Wszystko co powinnaś wiedzieć o blatach kuchennych i zlewach. Praktyczne porady, inspirujące rozwiązania

2023-07-24 16:23

Wystarczy niewiele, by twoja kuchnia nabrała świeżości, wyglądała nowocześnie, lepiej ci służyła. Zadbają o to blat i zlewozmywak. Podpowiadamy, co przemyśleć przed zakupem, na co zwrócić uwagę przy wyborze, co jest istotne przy montażu.

Zanim dokonasz wyboru
  • Koncepcja. Nowy blat nie musi przypominać poprzednika. Może być grubszy, mieć inny profil (przednią krawędź) – prosty wygląda nowocześniej, zaokrąglony klasycznie. Dobrze, aby pasował stylem do kuchni, nawiązywał do mebli, ścian, podłogi.
  • Materiał. Łatwo dostępny i atrakcyjny cenowo jest blat laminowany, czyli składający się z płyty wiórowej oklejonej laminatem melaminowym. Bardziej wytrzymały na gorące przedmioty i zarysowania jest laminat HPL (zaimpregnowany na ciepło żywicą). W przypadku blatu drewnianego z wysoką temperaturą lepiej radzi sobie drewno olejowane. Lakierowane i klejone jest za to twardsze. Od gatunków krajowych twardsze i odporniejsze na wilgoć są egzotyczne (merbau, tek, iroko). Mistrzem wytrzymałości w kuchni jest natomiast granit (marmur źle znosi ostre przedmioty i działanie kwasów). Minusy kamienia? Duży ciężar i brak możliwości przycięcia w domu. Na zamówienie możesz też wykonać blat z kompozytu (żywicy akrylowej i minerałów) – jest odporny na zarysowania, kwasy, wodę.
  • Do pary ze zlewozmywakiem. Jeśli chcesz mieć zlew wpuszczany w blat, pasuje do niego blat z każdego omawianego materiału. Wybierasz zlew doklejany od spodu? Postaw na blat z kamienia, kompozytu, ewentualnie z drewna egzotycznego.

Zobacz też: Blaty kuchenne. Jaki blat kuchenny wybrać? Porady i porównanie materiałów

Blaty na różnych wysokościach

Standardowo blat powinien znajdować się na wysokości 85 cm od podłogi. Przy płycie grzewczej może być 10–15 cm niżej (co ułatwia zaglądanie do garnków), a przy zlewie 15 cm wyżej (nie musisz się garbić, myjąc naczynia). Różnicowanie wysokości blatu ma jednak sens tylko w większej kuchni. W małej wprowadza optyczny bałagan.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Zajc Na zdj. podwyższony fornirowany blat pełni funkcję barku. Niższy, nad szafkami wykonany jest z corianu. Model 006, Zajc Kuchnie.

Jaki wzór i kolor blatu?

Jeśli nie chcesz, by na blacie było widać każdą kroplę wody czy okruszek, unikaj materiałów jednobarwnych, gładkich, z połyskiem. Najlepiej sprawdzą się delikatnie nakrapiane, stonowane kolorystycznie, matowe. Zbyt kolorowy, pstrokaty może przytłaczać kuchnię, tworzyć wrażenie nieładu. Marzysz o efekcie luksusu za niską cenę? Wybierz blat laminowany imitujący kamień, stal czy egzotyczne drewno.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Pfleiderer Na zdj. obok. blat Calcite Grey, szer. 60 cm, gr. 3,8 cm, Pfleiderer.

Kuchnie z drewnianym blatem — GALERIA ZDJĘĆ

Grubość blatu. Jeśli szukasz cienkiego, rozejrzyj się wśród kompozytowych. Niektórzy producenci proponują 0,6-centymetrowe, chociaż lepiej wybrać stabilniejsze 1-centymetrowe (corian.pl, forner.pl). Warto wzmocnić je od spodu. Blaty kamienne zwykle są cięte z płyt o grubości 2 i 3 cm (moldysz.com). Drewniane mierzą 2,6–4,5 cm (dlh.pl), laminowane 2–7 cm (castorama.pl). Decydując się na grubszy, upewnij się, jak można osadzić w nim płytę indukcyjną i zlew.

Ważne wymiary i kształty

Minimalna odległość zlewu od płyty grzewczej lub zamykającej ciąg roboczy ściany bocznej to 50 cm. Nie martw się, że będzie to zmarnowane miejsce – wykorzystasz je do odstawiania garnków. Kształt i rozmiar zlewu dopasuj do potrzeb. Jeśli nie masz zmywarki, przyda ci się zlew 2-komorowy. Zajmuje 80–100 cm. Do szybkiego płukania naczyń i żywności wystarczy zlew 1-komorowy, kwadratowy lub okrągły. 1,5-komorowy z ociekaczem to złoty środek – w sam raz do płukania sztućców, osuszania naczyń. Zwróć uwagę na głębokość komory. Im większa, np. 20 cm, tym łatwiej umyjesz np. blachę do ciasta.

Zlew, bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki IKEA
Warto wiedzieć - silikonowanie

Blat kuchenny i zlew znajdują się już na miejscu? Przetrzyj je do czysta, osusz. Krawędzie uszczelnij silikonem – bezbarwnym lub jak najbardziej zbliżonym kolorystycznie do barwy blatu, zlewozmywaka, ściany. Precyzyjne rozprowadzanie i profilowanie preparatu przed utwardzeniem ułatwią ci np. kostki Professional Tytan.Pozwól im dobrze wyschnąć. Z nowo zamontowanego zlewu korzystaj nie wcześniej niż po 24 godzinach.

Zlew nakładany na szafkę

To funkcjonalne rozwiązanie. Zlew dopasowuje się wymiarami do szafki stojącej (zwykle 50-, 60- lub 90-centymetrowej), mocuje na korpusie szafki. Warto zastosować taki sposób, gdy: podobają ci się kuchnie w stylu angielskim lub prowansalskim, masz długi ciąg roboczy, a nie chcesz łączyć blatów (szeroki zlew pośrodku ciągu umożliwia montaż dwóch krótszych blatów), oraz gdy potrzebujesz solidnego, masywnego zlewu.

zlew ceramiczny
Autor: Villeroy & Boch
Problem - rozwiązanie

● Co zrobić, gdy zlewozmywak został źle osadzony w blacie? Jest niestabilny lub nieszczelny?

Taka sytuacja zdarza się rzadko, ale jest możliwa. Jeśli zlew się chybocze, to znak, że albo blat albo zlew są krzywe (zlewozmywak stalowy może jeszcze „poddać się” w trakcie montażu, pozostałe nie). Jedyne wyjście to reklamacja sprzętu lub w przypadku źle wyciętego otworu – reklamacja pracy osoby, która przygotowywała blat pod zlew. Wpuszczenie silikonu, zastosowanie podkładek czy dodatkowych uszczelek w celu wypełnienia szczeliny między zlewozmywakiem a blatem nie będzie wyglądało estetycznie. Jeśli blat i zlew nie pasują do siebie idealnie, jedno z nich musi zostać wymienione. Moje doświadczenie wskazuje, że gdy oba sprzęty są proste, stabilne, dobre gatunkowo, ich montaż musi się udać, nie pojawią się nieszczelności i szpary.

W podobnym kolorze

Dobierając zlewozmywak i płytę grzewczą do odcienia blatu, otrzymasz niemal jednolitą, uporządkowaną płaszczyznę. Warto skorzystać z tego triku w kuchniach małych i połączonych z salonem.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Deante

Nie wiesz jaki blat kuchenny wybrać? Polecamy nasze GALERIE ZDJĘĆ, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji

Nasi Partnerzy polecają