Zabudowa meblowa oraz ściany w kolorze szałwiowym. Nowoczesna kuchnia w domu z historią
– Pierwotnie kuchnia zajmowała małe i ciemne pomieszczenie. Dziś ma widok na ogród, jadalnię i salon. Zmiany wyszły jej na dobre – mówi Anna, która po latach wróciła do domu z dzieciństwa. Szałwiowy kolor ścian nadał jej wyjątkowy charakter. Zobacz, z czym łączyć i co pasuje do koloru szałwii.
Autor: Projekt: Ewelina Moszczyńska, Marta Puchalska-Kraciuk/Moszczyńska Puchalska Studio Architektury, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska, tekst: Matylda Gruman
Spis treści
- Metamorfoza ciemnej kuchni
- Kuchnia z jadalnią
- Wnętrze w styl modernistycznym
- Jak urządzić nowoczesną kuchnię
Metamorfoza ciemnej kuchni
Decyzja zapadła dość szybko: przenosimy kuchnię do drugiej części domu. W spokojne miejsce, z dala od ulicy, tuż przy ogrodzie – mówią Anna i Maciej, którym spodobał się pomysł projektantek (Eweliny Moszczyńskiej oraz Marty Puchalskiej-Kraciuk). I choć pociągnęło to za sobą lawinowe zmiany, jak wyburzenie ścian czy poprowadzenie na nowo instalacji wodnych i elektrycznych, warto było!
Kuchnia z jadalnią
Teraz kuchnia łączy się z jadalnią w amfiladzie, która w naturalny sposób przechodzi w salon. – Zabudowa meblowa oraz płytki w szałwiowym kolorze znajdują odbicie w bibliotece, mieszczącej się po przeciwnej stronie, na końcu salonu. Z kolei czarne szafki, kamuflujące okap, odpowiadają czerni kominka – wyjaśniają architektki.
Właściciele tej niewielkiej kuchni też postawili na zieleń. Oto mała kuchnia w kolorze oliwkowym
Wnętrze w styl modernistycznym
Projekt został dokładnie przemyślany. Nawiązuje do historii domu, powstałego w Warszawie, pod koniec lat 30. XX wieku. Jego modernistyczny charakter podkreślają naturalne materiały (kamień, dębowa jodełka, lastryko w holu), chłodna kolorystyka zabudowy i płytek o wymiarach 15x15 cm czy czerń obecna w dodatkach (blat, armatura, kontakty z linii Berker 1930).
Jak urządzić nowoczesną kuchnię
– Jednocześnie kuchnia jest bardzo nowoczesna, wręcz minimalistyczna. To zasługa między innymi wykonanych na zamówienie szafek z gładkimi frontami z MDF-u i AGD wtapiającego się w tło mebli – twierdzą projektantki. Ciekawy kontrast widać też w jadalni. Tam obrazy młodych polskich artystów sąsiadują z antykami, odrestaurowanymi barkiem i stołem.
Rząd szafek stojących mierzy 4,20 m długości. Wykończyłyśmy go od góry taflą czarnego granitu. Początkowo zamówiłyśmy u kamieniarza kilka próbek blatów. Każdy poddałyśmy testom – na działanie kwasów, plam, wysokich temperatur. Zwyciężył Zimbabwe, niemal niezniszczalny. Matowy, z nieco chropowatą fakturą skórki pomarańczowej (to efekt płomieniowania, czyli rozgrzania kamienia ogniem, a potem schłodzenia go wodą). Wygląda bardzo szlachetnie.
Autor: Projekt: Ewelina Moszczyńska, Marta Puchalska-Kraciuk/Moszczyńska Puchalska Studio Architektury, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska, tekst: Matylda Gruman
Moda na zielone kuchnie trwa. Zobacz jeszcze jedną kuchnię w zieleni, tym razem w kolorze mięty
Autor: Projekt: Renata Jachtoma-Mendak/Jachtoma Design, zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, stylizacja: Joanna Płachecka
Główną rolę pełni w tym miejscu okrągły zlewozmywak. Pod nim, za tzw. łamanym frontem, znajduje się szafka na kosze na śmieci, detergenty, przyłącza do zmywarki i zlewu. – Górne szafki narożne (nasz składzik pakowanej żywności) oddziela panel maskujący, umożliwiający szersze otwieranie drzwiczek – tłumaczą właściciele. Ściany pokrywają płytki 10x10 cm w kolorze złamanej bieli, z szarą fugą. Natomiast podłogę – lite deski dębowe, lakierowane na półmat, z frezowaną fugą podkreślającą kształt pojedynczych desek.
Autor: Materiały prasowe: KODO
Przeczytaj też: 40-metrowe mieszkanie w kolorach szałwii. Zobacz, jak urządzono niewielką przestrzeń