Wygodny kącik jadalniany w małej kuchni. Zobaczcie, jak go urządzić
Nawet w małej kuchni można zorganizować wygodny kącik jadalniany. Wystarczy niewielki stół i dwa krzesła, mogą być składane. Szybko stanie się ulubionym miejscem domowników i gości. Zobaczcie, jak zaaranżować wygodny kącik jadalniany w małej kuchni.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Strefa jadalniana stanowi największą ozdobę tego pomieszczenia inspirowanego stylem vintage. Usytuowana przy ścianie z dużym grzejnikiem sprawiła, że nie jest on bardzo widoczny, bo forma i kolor mebli bardziej przyciągają uwagę.
Spis treści
- Aranżacja kuchni: czy kącik jadalniany jest nadal potrzebny?
- Zobacz też: wygodny kącik jadalniany
- Pomysłowy kącik jadalniany w małej kuchni
- Wygodny stół w małej kuchni
Nie warto rezygnować ze stołu w kuchni – nawet jeśli miałby być symboliczny. Kącik jadalniany, nawet ten najmniejszy, szybko staje się ulubionym miejscem domowników i gości: na poranną kawę, posiłki i pogaduszki od serca.
Aranżacja kuchni: czy kącik jadalniany jest nadal potrzebny?
W każdej, nawet w małej kuchni, da się urządzić kącik jadalniany – najwyżej usiądą w nim tylko dwie osoby. Zwykle determinuje nas metraż i kształt pomieszczenia.
W długiej i wąskiej kuchni kącik jadalniany najwygodniej jest umieścić na końcu ciągu roboczego przy krótszej ścianie – na ogół to strefa przy oknie. W najskromniejszej wersji miejscem posiłków może być opuszczany blat mocowany do ściany, a gdy miejsca jest dostatek – mniejszy lub większy stół.
Najwygodniejszy jest okrągły - zawsze zmieści się przy nim dodatkowy biesiadnik, a przemieszczając się po kuchni, nie obijemy sobie boków o narożniki. Także wyspa i półwysep mogą być wykorzystane do urządzenia miejsca do jedzenia. Blat jest tu nieco wyżej, więc potrzebne będą siedziska barowe - hokery.
Jeśli kuchnia i pokój tworzą wspólną przestrzeń, postawmy stół na granicy obu pomieszczeń. Kuchenne krzesła powinny być twarde, łatwe do umycia, szczególnie gdy w domu są małe dzieci. Składane pozwolą odzyskać trochę miejsca. Pamiętajmy także o powieszeniu nad stołem (blatem) lampy, której światło stworzy miły nastrój. Może to być kinkiet lub lampka na klips przypinana do półki z abażurem kierującym światło na stół.
Zobacz też: wygodny kącik jadalniany
Autor: Sara Niedźwiecka
Jeśli dysponujemy we wnętrzu kuchni wolną przestrzenią do zagospodarowania, zdecydujmy się choć na malutki stolik, który będzie pełnić rolę stołu jadalnego. Dobierając do prostego stołu oryginalne stołki, stworzymy niepowtarzalną strefę jadalną w małej kuchni.
Pomysłowy kącik jadalniany w małej kuchni
Jeśli w żaden sposób nie zmieści się stół, zamówmy u stolarza rozwiązanie, które pozwoli jadać w kuchni chociaż śniadania. Najmniejszy kącik, dla dwóch osób, można urządzić za pomocą małego blatu wysuwanego spod blatu roboczego. Do tego dwa składane krzesła i gotowe.
Większy, w formie stolika na dwóch nogach z kółkami, wyjeżdżającego spod ciągu roboczego, pomieści nawet cztery osoby. Można też pokusić się o dostawienie prostopadłego półwyspu, pod którym schowają się dwa taborety
Wygodny stół w małej kuchni
Wybierzmy kwadratowy lub prostokątny, jeśli zależy nam na ulokowaniu go przy ścianie, okrągły zaś, gdy ma być wolnostojący. Jeżeli to będzie jedyny stół, kupmy model rozkładany. Ustawmy go tak, by nie kolidował z drzwiczkami i szufladami oraz sprzętami AGD.
Przy piekarniku i zmywarce praktyczna odległość od stołu to ok. 150 cm, przy szafkach otwieranych – 120 cm. Wolna przestrzeń za krzesłem powinna wynosić minimum 80 cm, więcej (110 cm), jeżeli za krzesłem znajduje się ciąg komunikacyjny.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Strefa jadalniana stanowi największą ozdobę tego pomieszczenia inspirowanego stylem vintage. Usytuowana przy ścianie z dużym grzejnikiem sprawiła, że nie jest on bardzo widoczny, bo forma i kolor mebli bardziej przyciągają uwagę.