Zgrzewarka próżniowa do pakowania żywności. Jakie urządzenie wybrać?
Zgrzewarka próżniowa to urządzenie, które pomaga długotrwale przechowywać żywność, a tym samym uniknąć jej marnowania. Zanim kupimy pakowarkę próżniową zastanówmy się, jakie mamy potrzeby i oczekiwania i pod tym kątem dobierzmy funkcje sprzętu. Co i jak długo można przechowywać w opakowaniu próżniowym? Na co zwrócić uwagę przed wyborem urządzenia do próżniowego pakowania jedzenia?
Spis treści
- Na czym polega próżniowe pakowanie żywności?
- Jakie produkty można pakować próżniowo?
- Przechowywanie żywności pakowanej próżniowo
- Jak działa zgrzewarka próżniowa?
- Zgrzewarka próżniowa – parametry i funkcje
- Pakowarka próżniowa – przydatne akcesoria
- Worki i folia do zgrzewarki próżniowej
- Ile kosztuje zgrzewarka próżniowa
Na czym polega próżniowe pakowanie żywności?
Pakowanie próżniowe to jeden z najlepszych sposób zabezpieczenia produktów spożywczych. Dany produkt umieszcza się w szczelnym, foliowym opakowaniu, a następnie zmniejsza się ciśnienie wewnątrz poprzez redukcję ilości tlenu. Następnie opakowanie należy hermetycznie zamknąć. Zapakowane przy użyciu tej metody pożywienie nie psuje się, ponieważ jest chronione przed dostępem powietrza z otoczenia oraz rozwojem mikroorganizmów. Dzięki pakowaniu próżniowemu produkty spożywcze mają pięciokrotnie dłuższy okres przydatności do spożycia, a większość składników mineralnych i witamin zostaje zachowana. Dzięki nie dopuszczeniu do utleniania żywności i rozwoju bakterii tlenowych nie zachodzą procesy gnilne, skutkujące utratą walorów odżywczych i smakowych jedzenia. Szczelnie zapakowaną żywność można następnie przez długi czas przechowywać w spiżarni, lodówce lub zamrażarce.
Jakie produkty można pakować próżniowo?
W hermetycznie zamkniętych workach lub pojemnikach próżniowych można przechowywać praktycznie każdy rodzaj żywności: surowe mięso i ryby, sery, warzywa, owoce, produkty suche, takie jak kawa, herbata czy kasza, a nawet gotowe dania, np. ugotowane pierogi czy resztki posiłków, których nie chcemy wyrzucać.
Polecany artykuł:
Przechowywanie żywności pakowanej próżniowo
Hermetyczne zapakowanie produktów spożywczych pozwala nawet pięciokrotnie przedłużyć ich okres przydatności do spożycia. W poniższej tabeli przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych produktów.
Jak działa zgrzewarka próżniowa?
Zgrzewarka próżniowa to urządzenie, za pomocą którego hermetycznie zapakujemy żywność w foliowych woreczkach. Po umieszczeniu produktu w opakowaniu wkładamy je do zgrzewarki, która odsysa z niego powietrze i szczelnie zgrzewa foliowy woreczek. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się pakowarki listwowe, które są dużo mniejsze i prostsze w obsłudze niż pakowarki komorowe, stosowane w gastronomii. W listwowych zgrzewarkach próżniowych do urządzenia wsuwa się krawędź worka.
Zgrzewarka próżniowa – parametry i funkcje
Moc zgrzewarki. Ponieważ jest to urządzenie zasilane elektrycznie, trzeba wziąć pod uwagę jego moc, od której zależy wydajność silnika oraz listwy zgrzewającej. Przy zbyt małej mocy maszyna potrzebuje więcej czasu, aby zgrzać folię. Wystarczy model o mocy ok. 120-130 watów. To idealne rozwiązanie do użytku domowego, gdzie nie musimy pakować próżniowo dużych ilości żywności.
Maksymalne ciśnienie. Parametr ten określa, jak sterylnie możemy zapakować produkty. Do użytku domowego najlepiej wybrać model o ciśnieniu 0,6-0,8 bar, które gwarantuje szczelne, hermetyczne zamknięcie. Urządzenia oferujące wyższe ciśnienie są przeznaczone do gastronomii.
Tryb pracy. Do wyboru mamy trzy tryby: automatyczny, w którym zgrzewarka sama dostosowuje ciśnienie i moment zgrzewu; półautomatyczny, w którym użytkownik kontroluje ciśnienie oraz manualny - użytkownik sam ustawia ciśnienie i wybiera moment zgrzania opakowania.
Szerokość i liczba zgrzewów. Na rynku są dostępne urządzenia z jednym lub dwoma zgrzewami – warto zdecydować się na to drugie, jeśli planujemy pakować dużo żywności płynnej. Podwójny zgrzew da nam większą gwarancję szczelności. Zgrzew powinien mieć 2,5-3mm szerokości.
Długość listwy zgrzewającej. Standardowe zgrzewarki próżniowe mają listwy o długości ok. 30 cm. Parametr ten ma znaczenie zwłaszcza w kontekście dokupowania woreczków – najlepiej wybrać urządzenie, do którego pasują standardowe opakowania.
Zgrzewanie na sucho i na mokro. Wybór tych funkcji zależy od naszych indywidualnych upodobań i preferencji żywieniowych. Jeśli planujemy przechowywać zarówno produkty suche, jak i mokre, dobrze wybrać model, który jest przystosowany do obu rodzajów. Dzięki takiej zgrzewarce próżniowo zapakujemy nie tylko kawę, herbatę czy makaron, ale również produkty płynne, np. zupę czy koktajl. Warto wybrać model z podwyższonym kątem zgrzewania, przydatnym właśnie w przypadku produktów płynnych.
Zgrzewanie bez wysysania powietrza. Ta funkcja sprawdza się w przypadku produktów, które nie nadają się do pakowania próżniowego lub chcemy mieć szczelnie zapakowane na krótki czas. Można w ten sposób zapakować np. kanapki, napoczętą paczkę orzechów czy chipsów.
Marynowanie. Aby zamarynować żywność, oprócz zgrzewarki potrzebne będą także pojemniki ze specjalnym zaworem w wieczku oraz wężyk, za pomocą którego usuniemy z pojemnika powietrze. Hermetyczne zamknięcie otwiera pory mięsa i znacząco skraca czas marynowania.
Zamykanie butelek. Funkcja przydatna zwłaszcza w przypadku wina, które szybko traci smak i aromat. Specjalny wężyk odessie powietrze z butelki i pozwoli ponownie szczelnie ją zakorkować. Tak zamknięte wino można przechowywać nawet 20-25 dni.
Pakowarka próżniowa – przydatne akcesoria
Wybierając zgrzewarkę próżniową warto zwrócić uwagę na elementy i akcesoria, które ułatwiają pracę i poszerzają możliwości zastosowania urządzenia. Wśród najbardziej przydatnych można wymienić:
- Waga spożywcza – pomaga dokładnie odmierzyć pakowane produkty; informację o wadze można zapisać na woreczku.
- Komora do przechowywania woreczków – dzięki niej możemy razem przechowywać urządzenie i foliowe worki, pomaga to zaoszczędzić miejsce i utrzymać porządek w kuchni. Warto również zwrócić uwagę na możliwość przechowywania zgrzewarki w pionie.
- Wbudowana gilotyna lub nożyk do folii – sprawdzą się, gdy korzystamy z woreczków, które mają formę rękawa w rolce.
- Korek próżniowy – do zamykania uprzednio otwartych butelek, np. wina.
- Pojemniki do hermetycznego pakowania i wężyk – pojemniki ze specjalnymi zaworami w pokrywach oraz wężyk, za pomocą którego wysysa się powietrze z ich wnętrza. Doskonale nadają się do marynowania mięsa czy ryb.
Worki i folia do zgrzewarki próżniowej
W listwowych pakowarkach bezkomorowych do pakowania żywności stosuje się folię moletowaną, której struktura w kształcie siatki, pasków lub plastrów miodu umożliwia stworzenie próżni wewnątrz worka. Opakowania są dostępne w postaci worków lub rolki. Do produktów płynnych lub sypkich warto wybrać worki, które przy górnej krawędzi mają dziurki – pozwala to zawiesić je na urządzeniu, aby uniknąć wysypania lub wylania zawartości podczas zgrzewania. Można także kupić worki, w których nie tylko przechowamy pożywienie, ale również ugotujemy je metodą sous-vide – zapakowane w ten sposób mięso czy ryby można gotować w temperaturze 120 stopni Celsjusza. Metoda ta nie wymaga użycia tłuszczu, potrawy są pełne smaku, soczyste i zdrowe.
Ile kosztuje zgrzewarka próżniowa
Najtańsze urządzenia do próżniowego pakowania żywności można kupić za 200-300 zł, jednak nie wyróżniają się dobrą jakością wykonania i trwałością. Jeśli zamierzamy korzystać ze zgrzewarki regularnie i chcemy, aby służyła długo bez awarii, musimy liczyć się z kosztem 1-2 tys. złotych. Zaawansowane urządzenia w cenie ok. 5 tys. złotych są przeznaczone do użytku w gastronomii – do użytku domowego z pewnością wystarczy tańszy model listwowy. Korzystanie z możliwości próżniowego pakowania pożywienia to duża oszczędność w domowym budżecie – pozwala dłużej przechowywać produkty, ogranicza wyrzucanie i marnowanie jedzenia. Dodatkowym atutem jest to, że produkty zapakowane w worki próżniowe zajmują dużo mniej miejsca niż przechowywane w pojemnikach, miskach czy słoikach.
Zobacz, jak przechowywać produkty spożywcze w kuchni:
Autor: Ello/Unsplash
Warzywa są bardzo wrażliwe na niską lub wysoką temperaturę, dlatego tak ważne jest, by przechowywać je w odpowiednich warunkach. Koszyk z warzywami nie powinien stać ani na słońcu, ani w lodówce – różne warzywa lubią różne temperatury, dlatego należy przechowywać je osobno.
Autor: materiały prasowe Leicht
Z polotem. Zamiast jednostajnej zabudowy modułowe bryły mebli – niektóre, dla dodania lekkości, na metalowych nogach, do tego ażurowy regał „FIOS”. Funkcję spiżarni pełni wysoka dwudrzwiowa szafa. Kuchnia „Synthia”, Leicht. leicht.com.pl
Autor: materiały prasowe IKEA
Schować przyprawy? A może lepiej wyeksponować je na ścianie? Będą zawsze pod ręką, gotowe do użycia. Zwolnią miejsce w szafce lub na blacie. Na zdj. pojemniki Grundtal, z magnetycznym dnem i przezroczystą pokrywką, stal nierdzewna i plastik, 9,5x3,7 cm, 14,99 zł/3 szt., IKEA