Kuchnia z wyspą w roli głównej. Oto 13 najmodniejszych projektów i aranżacji
Wyspa w kuchni pełni wiele funkcji. Z jednej strony jest dodatkową przestrzenią roboczą, z drugiej z powodzeniem zastępuje stół. Jak zaaranżować ją we wnętrzu? Jaki kształt i kolor wybrać? Podpowiadamy! A w galerii pokazujemy 13 najciekawszych pomysłów na modną wyspę kuchenną!
Autor: Zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom, projekt: Decoroom
Biel i czerń to połączenie uniwersalne, eleganckie i ponadczasowe.
Spis treści
- Nowoczesna kuchnia z wyspą
- Wyspa kuchenna w kuchni zamkniętej
- Kuchnia z wyspą otwarta na salon
- Kuchnia z wyspą. Inspiracje
Nowoczesna kuchnia z wyspą
Wyspa kuchenna to coraz popularniejsze rozwiązanie w projektach wnętrz. Od czasu, kiedy gotowanie okrzyknięto stylem życia, króluje ona we wnętrzu, będąc wielofunkcyjną przestrzenią, zarówno w kuchni otwartej, jak i zamkniętej. Tak – wbrew pozorom, wyspa kuchenna nie jest zarezerwowana jedynie do projektów zakładających połączenie salonu z kuchnią. Co warto wiedzieć o wyspie kuchennej? W jaki sposób urządzić nowoczesną kuchnię z wyspą? Podpowiadamy, doradzamy, inspirujemy.
Wyspa kuchenna w kuchni zamkniętej
Gdy planujesz montaż wyspy kuchennej w kuchni zamkniętej, pomieszczenie powinno mieć ok. 15 m². Przyjmuje się, że minimalne wymiary wyspy kuchennej wynoszą: 380 cm długości i 360 cm szerokości. Minimalną długość kuchni należy obliczyć, dodając długość najprostszej wyspy (będącej blatem roboczym – 80 cm), do odległości od niej do ścian po obu stronach (czyli 2 × 120 cm), co daje 320 cm.
Jednakże ze względu na konieczność zmieszczenia również lodówki oraz szafki, niezbędne jest dodanie co najmniej z jednej strony ich minimum 60 cm – i tak mamy minimalną długość kuchni – 380 cm. Identycznie postępujemy, obliczając szerokość. Składają się na nie: szerokość wyspy – 60 cm + obejście 2 × 120 cm, a do tego szafki, chociaż z jednej strony – 60 cm. Stąd minimalną szerokość pomieszczenia określa się na ok. 360 cm.
Kuchnia z wyspą otwarta na salon
Wyspa kuchenna, która zaplanowana jest w otwartym wnętrzu stanowiącym salon z kuchnią, zazwyczaj wyznacza granice pomiędzy poszczególnymi strefami. Jeśli zatem ma zabudowę w kształcie litery U, powinna mieć co najmniej 360 cm długości. Wynik taki dają: długość wyspy (aby blat roboczy był funkcjonalny, powinien mieć ok. 80 cm), odległość pomiędzy nią a szafkami (po 80 cm) oraz głębokość szafek (2 × 60 cm), co daje 360 cm. Przy zabudowie w kształcie litery L zyskamy natomiast 60 cm.
Kuchnia z wyspą. Inspiracje
Autor: Zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom, projekt: Decoroom
Biel i czerń to połączenie uniwersalne, eleganckie i ponadczasowe.