Zlewozmywak i bateria - jak stworzyć duet idealny? Przeglądamy rynkowe nowości i trendy
Duet zlewozmywak i bateria jest potrzebny w każdej kuchni, choć część obowiązków dzieli ze zmywarką. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. By ułatwić wam wybór, sprawdziliśmy nowości rynkowe. Wzięliśmy pod lupę materiały, kształty, przydatne funkcje.
MNIEJ ENERGII
Rozwiązaniem, które do 30% ogranicza niepotrzebne zużycie ciepłej wody, jest technologia „zimny start”. Po otwarciu baterii najpierw wypływa zimna woda. Żeby uzyskać ciepłą, konieczna jest zmiana ustawienia dźwigni. Funkcję tę zastosowano w baterii Panera-S Blanco – stal szczotkowana, wyciągana, ruchoma wylewka (kąt obrotu 160°), dwa rodzaje strumienia,
BEZDOTYKOWO
Coraz popularniejsze stają się baterie z czujnikiem ruchu. Po pierwsze ułatwiają pracę w kuchni – wystarczy, że zbliżysz do nich ręce, by uruchomić wypływ wody. Bardzo się to przydaje w czasie gotowania. Po drugie – są higieniczne, co ma znaczenie w czasie pandemii. Po trzecie minimalizują zużycie wody.
ZE ŹRÓDŁA
Gdy woda jest twarda, niesmaczna, warto zastosować filtr, który poprawi jej walory. Niektóre baterie, jak ta na zdj. Blue Home marki GROHE, mogą być dodatkowo wyposażone w filtr zintegrowany z saturatorem i chłodziarką. Jeden przycisk umożliwia uzyskanie schłodzonej wody pitnej: niegazowanej, lekko gazowanej, gazowanej. Ten model ma obrotową wylewkę, która pasuje do zlewu GROHE K700, podblatowego, z kompozytu.
DO ANEKSU
Jeśli miejsca do prac kuchennych raczej nie masz za dużo, wybierz zlew z ociekaczem i w komplecie z deską do krojenia (świetnie przedłuża blat). Zlewozmywak i blat zgraj kolorystycznie, a wizualnie powiększysz przestrzeń.
Rynek zdobywają zlewozmywaki tzw. granitowe. To określenie nie jest precyzyjne, gdyż chodzi o kompozyt, czyli mieszankę zmielonego granitu z żywicami i dodatkami. Kompozyty występują pod wieloma nazwami, m.in. tegranit, fragranit, poligran. Różnią się proporcjami składników, rodzajem dodatków. Wiele firm opatentowuje swoje tworzywa. W strukturze granitu zawiera się kwarc, dlatego niekiedy kompozyty granitowe określa się też kwarcowymi. Kompozyty kwarcogranitowe zawierają 95% obu minerałów i 5% dodatków, granitowe na ogół odpowiednio 80% i 20%. Tworzywa na bazie kamieni są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne, temperatury do 280°.
NIEZBĘDNE MINIMUM
Singlom i posiadaczom zmywarek, którzy niewiele czasu spędzają w kuchni, odradzamy zakup zlewu z dwiema dużymi komorami i obszernym ociekaczem. To strata miejsca w ciągu roboczym. Wystarczy mały 1-komorowy zlew.
MOCNY PUNKT
Twojej kuchni brakuje wyrazu? Skontrastuj baterię z płytkami lub zlewem. Dodaj kilka drobiazgów w jej kolorze.
JAŚNIEJ W ŚRODKU
Czasami potrzebujemy więcej światła podczas zmywania. Idealny okazuje się wtedy zlew z wbudowanymi LED-ami.
PROFESJONALNIE
Jeżeli dużo gotujesz, z pewnością docenisz swobodę manewrowania wylewką na sprężynie.
NA WZÓR
Oryginalny kształt Maris Free, Franke, nawiązuje do dynamiki strumienia wody. Podkreśla, jak ważna jest dla aranżacji estetyka baterii. Dobry projekt idzie w parze z solidnym wykończeniem, funkcjonalnością i ergonomią. Ten model wyposażono w wyciąganą obrotową wylewkę (360°) z funkcją prysznica.
Czyszcząc baterię, unikaj środków ściernych (proszków i mleczek), preparatów zawierających chlor, druciaków, stalowych czyścików, a także narzędzi, które mogłyby porysować powierzchnię baterii. Producenci proponują, by używać łagodnych detergentów albo szarego mydła i miękkiej szmatki. Polecają też na swoich stronach internetowych specjalne preparaty. Po umyciu baterii warto ją wytrzeć do sucha, by nie pozostały osady kamienne z wody. Jeśli jednak są już na baterii, można je usunąć roztworem octu z wodą (w proporcji 1:1) i ewentualnie dodatkiem sody oczyszczonej (3 łyżeczki na 0,5 l wody).
Z PRECYZJĄ
Dzięki baterii EVOL-S Volume, Blanco, szybko i dokładnie odmierzysz ilość wody zgodną z przepisem, z którego właśnie korzystasz. Ma funkcję miarki (zakres 0,1-5 litrów), dodatkowo – wyciąganą obrotową (180°) wylewkę, klasę przepływu 7,5 l/min.
MODNY KIERUNEK
Barwy różowego złota, miedzi, mosiądzu wyglądają elegancko i ciepło. Występują nie tylko w dekoracjach, lecz także w sprzętach codziennego użytku.