Wymiana baterii kuchennej: na co zwrócić uwagę, co wybrać?

2024-07-23 15:39

Cieknie Ci kran? A może bateria kuchenna nie pasuje do aranżacji wnętrza? Zastanawiasz się nad wymianą starej baterii na nową, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Podpowiemy jaki rodzaj baterii wybrać, jakie funkcje mogą okazać się przydatne i udowodnimy, że wymiana kranu to prosta sprawa.

Spis treści

  1. Wymiana baterii: od czego zacząć?
  2. Wymiana baterii: przydatne funkcje
  3. Wymiana baterii: proste odpowiedzi na trudne pytania
  4. Bateria ścienna podtynkowa: plusy i minusy
  5. Bateria sztorcowa: wymiana krok po kroku

Decydując się na wymianę baterii kuchennej musisz wiedzieć od czego zacząć. Wtedy cały proces okaże się prosty i bezstresowy. Często impulsem do wymiany baterii kuchennej jest chęć dopasowania jej do stylu aranżacji przestrzeni. Przy wyborze konkretnego modelu baterii kuchennej pamiętaj, że jest to drobny element, który pomoże wyznaczyć styl twojej kuchni. Ale nie tylko... najnowsze modele baterii zagotują wodę na herbatę, przefiltrują ją, albo nasycą CO2.

Wymiana baterii: od czego zacząć?

- Poznaj cechy dobrej baterii. Skup się na jej wnętrzu. Wygląd i dodatkowe funkcje odłóż na drugi plan. O trwałości decyduje jakość powłoki chromowej, precyzja dopasowania podzespołów i rodzaj głowicy. Bateria powinna mieć głowicę ceramiczną. Im większa średnica głowicy (zwykle od 2,5 cm do 4 cm), tym lepsza regulacja strumienia, a często też wytrzymałość kranu. Sprawdź, czy bateria jest wyposażona w filtr, który zabezpiecza przed zanieczyszczeniami. Poza tym, upewnij się czy ma perlator lub aerator, którego zadaniem jest  „zmiękczanie” strumienia wody. Taka funkcja okaże się niezwykle przydatn w przypadku płukania np. sałaty. Poza tym, powoduje on napowietrzanie strumienia wody, dzięki czemu znacznie zmniejsza jej zużycie. Jeśli nie chcesz, by na końcu wylewki gromadził się osad wapienny, warto zainwestować w kran z systemem anti-scale. Warto zwrócić uwagę na gwarancję – dowiedz się czy dotyczy tylko korpusu, czy także wylewki i pozostałych akcesoriów?- Dostosuj do potrzeb. Bateria ma nie tylko ładnie wyglądać, ale także ma ułatwiać prace kuchenne. Jeśli jesteś osobą leworęczną, wybierz kran z dźwignią ustawianą centralnie lub po lewej stronie. A może wolisz model bezdotykowy, który jest idealny do płukania rąk. Dobierz również baterię do wielkości zlewu. - Pamiętaj o montażu. Dopasuj rodzaj baterii do instalacji hydraulicznej. Jeśli obecny kran mocowany jest do ściany, kup baterię ścienną. Jeśli zaś jest zamontowany do blatu lub zlewu, wówczas będziesz potrzebował armatury stojącej (sztorcowej). Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku, gdy decydujesz się na generalny remont kuchni. Wówczas bez żadnych ograniczeń, masz dwie opcje do wyboru.

Wymiana baterii: przydatne funkcje

- Bateria kuchenna z modułem grzewczym. Bateria, która gotuje wodę na herbatę? To jest możliwe! Gdy żyjesz w pośpiechu lub masz małą kuchnię, w której trudno wygospodarować miejsce nawet na czajnik elektryczny, życie ułatwi ci bateria z modułem grzewczym. Co istotne, jej montaż nie wymaga przeróbek hydraulicznych. Kompaktowy, płaski podgrzewacz bez problemu mieści się w szafce pod zlewem, wystarczy podłączyć go do zasilania 230 V. Zapewnia wodę zimną, ciepłą 55°C oraz wrzącą 100°C. Co istotne, nawet podczas grzania zachowuje chłodną obudowę.  A co w przypadku, kiedy w domu jest dziecko? Specjalna blokada pokrętła uchroni je przed poparzeniem.- Bateria kuchenna z filtrem. Gdy woda z kranu jest mocno chlorowana, wapienna, ma mętny kolor czy posmak metali ciężkich, zainwestuj w zestaw filtrujący. Masz do wyboru baterię z jedną wylewką i dwoma uchwytami (do wody kranowej i filtrowanej) albo z dwoma wylewkami. Zwróć uwagę także na wymiary wkładu filtrującego, sposób mocowania, okres eksploatacji, zakres działania. Warto pamiętać, że filtr należy wymieniać co 3-6 miesięcy. - Bateria kuchenna z przełącznikiem zmywarki. Do tej pory, aby zakręcić zawór zmywarki przed wyjściem z domu lub dłuższym wyjazdem, trzeba było uporać się z trudnym dostępem do odpływu pod zlewem. Teraz do wyboru mamy wygodną baterię z zaworem zmywarki. - Bateria kuchenna ze zmienną wysokością. Jeśli planujesz ustawić zlewozmywak przy oknie, pamiętaj o odpowiedniej baterii. Powinna mieć opuszczaną wylewkę: chowaną w blat, ewentualnie w zlew, pochylaną (do przodu, na bok) albo wyciągany korpus. - Bateria kuchenna na fotokomórkę. Bateria bezdotykowa wymaga zasilania bateriami litowymi lub transformatorem. Zanim ją kupisz, warto sprawdzić, czy funkcję można łatwowyłączyć.

Wymiana baterii: proste odpowiedzi na trudne pytania

Czasem ciężko nam zdecydować się nawet na najmniejszą zmianę we wnętrzu, bo wydaje nam się to bardzo skomplikowane. Planując wymianę baterii ściennej, zastanawiasz się czy będziesz musiał skuwać płytki? Wszystko zależy od tego, czy mowa o baterii natynkowej czy podtynkowej. Ta pierwsza, przyłącza wody wyprowadzone są ze ściany. W tym przypadku, starą baterię wystarczy odkręcić, a nową przykręcić. Nie trzeba skuwać płytek. Odległości między rurami to zwykle 15 cm. Standardowa bateria natynkowa wyposażona jest w łączniki mimośrodowe, którymi można regulować położenie baterii względem przyłączy wody (nawet w obrębie 2 cm). Natomiast w przypadku baterii podtynkowej, ze ściany wystaje tylko wylewka i uchwyty. Korpus jest ukryty pod tynkiem. Wymiana baterii w większości przypadków wiąże się ze skuciem płytek (przed zakupem kranu warto dopytać o to sprzedawcę).

Bateria ścienna podtynkowa: plusy i minusy

Plusy: Bateria ścienna podtynkowa jest przytwierdzana do ściany, więc nie trzeba wycinać na nią otworu w blacie lub zlewie. Jest to bardzo wanże zwłaszcza w przypadku twardych materiałów, jak np. kamień). Ten rodzaj baterii zajmuje mniej przestrzeni zlewozmywakowej niż model stojący.Minusy: Bateria ścienna podtynkowa jest trudniejsza w montażu i wymianie niż kran stojący.Warto pamiętać: Rury wodne należy wkuć w ścianę, wyprowadzić powyżej zlewu. Bateria powinna się znajdować 25–35 cm nad górną krawędzią zlewozmywaka. Najlepiej pośrodku zlewu. Jej wylewka musi być ruchoma, o dużym zasięgu, z wyprofilowaną końcówką.

Bateria sztorcowa: wymiana krok po kroku

1. Zamknij główny zawór wodny (zwykle znajduje się pod wodomierzem). Wypuść wodę z kranu. Jeśli na rurce pod zlewozmywakiem jest dodatkowy zawór, koniecznie go zakręć. 2. Rozłóż ścierkę pod zlewem. Poluzuj wężyki lub złączki (wycieknie z nich jeszcze trochę wody). Odkręć nakrętki. 3. Czas najwyższy odkręcić starą baterię. U jej podstawy, pod zlewem (lub blatem) jest trzon z gwintem. Poluzuj nakrętkę. Odkręć baterię, wyciągnij ją od góry.4. Zamocuj nową baterię – ustaw wylewkę w dobrą stronę, włóż trzon baterii w otwór zlewozmywaka (lub blatu). Nałóż od spodu podkładki (zgodnie z instrukcjąna opakowaniu), przykręć nakrętkę. Upewnij się, że bateria jest prawidłowo ustawiona. 5. Z trzonu baterii wychodzą dwa elastyczne wężyki – do ciepłej i zimnej wody.Podłącz je do rur hydraulicznych (w razie potrzeby przytnij wężyki). Dokręć złączki. 6. Otwórz główny zawór wodny, a następnie sprawdź szczelność instalacji.

Plusy: Montaż i wymiana baterii sztorcowej nie są zbyt skomplikowane. Rury wodne można prowadzić na wierzchu. Nie trzeba być precyzyjnym, wystarczy pociągnąć rury w okolice zlewu (z baterią połączą je gumowe wężyki). Szczelność instalacji jest łatwa w monitorowaniu. Większy wybór modeli sztorcowych niż podtynkowych.Minusy: Przy tym rodzaju baterii, trzeba wyciąć otwór w blacie lub zlewie. Przestrzeń za nią jest trudno dostępna.Warto pamiętać: Baterię sztorcową montuje się w centralnej części zlewu (1- lub 2-komorowego) albo w narożniku (zlewozmywak 1-komorowy). Im mniejszy zlew, tym bateria powinna mieć mniejszy zakres obrotu oraz niższą wylewkę. Dlaczego? Aby zminimalizować chlapanie wody.

Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio