Co może lustro łazienkowe? Jakie lustro do łazienki wybrać?
Lustro łazienkowe to ważny element wyposażenia tego pomieszczenia. Musi być - koniec i kropka! Tylko jakie lustro do łazienki będzie najlepsze? Duże czy małe? W ramie czy bez? Lustro wklejane w płytki czy w barokowej ramie, zawieszone? Warto pamiętać, że lustro w łazience odgrywa rolę nie tylko praktyczną, ale także równie ważną dekoracyjną. Zobaczcie galerię 17 zdjęć ciekawych luster łazienkowych.
Autor: getty images
Spis treści
- Lustro łazienkowe: względy czysto praktyczne
- Lustra łazienkowe: modne kształty, oprawy, wykończenia
- Lustro do łazienki: pomysł na „dwa w jednym”
- Parametry lustra łazienkowego
- Gdzie najlepiej umieścić lustro łazienkowe?
- Lustra do łazienki: wklejane czy przykręcane?
- Lustro łazienkowe - montaż
- Na jakiej wysokości zamontować lustro łazienkowe?
- Lustra do łazienki: GALERIE ZDJĘĆ
Lustro łazienkowe jest bardzo ważnym elementem wystroju. Ma te same prawa co umywalka, wanna czy muszla WC. Pytanie tylko, jakie lustro do łazienki jest nam potrzebne i jakie nam się podoba? Czy jest to łazienka dla całej rodziny, czy tylko toaleta dla gości? Wybór luster łazienkowych jest ogromny. Dlatego musimy określić, jaką rolę będzie odgrywało lustro w naszej łazience. Czy będzie to tylko rola praktyczna – lustro nad umywalką, w którym będzie widoczna górna połowa sylwetki, czy oprócz względów praktycznych lustro ma sprawić, że nasza łazienka będzie się wydawała dwa razy większa, niż jest w rzeczywistości?
Lustro łazienkowe: względy czysto praktyczne
Najważniejszą funkcją lustra w łazience jest zapewnienie możliwości dokładnego przejrzenia się. Lustro łazienkowe powinno być umieszczone na takiej wysokości i mieć taki rozmiar, by wszyscy z niego korzystający mogli swobodnie się w nim przejrzeć. Pamiętajmy też o właściwym oświetleniu lustra w łazience, by można było przed nim dokładnie się ogolić lub wykonać makijaż. Możemy wkleić lustro w płytki, zrobione na podany wymiar, lub zawiesić gotowe lustro w ramie. Wklejenie lustra w łazience jest jednak wygodniejsze, gdyż gwarantuje nam potrzebny wymiar, zwłaszcza przy dużych różnicach wzrostu poszczególnych domowników. By takie lustro było również dekoracyjne wystarczy, że zadbamy o fazowane brzegi. Lustro wklejane również dobrze się sprawdzi w łazience z umywalką pod skosem – lustro zamówione u szklarza dokładnie wypełni nam przestrzeń pod skosem, który stanie się mniej widoczny i unikniemy skośnego docinania płytek. Pamiętajmy też, że wklejając duże lustro na ścianę, mamy możliwość zamontowania pod nim specjalnej maty grzewczej, która zapobiegnie parowaniu lustra podczas kąpieli.
Lustra łazienkowe: modne kształty, oprawy, wykończenia
Lustro w każdym wnętrzu staje się wielką ozdobą, dostrzegalną już na pierwszy rzut oka – choćby dlatego, że wprowadza dużo światła. W łazience odgrywa jednak rolę szczególną, i to nie tylko ze względów funkcjonalnych. W odróżnieniu od pozostałych pomieszczeń ma tu mniejszą konkurencję ze strony innych elementów wystroju. I właśnie dlatego jest rzeczą tak ważną, by zadbać o odpowiedni, modny kształt tafli i elegancką oprawę (lub jej uzasadniony brak). Aby ułatwić to zadanie, zebraliśmy w galerii 20 nowych efektownych luster do łazienki. Przyjrzyj się naszym aranżacjom. Wśród luster okrągłych, owalnych, prostokątnych i kwadratowych, w ramie lub bez, z dyskretną lub wyrazistą dekoracją na pewno znajdziesz propozycję dla siebie.
Autor: GieraDesign.pl, materiały prasowe
Ambient Slim gold, GieraDesign – złoto, czyli najmodniejszy kolor sezonu.
Lustro do łazienki: pomysł na „dwa w jednym”
Jeśli nasza łazienka jest nieduża i każde miejsce jest na wagę złota, zastosujmy rozwiązanie „dwa w jednym”, czyli płaską szafkę z lustrem na niewielkie kosmetyki czy lekarstwa. Szafkę możemy zamówić u stolarza – wtedy idealnie będzie pasowała do naszych potrzeb, rozmiaru umywalki i łazienki. Innym pomysłem na „dwa w jednym” jest lustro w łazience zamontowane na całej ścianie za umywalką. Wtedy nie dość, że każdy swobodnie przejrzy się w takim lustrze, to łazienka będzie wydawała się dwa razy większa. Pamiętajmy też, że lustro nie zawsze musi być przytwierdzone na stałe do ściany. Jeśli do stylu łazienki pasuje lustro stojące, to postawmy takie lustro w ruchomej ramie na specjalnie zrobionej półce nad umywalką. Taki niecodzienny sposób umieszczenia lustra na pewno spotka się z uznaniem gości. Część do przeglądania się można wydzielić wtedy naklejoną ozdobną ramą lub montując w lustrze oświetlenie jak w garderobie.
.. Łazienka w stylu nowoczesnym – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Parametry lustra łazienkowego
W łazience najlepiej sprawdza się lustro kryształowe, najwyższego gatunku. Jeśli ma być cięte na miarę, z fazą (skośnym cięciem rantu) mniejszą niż 2 cm oraz klejone do ściany – wystarczy mu grubość 4 mm. Lustra z szerszą fazą, wielkopłaszczyznowe lub przeznaczone do oprawienia w ramy powinny mieć grubość 5–6 mm. Warto wzmocnić je od spodu specjalną folią, w przypadku stłuczenia utrzymującą lustro w jednym kawałku. Lepiej unikać najtańszych produktów z marketów. Z czasem tafle mogą czernieć, a ich metalowe elementy rdzewieć. Ramy z kiepskiego tworzywa także nie bedą wyjątkową ozdobą łazienki.
Gdzie najlepiej umieścić lustro łazienkowe?
Najważniejsze, żeby lustro zawisło nad umywalką, ponad linią baterii (tafle zaczynające się na równi z blatem lub umywalką są wyjątkową ozdobą łazienki, ale bardzo trudne w utrzymaniu w czystości). Głowa patrzącej w lustro osoby powinna znajdować się centralnie, w połowie wysokości tafli. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie wzrostu wszystkich domowników, i tych najniższych, i tych najwyższych.
.. Łazienka klasyczna – inspiracje – ZDJĘCIA >>>
Lustra do łazienki: wklejane czy przykręcane?
Lustra cięte na wymiar można przyklejać do równej, przygotowanej uprzednio ściany między płytkami albo bezpośrednio na płytki. Cięższe tafle w ramach, szczególnie ozdobnych, na płycie meblowej, stelażu, a także szafki z lustrzanymi frontami potrzebują mocniejszego oparcia – wkrętów oraz kołków rozporowych. Będą wtedy bezpieczne, nie zrobią krzywdy ani nam ani umywalce.
Zobacz też: Lustro bez ram w łazience na poddaszu >>>
Pod lustrem wklejanym możemy także zamontować matę grzewczą zintegrowaną z oświetleniem w łazience. Podczas dłuższej kąpieli w wannie lub pod prysznicem podgrzane lustro nie zaparuje, a włącznik zintegrowany z oświetleniem daje nam pewność wyłączenia ogrzewania wraz ze światłem.
Lustro łazienkowe - montaż
Jak szybko zamonotować lustro w łazience? Użyj taśmy motażowej! Radzimy, jak bez robienia dziur założyć lustro w łazience. W aranżacji łazienki czasem możesz uniknąć wiercenia - zobacz podpowiedzi.
O lustrze łazienkowym warto pomyśleć przed układaniem glazury. Można wówczas zaplanować, gdzie ono zawiśnie, i zostawić na ścianie niewykończone miejsce odpowiedniej wielkości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przykleić je wprost do płytek. Gdy wybierzemy najlepsze miejsce na zawieszenie lustra, okładzinę ceramiczną przemywamy płynem do szyb, aby usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia. Powierzchnia musi być też sucha. Pasy taśmy naklejamy na spód lustra w równych odstępach. Następnie zrywamy z taśmy paski ochronne i przykładamy lustro do ściany, dociskając je równomiernie, ale niezbyt mocno.
Na jakiej wysokości zamontować lustro łazienkowe?
Dolna krawędź lustra powinna się znajdować na wysokości minimum 1,2 m od podłogi, górna – mniej więcej na wysokości górnej krawędzi drzwi wewnętrznych, czyli około 2 m od podłogi. Lustro powinno też być zamocowane około 20 cm nad umywalką, co uchroni je przed zachlapywaniem wodą. Małe lustro trzeba dopasować do wzrostu konkretnej osoby. Musi być wówczas zawieszone tak, żeby wzrok użytkownika padał dokładnie na wysokości 3/4 od dolnej krawędzi.
Lustra do łazienki: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: archiwum
Stylowe wnętrze, z bogato zdobionym lustrem, z barokowymi motywami, dobrze skomponuje się z wnętrzem w pałacowym, glamour klimacie.
Autor: Mariusz Bykowski
Okrągłe lustro na pasku zawisło na pomalowanych na brązowych cegłach. W aranżacji postawiono na grę faktur: chropowatość cegły, nierównomierną fakturę blatu łazienkowego, gładką powierzchnię lustra, oświetlonego lampą z betonowym kloszem.
Autor: Mariusz Bykowski
Dwa lustra w łazience. Jedno nad umywalką - regularnej wielkości, drugi nieco wyższe - można w nim zobaczyć całą sylwetkę.
Autor: Andrzej Szandomirski
Lustrzana tafla docięta do wymiarów skośnej ściany w łazience, dodaje jej przestrzeni i świetlistości.