Zlew podblatowy – czy warto mieć go w kuchni, jaki wybrać blat

2021-04-19 9:15

Zlew podblatowy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie walory estetyczne i chcą wprowadzić do kuchni ducha nowoczesności. Zlewozmywak podwieszany pod blatem ma dużo zalet, ale i wymagań. W jakich mieszkaniach zlew podblatowy będzie prezentował się najlepiej? O czym należy pamiętać, decydując się na ten rodzaj kuchennej armatury? Czy każdy blat będzie kompatybilny ze zlewem podblatowym? Odpowiadamy.

Granitowe zlewozmywaki
Autor: materiały prasowe Franke Zlewozmywak Kanon jest prawdziwym kombajnem funkcji. Wewnętrzna krawędź w połowie wysokości komory daje dodatkową powierzchnię roboczą. Wystarczy rozwinąć na niej rollmatę, na której opłuczemy warzywa lub osuszymy naczynia.  Z kolei poziom wyżej, na krawędzi blatu, oprzemy pasującą do komory wkładkę ociekową. Oba akcesoria są sprzedawane w komplecie z Kanonem, dodatkowo można dokupić pasującą do komory deskę do krojenia. W ten sposób jeden model daje nawet trzy stanowiska pracy. www.franke.pl/ks

Spis treści

  1. Rodzaje zlewozmywaków
  2. Zlew podblatowy – czy warto go kupić?
  3. Zlew podblatowy – jaki blat wybrać?
  4. Materiał, z którego wykonany jest zlew podblatowy ma znaczenie
  5. Urządzasz kuchnię? Oto kilka naszych pomysłów

Rodzaje zlewozmywaków

Ze względu na rodzaj montowania, zlewy możemy podzielić na:

  • Zlewy nakładane – nakłada się je na szafki bez blatu. Zlewy nakładane były bardzo popularne w poprzednim stuleciu, ale obecnie wracają do łask. Są bardzo popularne w małych blokowych kuchniach, wnętrzach w typie rustykalnym i prowansalskim. Ich największą zaletą jest łatwość montażu. Korzystając ze zlewów nakładanych podczas mycia naczyń lub płukania warzyw i owoców nie musimy się zginać – są one zazwyczaj dość wysokie. Do wad tego typu zlewozmywaków zaliczyć możemy ich wygląd – nie zawsze wyglądają estetycznie i mogą sprawiać kłopot w utrzymaniu czystości, zwłaszcza przy krawędziach
  • Zlewy wpuszczane – są wmontowywane w blat kuchenny, cieszą się największą popularnością. Zlewozmywaki wpuszczane nakłada się na wcześniej wycięty blat od góry, przy czym wielkość otworu powinna być idealnie dopasowana do zlewu, to bardzo ważne. Zlewy wpuszczane, podobnie jak zlewy nakładane można montować do blatów laminowanych i drewnianych

Zlew podblatowy – czy warto go kupić?

Ostatnim rodzajem zlewu ze względu na sposób montowania jest zlewozmywak podblatowy, zwany czasem podwieszanym. Zlew podbaltowy montuje się w specjalnym otworze w blacie od dołu, dzięki czemu konstrukcja zlewu jest ukryta w całości pod blatem.

Zlew podwieszany w kuchni to kwintesencja estetyki i nowoczesności, a przy tym zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Krawędzie zlewozmywaka podwieszanego, dzięki specyficznej konstrukcji są na równi z blatem, dzięki czemu zlew jest prawie niezauważalny. Takie wyjście ma również inne, praktyczne zalety. Zachowanie czystości w kuchni ze zlewem podblatowym jest bardzo proste, żadne okruszki nie osiadają w krawędziach, jak ma to miejsce w innych zlewozmywakach.

Zlewozmywak podblatowy to nie tylko rozwiązanie dla dużych, nowoczesnych kuchni. Dzięki bogactwu kolorów, materiałów i kształtów będzie dobrze prezentował się w każdej przestrzeni. W małych, blokowych wnętrzach zlew podblatowy dobrany do koloru blatu zleje się z nim i optycznie powiększy wnętrze. Tego typu zlewozmywak pasuje również do minimalistycznych, skandynawskich mieszkań, a także ciepłych kuchni w stylu retro.

Zlew podblatowy – jaki blat wybrać?

Wybór materiałów, blatów i wystroju kuchni będzie zależny w dużej mierze od rodzaju zlewu podblatowego. Warto również zastanowić się, czy potrzebujemy jedno- półtora- czy dwukomorowego zlewozmywaka. Mając zmywarkę lub małą rodzinę, zlew jednokomorowy powinien wystarczyć, natomiast przy dużej liczbie domowników lepiej wybrać opcję z dwiema komorami.

Jeśli zdecydujemy się na zlew podblatowy jego montaż najlepiej zostawić ekspertowi, ponieważ instalacja tego typu zlewozmywaka wymaga wprawy, precyzji i odpowiedniego sprzętu. Dlatego też zlew podblatowy będzie potrzebował odpowiedniego blatu.

Jaki blat do zlewu podblatowego będzie najlepszy? Eksperci odradzają montowania zlewu podblatowego do blatu laminowanego i drewnianego. Tego typu powierzchnie nie są trwałe, szybko się zużywają i źle znoszą nadmierną wilgoć. Najlepsze blaty do zlewów podblatowych to blaty granitowe, marmurowe i kompozytowe. Są one najtrwalsze, dobrze reagują na wysokie temperatury i nie boją się wilgoci.

Materiał, z którego wykonany jest zlew podblatowy ma znaczenie

Nie tylko blat gra istotną rolę przy wyborze zlewu podblatowego, ale również materiał, z którego wykonany jest zlewozmywak. Na rynku bardzo popularne są zlewy ze stali szlachetnej. Tego typu zlewozmywaki są odporne na wysokie temperatury i odkształcenia, łatwo je czyścić i są stosunkowo tanie. Ich wadą są niestety zacieki i plamy, z którymi trudno jest walczyć.

Zlewy emaliowane przeżywają swoją drugą młodość. Są łatwe do czyszczenia i co ważne – nie widać na nich zacieków. Niestety, przy mocniejszym uderzeniu emalia odpada, łatwo je zarysować, szybko matowieją i ścierają się.

Ceramiczne zlewy to najdroższe zlewozmywaki dostępne na rynku. Wypalane w temperaturze 1500 stopni, są odporne na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Są prawie niezniszczalne, łatwo utrzymać je w czystości, ich jedyną wadą jest duża cena i waga.

Najlepszym dostępnym na rynku materiałem, dzięki któremu zlew podblatowy może osiągnąć pełnię swojego potencjału estetycznego i funkcjonalnego, jest granit. Granitowe zlewozmywaki z łatwością można wkomponować w przestrzeń blatu. Ponadto, granit jest trwałym materiałem, odpornym na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami i występuje w szerokiej gamie kolorystycznej (w przeciwieństwie do innych zlewozmywaków). Zlew podblatowy granitowy można kupić m.in. w kolorze czarnym, białym, szarym, brązowym, beżowym czy zielonym.

Urządzasz kuchnię? Oto kilka naszych pomysłów

Polskie dania regionalne - czy wiesz skąd pochodzi ten przysmak?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi rogal marciński?
Rogal Marciński
Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?
Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?
Nasi Partnerzy polecają