemnych będzie widać zarysowania.
— Ważne, żeby kolorystyka była podobna. Beż i jego odcienie, kremy, szarości i odcienie. Z kolei podłoga i blat powinny być w tej samej tonacji, tego samego koloru. Wtedy wszystko wygląda lżej. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, warto u góry zrobić przeszklone witryny. Wtedy nie przytłoczy nas swoją bryłą
— zauważa Marek Suchocki w swoim filmie.
Wąska kuchnia: z okapem czy bez?
Nawet jeśli twoja kuchnia jest niewielka, dobrze jest znaleźć miejsce na okap kuchenny. Pomoże utrzymać czystość, usuwając zapachy oraz nadmiar pary i tłuszczu z powietrza.
Poza tym odpowiednia wentylacja pomoże uniknąć gromadzenia się wilgoci, co może doprowadzić do pleśni. Pamiętaj o regularnym otwieraniu okien i zainstalowaniu wentylatora.
Mała, wąska kuchnia w bloku: jak ją urządzić? Zdjęcia
Autor: Getty Images/Ilija Erceg
Jasne kolory, dobre oświetlenie, meble wielofunkcyjne i minimalizm w wystroju. Zobacz, jak modnie można zaaranżować cisną kuchnię w bloku.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wąska kuchnia w bloku. Inspiracje
Autor: Mariusz Bykowski
Wąska kuchnia dwurzędowa