Żółta kuchnia w skandynawskim wnętrzu: słoneczna aranżacja nowoczesnej kuchni z żółtą zabudową
Czy żółta kuchnia pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim? Projektantka Marta Matelier udowadnia, że jak najbardziej. Żółta zabudowa kuchenna autorstwa projektantki wpisana została w surową stylistykę skandynawskiego wnętrza kuchni otwartej na salon. Co wyszło z tej kompilacji? Musicie to zobaczyć!
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski
Ceglaną ścianę w kuchni widać także z przestrzeni salonu, skąd kolor żółty w projekcie kuchni jedynie nieznacznie przeziera. Utrzymanie zdrowych proporcji pomiędzy obydwiema „niedomkniętymi” przestrzeniami pozwoliło na zastosowanie tak różnych kolorów i rozwiązań formalnych zarówno w salonie jak i w kuchni. Projekt wnętrza: Marta Matelier
Spis treści
- Żółta kuchnia na wymiar: założenia projektu kuchni
- Projekt żółtej kuchni w stylu skandynawskim: inspiracje i powiązania
Żółta kuchnia i styl skandynawski to nieczęsto spotykany duet w ramach jednej aranżacji. Dojmująca biel kuchni i ewentualne pastele w typowych projektach w stylu skandynawskim wykluczyły już u podstaw żywe i jaskrawe odcienie i to w tak dominującej skali. Jednak projektantka Marta Matelier swoim projektem żółtej zabudowy kuchennej udowadnia, że styl skandynawski może być... słoneczny. Przyjrzyjmy się bliżej projektowi żółtej kuchni w stylu skandynawskim – do czego nawiązuje i jak porządkuje przestrzeń?
Żółta kuchnia na wymiar: założenia projektu kuchni
Projekt żółtej kuchni na wymiar w swoim głównym założeniu ujmować miał dwa aspekty: kolor i funkcję. Projektantka żywi głębokie przekonanie o terapeutycznym oddziaływaniu kolorów na nasze życie. Stąd wizja ciepłej, żółtej barwy w przestrzeni zabudowy kuchennej, z założenia miała wnosić pozytywny i optymistyczny nastrój w życie rodziny od samego rana. Aspekt funkcjonalny projektu żółtej kuchni na wymiar zakładał z kolei imperatyw pochowania wszystkich niezbędnych sprzętów i naczyń kuchennych za gładkimi frontami, co wprowadza wrażenie ładu i harmonii do energetycznego i pełnego codziennego ruchu wnętrza kuchni. Żółte, gładkie fronty zabudowy kuchennej wykonano z lakierowanego MDF-u. Zabudowę pozbawiono dodatkowych uchwytów na rzecz dotykowego otwierania szafek „na klik”. Dzięki zminimalizowaniu podziałów i zachowaniu jak największych gładkich powierzchni, ściana z zabudową kuchenną nadal wygląda lekko. Czarne elementy kuchennego AGD, oświetlenia stołu (dla równowagi – białego) i designerskich krzeseł w kuchni, wprowadziły ruch i konieczny kontrast. To jednak dopiero faktury ścian i podłogi spinają projekt żółtej kuchni spójną klamrą stylistyczną. Chropowata struktura białej, oryginalnie wypalanej cegły na ścianie oraz reliefowy wzór na jasno-szarym gresie w strefie podłogi znakomicie zrównoważyły żółtą zabudowę i własnym matem wykończenia podkreśliły błyszczące fronty MDF-u. Blat kuchenny, wykonany z konglomeratu, barwą nawiązuje do kolorystyki białej cegły na ścianie szczytowej kuchni. Ceglaną ścianę widać także z przestrzeni salonu, skąd kolor żółty w projekcie kuchni jedynie nieznacznie przeziera. Utrzymanie zdrowych proporcji pomiędzy obydwiema „niedomkniętymi” przestrzeniami pozwoliło na zastosowanie tak różnych kolorów i rozwiązań formalnych zarówno w salonie jak i w kuchni.
Projekt żółtej kuchni w stylu skandynawskim: inspiracje i powiązania
Żółta zabudowa kuchenna we wnętrzu z białą cegłą na ścianie, z założenia koresponduje z tym samym materiałem, który zdobi ściany salonu. Kuchnia otwarta na eklektyczny salon, łączący inspiracje wnętrzami industrialnymi, barwami Maroka i oczywiście stylem skandynawskim, żółtym kolorem zabudowy nawiązuje do subtelnie (ale zauważalnie) przemyconego koloru żółtego w aranżacji salonu: w obrazie autorstwa projektantki, elementów wykończenia designerskiego żyrandola i (sezonowo) owocach na stole. Te z pozoru niezauważalne detale są niezwykle ważne w ogólnej koncepcji aranżacji wnętrz wzajemnie się przenikających, jak to często ma miejsce w projektach salonu z otwartą kuchnią czy salonu z aneksem kuchennym.
ZOBACZ: projekt salonu otwartego na żółtą kuchnię!
Projekt wnętrza:
Marta Matelierwww.matelier.com[email protected]
Autor: Agnieszka Zawadzka
Wyspa kuchenna z premedytacją umieszczona została na wprost wyjścia na balkon, co samo w sobie zaburzyło już klasyczną interpretację salonu z balkonem. W konstrukcji ściennej zabudowy kuchennej, funkcja biblioteczki i witryny – tak właściwa wnętrzom salonowym - przenika się tu bezpośrednio z funkcjami właściwymi wyłącznie kuchni! I tak na półce poniżej książek znajdziemy ekspres do kawy, obok wnękę na stalową lodówkę i fragment zabudowy poświęcony piekarnikowi. Projekt: Marta Sikorska (Sikorska Kiryłowicz Architekci), Fot. M. Bykowski
Autor: Limonki Studio
Nowoczesna kuchnia projektu pracowni Limonki studio Atelier Lillet.Projektant zdecydował się na ciemną, monochromatyczną aranżację kuchni z zółtymi akcentami, które ożywiają całe wnętrze.
Autor: Bernard Bialorucki
Duet szarego i żółtego jest modny w tym sezonie. Kolory te wzajemnie się uzupełniają-żółty go ożywia, szary nie pozwala żółtemu zdominować aranżacji. Stolik kawowy, o zabawnej formie, osadzony na drewnianych nogach jest elementem niewielkim, ale funkcjonalnym.
Autor: Bernard Białorucki
Mocne, żółte akcenty, przełamują monotonię wnętrza i nadają mu ciekawego charakteru. Dywan Ikea, stolik, pudełko, lamka na szafce - BoConcept.
Autor: Mariusz Bykowski
Żółtą ścianę w salonie zdobią czarno - białe talerze z podobiznami muzy Fornasettiego w kilku odsłonach. Wesoły charakter talerzy świetnie pasuje do energetycznego charakteru żółtego. Niezawodny duet żółtego i czarnego sprawdził się i tym razem! Na tle ściany widzimy minimalistyczną, masywną szafkę pod telewizor, o gładkiej powierzchni, pozbawioną uchwytów.