Czarne baterie łazienkowe – są piękne, ale czy praktyczne? To musisz wiedzieć przed zakupem!

2024-11-20 13:55

Czarne baterie to prawdziwa ozdoba łazienki, świetnie podkreślają styl aranżacji, dodają jej charakteru. Sprawdzają się zarówno w wersji nowoczesnej, jak i rustykalnej, retro czy industrialnej. Nic więc dziwnego, że od kilku już lat są tak popularne. Czy jednak są też praktyczne? Tę kwestię oraz możliwości wykorzystania czarnych baterii w łazience omawiamy poniżej. Sprawdź, czy czarne baterie łazienkowe są dla ciebie!

Spis treści

  1. Czarne baterie łazienkowe – supermodny element wyposażenia
  2. Do jakich łazienek pasują czarne baterie?
  3. Czy utrzymanie czarnych baterii łazienkowych wymaga więcej pracy niż innych?
  4. Nie musisz kupować do łazienki wszystkich baterii czarnych!
  5. Jak dbać o czarne baterie w łazience?

Czarne baterie łazienkowe – supermodny element wyposażenia

Czarne baterie łazienkowe od paru lat są bardzo popularne. Trudno się dziwić, bo każdej wersji zwracają na siebie uwagę. Różnorodność modeli sprzyja modzie na nie... Można kupić czarną armaturę o najróżniejszych kształtach, począwszy od prostych, nowoczesnych, przez loftowe formy, po fikuśne retro.

Bywają też łączone z porcelaną albo z dodatkami w odcieniach złota czy srebra. Czarne baterie są też w wykończeniu matowym, satynowym i lśniące. Czarne baterie przykuwają uwagę o wiele bardziej niż tradycyjne, chromowane.

Do jakich łazienek pasują czarne baterie?

Czarna armatura jest zawsze elegancka i zwraca na siebie uwagę. Różnorodność form i sposobów wykończenia sprawia, że można ją wykorzystać do stworzenia nietuzinkowej aranżacji dosłownie w każdym stylu.

  • Czarne baterie doskonale się sprawdzą w klasycznej łazience utrzymanej w bieli i czerni, zarówno tej retro, jak i nowoczesnej. Im więcej będzie bieli, tym bardziej czarne baterie staną się zauważalne jako mocny akcent.
  • Znakomicie się prezentują zarówno w łazienkach utrzymanych w jasnej kolorystyce w łazience (jako wyraziste detale), jak i na tle ciemnych płytek, okładzin oraz drewna i cegły.
  • Wbrew pozorom czarne baterie retro nie są wcale zarezerwowane wyłącznie do łazienek stylizowanych na dawne – świetnie będą wyglądać także w tych nowoczesnych (na zasadzie kontrastu) czy wiejskich (podkreślą charakter wnętrza).
  • Czarne baterie wzorowane na „fabrycznych” kranach dodadzą stylu łazience loftowej, eko czy skandynawskiej .
  • Ta armatura w prostych kształtach będzie idealna do aranżacji nowoczesnych, loftowych, skandynawskich, a również tych bardzo eleganckich (lepiej będą pasować te o lśniącej powierzchni).

Czy utrzymanie czarnych baterii łazienkowych wymaga więcej pracy niż innych?

Na pewno na czarnych gładkich powierzchniach matowych i lśniących bardziej rzucają się w oczy wyschnięte krople wody i osad z mydła. Wynika to jednak przede wszystkim ze specyficznej cechy czarnej armatury – na nią zwyczajnie bardziej się zwraca uwagę niż na zwykle krany. W rzeczywistości baterie chromowane czy mosiądzowane także kiepsko wyglądają z takimi plamami i nalotem. Prawdą jednak jest i to, że produkt produktowi nierówny...

Wybierz więc czarne baterie o powierzchni galwanizowanej, a nie malowanej, bo te pierwsze łatwiej utrzymać w czystości i są odporniejsze na zarysowania.

Przy okazji: jeśli ci zależy szczególnie na baterii bardziej odpornej na zarysowania i uderzenia, to szukaj takich o powłoce twardszej i mocniejszej, np. Everlux®, jaką wyróżniają się m.in. baterie Naia marki Roca albo armatury Hard Graphite GROHE, które mają powłokę PVD, dzięki czemu są odporniejsze na zarysowania i utrzymują swój wygląd latami czy też baterii w technologii QuickClean marki Hansgrohe (sprawia ona, że powierzchnie mniej się brudzą i łatwo je wyczyścić).

Polecamy również: Czarne baterie: modna armatura łazienkowa i kuchenna

Nie musisz kupować do łazienki wszystkich baterii czarnych!

Masz ochotę na czarne baterie w łazience, ale obawiasz się, że utrzymanie ich w czystości będzie kłopotliwe? Kkup tylko jedną! Armatura łazienkowe nie musi być z jednej serii. Możesz wybrać czarną baterię umywalkową, a pozostałe kupić zwykłe, chromowane. Ważne jednak, by wszystkie były w tym samym wykończeniu, tzn. np. matowe, półmatowe albo błyszczące. 

Jak dbać o czarne baterie w łazience?

W przypadku każdej armatury, nie tylko czarnej, liczy się systematyczność. O wiele trudniej czyści się baterie, na których są wielotygodniowe osady z kamienia i mydła, a czasem doprowadzenie ich do doskonałości nie jest zwyczajnie możliwe, niż mycie ich na bieżąco. Znacznie lepszym wyjściem jest utrzymywanie armatury w dobrym stanie na bieżąco.

Wprowadzając w życie poniższe zasady (dotyczą one wszystkich baterii, nie tylko czarnych), ograniczysz do minimum czas potrzebny na pielęgnowanie kranów, a one same zawsze będą doskonale wyglądać.

  • Najlepiej po każdym myciu rąk, kąpieli i prysznicu wytrzyj baterię do sucha ściereczką – w ten sposób praktycznie zniknie problem pojawiania się osadów z wody i mydła!
  • Dwa, trzy razy w tygodniu miękką gąbką (by nie porysować powierzchni!), umyj baterię łagodnym detergentem, opłucz i wytrzyj powierzchnię do sucha.
  • Trzymając się dwóch powyższych reguł, baterie zawsze będą prezentować się nienagannie. Jeśli jednak pojawią się osady z kamienia i mydła, nie stosuj żadnych przypadkowych preparatów do ich usuwania. Zwykle producent armatury rekomenduje środki, których należy używać do jej mycia (są one dostosowane do rodzaju powierzchni).
  • Dobrym sposobem jest też zastosowanie domowego sposobu, czyli wody z domieszką octu (1:1). Roztwór Zwykle szybko i skutecznie usuwa kamień itp. (na wszelki wypadek wypróbuj go najpierw na małej powierzchni, np. z tyłu kranu). Potem baterię opłucz i osusz. 
Nasi Partnerzy polecają