Wielofunkcyjne wyspy kuchenne, czyli przegląd gorących trendów

2017-05-19 17:29

Modna kuchnia może przypominać salon, biuro, bibliotekę lub bar. Pełna dowolność! Ważne, by wszystko w niej kręciło się wokół wyspy kuchennej – dużej, multifunkcjonalnej, integrującej. To trend ogólnoświatowy, taki sam w Mediolanie, Kopenhadze i Stambule. Tylko przyprawy są różne.

Spis treści

  1. Wielofunkcyjne wyspy kuchenne: nowoczesne rozwiązania
  2. Wielofunkcyjne wyspy kuchenne w praktyce: co jest na topie?
  3. Nowoczesne kuchnie: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Kuchnia, jadalnia i salon weszły na taki poziom integracji, że powstało wnętrze o zupełnie odmiennym charakterze niż jego składowe. Jak to możliwe? Odpowiedź jest jedna: wielofunkcyjna wyspa kuchenna.

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne: nowoczesne rozwiązania

Dobrą wiadomością dla tych, którzy lubią jadać w łóżku, w bibliotece, przed telewizorem i w ogóle w tych wszystkich miejscach, które kojarzymy z relaksem i zmysłową zabawą, będzie to, że droga z kuchni do tych miejsc znacznie się skróciła. Gotowanie przestało być wyrzucane gdzieś za drzwi, nomen omen kuchenne, czyli gorsze, wstydliwe. Bo nawet w kultowym erotyku „9 1/2 tygodnia” scenę lodówkową zaplanowano gdzieś z boku, by nie gorszyć minimalistycznego pokoju dziennego.

Dziś, zgodnie z najnowszymi trendami w światowym wzornictwie, wszystkie te granice zostały zniesione i kuchnia triumfalnie wkracza do ścisłego centrum naszej codziennej aktywności. Jej emisariuszem czy – jak mówi Justyna Zajc z firmy Meble Zajc – meblem przejściowym jest wysublimowana wyspa. – Dlatego pojawiają się w niej takie elementy, jak: efektownie podświetlane płaszczyzny, przeszklone witrynki, otwarte półki czy nawet miejsce na telewizor – dodaje. Znajdujące się na wyspie AGD i zlewozmywaki nie podkreślają z ostentacją swoich funkcji. Stały się graficznymi wzorami. Czasem nieco tajemniczymi – jak rysunki na skale. Albo jak ikonki na pulpicie tabletu.

Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Mebel, na zasadzie równouprawnienia z pozostałymi sprzętami, musi pasować do kominka, chilloutowej sofy, klubowego fotela, regału bibliotecznego. Z racji tego, że formę wyspy wymusza przeznaczenie, najczęściej przypomina elegancki bufet. Czasem wyrafinowany bar, którego gospodarz chce mieć wszystko i wszystkich na oku. Albo... ale to już pozostawmy apetytowi i fantazji artysty.

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne w praktyce: co jest na topie?

Wyspa kuchenna w lofcie: zamiast betonowej posadzki np. drewniany parkiet ułożony w jodełkę węgierską (w odróżnieniu od francuskiej tworzącej kąt 90 stopni ta ma stopni 120, co daje mniej dramatyczny efekt), ściany wygładzone, pomalowane w różnych odcieniach morskiej zieleni. Wyspa niech nawiązuje do industrialnego charakteru wnętrza: półki od strony jadalni mogą oddawać rysunek szprosów w starych oknach, a czarną stal niech złagodzą zwykłe pudełka z jasnego drewna. Fronty od strony roboczej? Na przykład złote. Tło dla wyspy może stworzyć wysoka zabudowa kuchenna, idealnie wtopiona w ścianę.

Zobacz też: Styl industrialny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Wyspa kuchenna do czytania: wnętrze jasne, spokojne i uporządkowane. Część dzienną z kuchnią niech spina okazała biblioteka wzdłuż jednej ściany. A jaka wyspa kuchenna? Najlepiej wyrafinowana, np. fronty od góry zaokrąglone, zintegrowane z wąskimi uchwytami z aluminium.

Wyspa kuchenna w kształcie litery „U”: centralnie ustawiona, rozległa wyspa w kształcie litery „U” i więcej do szczęścia nie trzeba! Taka wyspa kuchenna powinna być pojemna. Szafki od strony salonu mogą służyć jako kredens. Całość niech przypomina punkt dowodzenia – szaloną imprezą lub kulinarnymi manewrami rodziny. Istotna jest również ergonomia zlewozmywaków. Mniejszy, pomocniczy zlew kuchenny można usytuować blisko palników, a właściwy – po przeciwnej ich stronie.

Wyspa kuchenna modułowa: na czasie jest łączenie jasnego drewna z matową czernią. Modna też jest jednorodność – np. blaty robocze, które wyglądają tak samo jak fronty. A i organizacja wnętrza to hit: kilka modułów można dowolnie ustawić, wpisując przestrzeń kuchenną w większe pomieszczenie.

Wyspa kuchenna z podwójnym blatem: np. w kuchni „Mina” włoskiej marki Minacciolo wyspę uzbrojono w dwa blaty: niższy – roboczy – wykonany został ze stali galwanizowanej cyną. Wyższy, pełniący funkcję stołu-barku, ozdobiono szkliwioną mozaiką z lawy wydobywanej u podnóża Etny. Bazą jest potężny, dwustronny korpus z czarnej stali. Rozwiązanie – ze względu na gabaryty (oprócz wyspy są jeszcze ogromne szafy z AGD) i surowość formy – idealne do loftu lub, tu siłą będzie kontrast, stylowej dworskiej kuchni.

Nowoczesne kuchnie: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Ergonomiczne, funkcjonalne i estetyczne – takie są nowoczesne kuchnie. Zainspiruj się gotowymi projektami!

Nasi Partnerzy polecają