16x drewno w łazience: jakie wybrać i jak je zastosować CIEKAWE ROZWIĄZANIA zdjęcia
Drewno w łazience to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ocieplenie wnętrza, do tego bardzo efektownych i stale modnych. Nie wszystkie gatunki drewna jednak nadają się do tak wilgotnego wnętrza jak łazienka. Podpowiadamy, które się sprawdzą. Drewno w łazience: ZDJĘCIA
Autor: Andrzej Szandomirski
Spis treści
Wiele gatunków drewna w łazience pochłania wilgoć z otoczenia (przez to zwiększa swoją objętość, może się więc paczyć), „reaguje” także na zmiany temperatury we wnętrzu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna do łazienki. Z wilgocią i zmianami temperatury w łazience najlepiej radzi sobie sporo gatunków drewna egzotycznego. Przede wszystkim iroko, tek, merbau, doussie, które są w naturalny sposób zabezpieczone substancjami oleistymi. Z rodzimych gatunków do łazienki można wybrać - dąb, klon, buk, modrzew - jednak wymagają one troskliwszej pielęgnacji.
Właściwa ochrona DREWNA W ŁAZIENCE
Drewno w łazience powinno być zaimpregnowane. Najczęściej stosuje się olejowanie, czyli pokrywanie drewnianej powierzchni kilkoma warstwami oleju. Tak zabezpieczone drewno w łazience nie chłonie wilgoci. Olejowanie trzeba jednak powtarzać mniej więcej dwa razy do roku. Inną metodą konserwacji drewna w łazience – jest woskowanie. Stosuje się ją rzadziej, ponieważ na woskowanej powierzchni widać ślady zachlapania wodą. W związku z tym woskowanie należy często powtarzać. Można też polakierować drewno w łazience. Ten sposób zabezpieczenia drewna ma jednak minusy – drewno egzotyczne powinno się przed tym pokryć gruntem tzw. odcinającym (to podraża koszty). Poza tym zarysowań na lakierze nie da się usunąć miejscowo, trzeba zeszlifować go z całej powierzchni i jeszcze raz pokryć ją lakierem.
Drewno w łazience: jak zabezpieczyć podłogi drewniane
W przypadku drewnianych podłóg w łazience ważne jest użycie specjalnego kleju, elastycznej fugi oraz dobre zabezpieczenie drewnianych zakamarków. Warto się upewnić, że fachowcy dobrze zabezpieczyli szczeliny pomiędzy elementami podłogi, np. wypełnili je elastomerem. To istotne, ponieważ jeśli rozlana woda dostanie się do niezabezpieczonego drewna, przyśpieszy proces jego niszczenia. Drewno w łazience powinno być często pielęgnowane – przecierane preparatami, które powstrzymają zmianę koloru drewna, nadadzą połysk lub mat oraz pokryją posadzkę powłoką antystatyczną. Polecamy produkty z atestem eko. Co istotne – do czyszczenia podłogi z drewna w łazience nie używajmy dużych ilości wody. Wystarczy przecieranie wilgotną szmatką.
Autor: Radosław Wojnar
Aranżację skandynawskiej łazienki charakteryzują - stonowane, jasne kolory, drewniana podłoga (dąb Linen, Kährs) i efektowna ściana z postarzanego dębu nad wanną oraz zabudowa na zamówienie w stylu vintage. Projekt łazienki: Ewelina Golinowska, EG PROJEKT
Autor: archiwum
Drewno niepodzielnie króluje w tej łazience. Podłoga, obudowa wanny i blat pod zlewem zostały wykonane z tak samo przetworzonego drewna. Zazębiające się jaśniejsze i ciemniejsze drewno wygląda minimalistycznie i w japońskim duchu. Zestawmy drewno z szarościami i brązami.