Mała kuchnia z wyspą i salonem. Jak urządzić funkcjonalną małą kuchnię z wyspą?
Warto ją uwzględnić w projekcie kuchni. Wyspa kuchenna może pełnić funkcje dodatkowego blatu do pracy, wygodnej jadalni czy pojemnego schowka. Odgrywa też ważną rolę w kształtowaniu przestrzeni, w otwartej strefie dziennej najczęściej oddziela kuchnię od salonu. Zobacz, jak urządzić ciekawą przestrzeń z małą wyspą kuchenną z salonem.
Autor: serwis prasowy usedkitchenexchange.co.uk
Kilka identycznych lamp zawieszonych „pod linijkę” nad długą wyspą to klasyka, która nie wychodzi z mody. Oprawy dodają aranżacji dynamiki, a wraz z wyspą tworzą rodzaj optycznej zasłony wytyczającej granicę między strefami funkcyjnymi.
Spis treści
- Mała kuchnia z wyspą i salonem
- Funkcje wyspy kuchennej
- Oświetlenie wyspy kuchennej
- Jak urządzić kuchnię w bloku? 27 zdjęć kuchni z prawdziwych mieszkań
Mała kuchnia z wyspą i salonem
Wyspa w przestrzeniach otwartych jest już właściwie stałym elementem aranżacji – efektownie oddziela strefę gotowania od salonu, sprawdza się tu też od strony praktycznej. Ale i w dużych kuchniach zamkniętych ułatwia organizację ciągu roboczego. Zmniejsza dystans między blatami, dodatkowo może stanowić aneks jadalniany. Wielkość wyspy to kwestia indywidualna – zależy od metrażu pomieszczenia oraz zakresu funkcji, które ma pełnić.
Wyznaczając na nią miejsce, pamiętaj o uwzględnieniu wolnego obszaru dookoła wyspy (na swobodne poruszanie się i pracę przy blacie). Jeśli blat jest wyłącznie pomocniczy, a pod spodem nie przewidujesz szafek z szufladami, wystarczy zostawić przy meblu ok. 90 cm wolnej przestrzeni.
Gdy planujesz szuflady, zostaw przed nimi minimum 120 cm (po wysunięciu zajmują bowiem ok. 60 cm). Zamierzasz urządzić na wyspie miejsce do jedzenia? Niezbędne jest co najmniej 60 cm pustej podłogi za krzesłami na ich odsunięcie od blatu.
Funkcje wyspy kuchennej
Do wyspy, która gra rolę stołu do jedzenia oraz przygotowania potraw, trzeba podłączyć jedynie instalację elektryczną (do jej oświetlenia). Doświadczenie podpowiada, że przydają się też gniazdka elektryczne. Można wtedy podłączyć mikser, blender czy skorzystać z laptopa. Decydując się na montaż płyty grzejnej, weź pod uwagę doprowadzenie prądu zarówno do niej, jak i do okapu.
Jeśli urządzenie pracuje w trybie pochłaniacza, jego odległość od przewodu wentylacyjnego nie ma znaczenia. Jednak gdy działa w trybie wyciągu, pamiętaj, że jego skuteczność jest tym mniejsza, im dalej usytuujesz go od przewodu. Odległość ma też znaczenie w przypadku instalacji zlewu i zmywarki. Rurę kanalizacyjną umieszcza się w podłodze, zachowując spadek 4-5%. Łatwiej o większe nachylenie rury, gdy wyspa jest blisko pionu kanalizacyjnego.
Oświetlenie wyspy kuchennej
Gdy wyspa pełni wiele zadań – są w niej zamontowane płyta grzewcza czy zlewozmywak, przyjmuje się te same zasady oświetlenia jak przy projektowaniu standardowego blatu. Źródła światła powinny dobrze rozjaśniać każdą strefę pracy, zatem liczbę opraw dopasuj do poszczególnych funkcji i wielkości blatu.
Ważne, by zastosować lampy z kloszami otwartymi od dołu lub punktowe. Skierują światło w wybrane miejsca na blacie. Przy tym żarówki nie powinny wystawać spod kloszy, ponieważ mogą oślepiać domowników krzątających się przy wyspie. Oprawy powieś tak, by nie przeszkadzały w przygotowywaniu posiłków, a także w komunikacji z osobami po drugiej stronie wyspy, czyli najlepiej na wysokości ponad głowami użytkowników.
Do strefy pracy zaleca się światło o jasnej temperaturze barwowej, zbliżone do naturalnego (3000-4000 K). Eksponuje ono szczegóły, nie fałszuje kolorów, aktywizuje umysł człowieka.
Autor: serwis prasowy usedkitchenexchange.co.uk
Kilka identycznych lamp zawieszonych „pod linijkę” nad długą wyspą to klasyka, która nie wychodzi z mody. Oprawy dodają aranżacji dynamiki, a wraz z wyspą tworzą rodzaj optycznej zasłony wytyczającej granicę między strefami funkcyjnymi.
Jak urządzić kuchnię w bloku? 27 zdjęć kuchni z prawdziwych mieszkań
Autor: Magda Łojewska / Vey Photography
Kuchnia otwarta na salon